Hamáček: Podání trestního oznámení za boj s epidemií je absurdní

Podání trestního oznámení za to, že vláda bojuje proti epidemii nového typu koronaviru, považuje ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) za absurdní. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání štábu.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Jan Hamáček (ČSSD)
doporučujeme

Trestní oznámení na Hamáčka, premiéra Andreje Babiše (ANO), ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a epidemiologa Romana Prymulu podali brněnští právníci David a Vendula Zahumenští.

Právníci čtveřici v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu podezírají z řady trestných činů, například z šíření nakažlivé nemoci, poškozování cizích práv či z nedbalostního obecného ohrožení. O podání trestního oznámení informovali v úterý.

"V České republice může podat trestní oznámení kdokoliv na kohokoliv. Mě překvapilo, že někdo podal trestní oznámení za to, že se snažíme bojovat s epidemií, ale asi to k tomu patří, tak to příslušné orgány vyšetří. Obecně to považuji za absurdní," řekl dnes Hamáček. Ministerstvo vnitra podle něj zváží další kroky.

Právníci se domáhají toho, aby policie prošetřila "pochybení na straně exekutivy v souvislosti s řešením vyhlášené pandemie, jakož i přípravy na ni". Vládě vyčítají to, že nepostupovala v souladu s pandemickým plánem a nereagovala na vyhlašované pandemické fáze WHO.

Tvrdí také, že v Česku je ohrožen přístup obyvatelstva ke zdravotní péči a že vláda nezajistila zdravotnické prostředky, které následně nakoupila nehospodárně. Kritizují dopady vládních opatření na hospodářství a podnikatele a také "snahu omezit svévolně nárok na náhradu škody za krizová opatření". Připomínají rovněž překročení pravomoci vlády ohledně schválení odkladu senátních voleb na Teplicku a dále omezení zastupitelstev.

Manželé se už kvůli způsobu vyhlášení nouzového stavu a navazujících opatření obrátili jak na správní soud, tak i na Ústavní soud.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ředitel ČT Dvořák se vyjádřil k volbě členů rady. Co vzkázal poslancům?

27.05.2020 22:13 Aktualizováno Generálního ředitele České televize (ČT) Petra Dvořáka výsledek dnešní volby do Rady ČT nepřekvapil…

Sněmovna propustila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí do dalšího…

27.05.2020 19:23 Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh na zrušení daně z nabytí nemovitostí. Nejde o…

Vznikne online finanční úřad, schválila to Sněmovna

27.05.2020 19:02 Sněmovna dnes ve zrychleném režimu již v prvním čtení schválila novelu daňového řádu, která umožní…

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou ke stíhání za výroky o…

27.05.2020 18:37 Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy