Opozice vládu uráží, kritizuje a dehonestuje, místo aby se ve složité situaci chovala státotvorně a připustila, že na některých problémech má obrovský podíl. Poté, co dnes kabinet odolal ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení, to na tiskové konferenci řekl premiér Petr Fiala (ODS). Po "opozičních orgiích" věří, že občané v zářijových komunálních a senátních volbách podpoří současné vládní strany.
Hlasování o nedůvěře vyvolalo opoziční hnutí ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem již bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 84 přítomných poslanců opozice, nutných bylo nejméně 101 hlasů.
Fiala podle svých slov bez ironie poděkoval opozici za svolání jednání. "Tři týdny před komunálními a senátními volbami opozice nemohla udělat nic lepšího. Věřím, že se na jednání dívalo co nejvíce občanů," poznamenal. "Věřím, že pokud tyto opoziční orgie, kterých jsme byli svědky, nekompetence, nenávisti, lži a zloby, viděli občané, přijdou ke komunálním a senátním volbám a podpoří změnu, ke které jsme nakročili loni na podzim," dodal předseda vlády.
Schůze podle něj byla svolána ze dvou důvodů. Opoziční strany si chtěly udělat kampaň za peníze daňových poplatníků a také zakrýt problémy předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Nebyla to podle Fialy současná vláda, která podcenila energetickou bezpečnost ČR, dlouho upírala svůj zrak k Rusku a zadlužovala zemi.
Opozice podle Fialy šíří zlobu a nenávist a nemá opravdová řešení složité situace. Zároveň se podle něj nesmířila s výsledky loňských parlamentních voleb, není schopna přijmout porážku a snaží se různými prostředky výsledky popřít.
Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) si může každý udělat obrázek sám, jak by to vypadalo, kdyby zemi vedly strany, jež jsou nyní v opozici. Ministři ve vystoupeních na plénu ukazovali kompetenci, zkušenost a zodpovědný přístup, míní.
Šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan poděkoval opozici za to, že ministři měli možnost prezentovat svoji práci. Osobní napadání, invektivy, očerňování a poukazování na soukromé záležitosti byly podle něj pod úroveň toho, jak by mělo vypadat jednání ve Sněmovně.
Lidovecký předseda Marian Jurečka poznamenal, že vládní koalice drží pevně při sobě. Považuje to za dobrou zprávu pro občany, firmy i Evropskou unii. Soudný člověk podle něj nemůže chtít, aby vláda padla při českém předsednictví v Radě EU, jako se tomu stalo v roce 2009.
Šéfa Pirátů Ivana Bartoše uráželo srovnávání dřívější koronavirové pandemie a situace, kdy je Evropa pod vlivem války ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině. Není to podle něj namístě.
Související
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
Odvolejte nekompetentního Klempíře a stáhněte ten paskvil, vyzval Babiše Fiala
Petr Fiala (ODS) , Poslanecká sněmovna , Vláda ČR
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 1 hodinou
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 1 hodinou
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 3 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
včera
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
včera
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
včera
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
včera
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
včera
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
Výletní loď MV Hondius, která se stala ohniskem nákazy vzácným hantavirem, v neděli ráno zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Plavidlo se 147 cestujícími na palubě dorazilo do přístavu Granadilla de Abona po téměř měsíci od chvíle, kdy byla na palubě zaznamenána první oběť. Celý incident vyvolal rozsáhlou mezinárodní operaci zaměřenou na bezpečnou repatriaci pasažérů do jejich domovských zemí za přísných hygienických podmínek.
Zdroj: Libor Novák