Fiala nemá v plánu bezhlavě rušit opatření Babišovy vlády ke koronaviru

Předseda ODS a kandidát vznikající vládní koalice na premiéra Petr Fiala nechce rušit koronavirová opatření zavedená současnou vládou Andreje Babiše (ANO) "bezhlavě", tedy bez předchozího vyhodnocení toho, zda fungují. Nenaočkované seniory by chtěl k očkování přesvědčit adresným oslovením přes pojišťovny a praktické lékaře. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie v televizi CNN Prima News.

Fiala zopakoval, že jediným řešením problematiky covidu-19 je co největší proočkovanost, protože "nikdo nic lepšího nevymyslel". "První krok, který bych – kdybych měl tu příležitost – zadal ministru zdravotnictví, by bylo soustředit se na ty rizikové skupiny, které ještě nejsou dostatečně proočkované," řekl.

V této souvislosti zmínil právě nevakcinované seniory. "Musíme zkusit přesvědčit každého z nich, aby se nechal naočkovat, a umožnit mu to," zdůraznil. "Nejde to dělat tak, jako se to dělalo dosud. To, co my bychom chtěli udělat, je opravdu adresné oslovování. Za pomoci zdravotních pojišťoven, za pomoci praktických lékařů, prostě doslova se dostat k těm lidem přímo a přesvědčit je, aby se nechali naočkovat," vysvětlil. "U těch seniorů často to, že nejsou očkovaní, nevyplývá z toho, že by byli přesvědčení odpírači. Tam to třeba vyplývá i z toho, že mají sociální i jiné překážky pro to, aby se dostali k tomu očkování," dodal.

Fiala také řekl, že koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nevítala zrušení bezplatných testů, ale že když už ho vláda zavedla, není možné "jít ode zdi ke zdi" a opatření hned zrušit. Podle něj je zapotřebí nejprve vyhodnotit, zda nefunguje a nevede k většímu zájmu o očkování. "To, že se lidé nechávají očkovat ve větší míře než předtím, považuji za dobré. Pojďme v těch krocích, které k tomu povedou, pokračovat," vyzval.

Fiala dále ujistil, že nechce plošný lockdown. Vyjádřil se tak ke slovům Vlastimila Válka (TOP 09), který je podle médií kandidátem na post ministra zdravotnictví ve Fialově vládě. Válek dříve prohlásil, že senioři se musí buď naočkovat, nebo budou v lockdownu, takže nevakcinovaní lidé nad 60 let by například nemohli chodit do práce a měli by vyhrazené časy pro nakupování. "Nemá to být plošný lockdown v žádném případě. Nechceme je," podotkl Fiala.

Zároveň na dotaz moderátorky nepotvrdil, že se Válek má skutečně stát ministrem zdravotnictví. "Veřejnost si zaslouží vědět jméno ve chvíli, kdy ten člověk bude mít šanci to řešit," řekl. K Válkovi doplnil, že "je velkým odborníkem, který přichází s řešeními". Slovy o lockdownu se podle něj jen snažil ukázat některé směry, kterými se vede debata nejen v Česku, ale i v celé Evropě. „Pokud jsem to dobře četl, mluvil o lokálních opatřeních, ne plošných, to mně připadá důležité. Moji podporu bude mít každý rozumný návrh, se kterým se konkrétně přijde," uzavřel Fiala.

Fiala se nevyjádřil ani k jiným spekulacím ohledně složení nové vlády. Personální otázky jsou podle něj až na posledním místě a předchází jim debata o programu mezi koalicemi Spolu a Pirátů a Starostů. "Nedořešili jsme v tuto chvíli ani otázku struktury té vlády: kolik bude mít členů, jakým způsobem zvládneme agendy," uvedl a poznamenal, že nechce budovat další ministerstvo či úřad. Podle něj je ale zapotřebí lépe koordinovat některé agendy jako digitalizaci státní správy či evropskou politiku včetně předsednictví, a proto koalice zvažují, že by se těmto tématům speciálně věnovali někteří členové vlády. Na otázku, které ministerstvo je pro ODS klíčové, Fiala pouze zopakoval názor, že post ministra financí by mě zastávat člověk ze stejné strany jako premiér.

Testy v ČR v sobotu potvrdily 5057 případů onemocnění covid-19. Bylo to o 2300 více než před týdnem a zároveň nejvíc za první víkendový den od 20. března. V nemocnicích je 1417 lidí, z toho 192 v těžkém stavu. Zdravotníci v sobotu aplikovali přes 8100 dávek vakcíny proti covidu. Nejhorší epidemická situace je na severu Moravy a ve Slezsku.

Související

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy