Fiala: Argumenty pro koalici SPOLU platí i po škrtu v zákoně

Středeční škrt Ústavního soudu ve volebním zákonu podle předsedy ODS Petra Fialy nemění nic na argumentech, se kterými občanští demokraté vstupovali do koalice s TOP 09 a lidovci. Těmi jsou zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů a spojit síly napravo od středu, aby se neštěpily a společně přečíslily ANO, uvedl dnes Fiala na dotaz ČTK.

Petr Fiala (ODS)
doporučujeme

Ohradil se tak proti názoru Jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) v dnešních Hospodářských novinách,(ODS), kdy podle něho rozhodnutím o přepočtu hlasů na mandáty padl hlavní argument pro společnou cestu k volbám pod značkou SPOLU. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové "hlasy pár jednotlivců z vnitřních řad", neznamenají vnitřní tlak na spojení.

"Hlavní argumenty pro sestavování koalice SPOLU byly vždy dva. První z nich: musíme zabránit propadnutí hlasů středopravých voličů, a druhý: musíme spojit politické síly napravo od středu, aby se mezi sebou neštěpily a společně přečíslily hnutí ANO. A ty stále platí," uvedl Fiala. Středopraví voliči podle něj dávají jasně najevo, že si přejí politickou změnu. Kuba zpochybnil důvod další existence koalice podle Hospodářských novin. "Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá," uvedl v dnešních HN.

Na smyslu a fungování koalice SPOLU se nic nemění ani po rozhodnutí Ústavního soudu podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. "Hlasy pár jednotlivců z vnitřních řad bych opravdu nenazývala nějakým vnitřním tlakem," uvedla na dotaz ČTK. Smyslem koalice SPOLU nebyl předvolební kalkul, ale společná chuť změnit poměry v České republice k lepšímu. Na tom se nemění zhola nic, zdůraznila. Doplnila, že o finální podobě kandidátky za TOP 09 rozhodne 25. února výkonný výbor strany.

Podle šéfky TOP 09 je nejvyšší čas najít takové řešení úpravy volebního zákona, které zabrání potenciální ústavní krizi a umožní všem voličům přijít v říjnu k volebním urnám. "Za dobrý podklad pro jednání považujeme návrh KDU-ČSL z roku 2019, který ostatně odpovídá aktuálnímu nálezu Ústavního soudu," uvedla.

Na sociálních sítích reagoval na Kubova slova také expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Začít teď nahlas besedovat o tom, zda na tomto cíli Ústavní soud něco změnil, je nejspolehlivější cesta k volební porážce všech koaličních subjektů," uvedl s tím, že koalice má potenciál zvítězit ve volbách, nominovat premiéra a vrátit zemi demokratickou vládu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš svádí vinu na Senát: Dělá všechno proti vládě, brání v boji s…

28.02.2021 13:37 Senát dělá jenom problémy a dělá vše proti vládě, aby jí zabránil v boji proti covidu. V diskusním…

Babiš označil Středulu za největší ohrožení české ekonomiky

28.02.2021 12:52 Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula je podle premiéra…

Výměna Blatného podle Babiše není na stole

28.02.2021 12:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že výměna ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO)…

Zeman: Ti, kdo se nechtějí očkovat, jsou "lehce dementní". Blatného odepsal

28.02.2021 11:59 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman očekává, že epidemie nemoci covid-19 skončí letos v září. Zdůvodňuje to tím,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama