Poslanec Jan Farský (STAN) se již vrátil ze zahraniční stáže do Česka, aby se mohl osobně vzdát mandátu. Sdělil to dnes ČTK. Mluvčí vládních Starostů a nezávislých (STAN) Sára Beránková doplnila, že Farský funkci složí hned v úvodu úterního jednání Sněmovny.
Farský čelil kritice koaličních partnerů i opozice za půlroční stáž v USA, kterou chtěl absolvovat současně s výkonem poslanecké funkce. Po výzvě předsednictva STAN se rozhodl mandátu vzdát.
Farský v lednu oznámil, že Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a že získal prestižní stipendium na univerzitě v americkém Oregonu. Vzdal se poslaneckého platu a pozice šéfa klubu STAN a přislíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová hlasování. Do Spojených států odletěl v polovině ledna. Po kritice sněmovní opozice i koaličních partnerů a výzvě vlastního hnutí se ale rozhodl funkci složit.
Do ČR se musel Farský vrátit kvůli předpisům, které umožňují na poslanecký mandát rezignovat pouze osobním prohlášením na schůzi komory. Pouze při závažných okolnostech se lze funkce vzdát prohlášením sepsaným formou notářského zápisu. Ministerstvo spravedlnosti kvůli situaci zpracovalo analýzu, podle které by jiné složení mandátu než ve Sněmovně či před českým notářem mohlo vést ke zpochybnění výsledků hlasování poslanců.
Farský v návaznosti na to oznámil, že se do ČR vrátí, aby se mandátu vzdal osobně 15. února. "Samozřejmě (to) platí, v ČR už jsem," sdělil dnes Farský ČTK. Beránková uvedla, že Farský by se měl vzdát svého mandátu hned na úvod úterní schůze. V dolní komoře má Farského nahradit ředitelka libereckého Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko (Starostové pro Liberecký kraj). V čele poslaneckého klubu vládních Starostů ho vystřídal Josef Cogan.
Související
ANKETA: Jak dál s válkou na východě? Politici se přou o pomoc Ukrajině i o to, kdy mluvit s Ruskem
Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 35 minutami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 2 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Aktualizováno včera
Útok na populární pláži v Sydney: Dva útočníci zastřelili několik lidí
včera
Babiš pod palbou. Rakušan ho přirovnal k Orbánovi, kritizoval i Hřib
včera
Trump slibuje odvetu po útoku v Sýrii. Zemřeli tři Američané
včera
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
včera
Za tři dny se nenašel. Policie nasadila do pátrání po Markovi maximální síly
včera
Výhled počasí na příští víkend. Trend má pokračovat
Počasí bez větších výkyvů se očekává i v příštím týdnu, kdy má pokračovat trend z právě končícího týdne. Předvánoční víkend tak nabídne denní maxima nad nulou, mrznout bude jedině v noci. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě