Hamáček předvedl vrchol naprosté trapnosti. ODS o žádném vládnutí s hnutím ANO nevyjednává, říká poslanec Skopeček

Poslanec za ODS Jan Skopeček se důrazně ohradil proti slovům šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který v nedělní Partii na CNN Prima News prohlásil, že je po volbách ochoten si vsadit na vládu složenou z hnutí ANO a občanských demokratů. „Ze strany Jana Hamáčka se jedná o naprostý vrchol trapnosti. Sociální demokracie sedí s premiérem Andrejem Babišem osm let ve Strakově akademii, odkývají mu vše, co si zamane, a nyní je neuvěřitelné, že Hamáček varuje před spolupráci s ANO. Nikdo z ODS, ani koalice Spolu nemá v plánu s Babišem po volbách vyjednávat či spolupracovat s ním na vládní koalici,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Skopeček.

Rétorika předsedy ČSSD Jana Hamáčka v nedělní Partii jej vrcholně rozladila. Poslanec za ODS Jan Skopeček popírá, že by konzervativci vůbec uvažovali, anebo dokonce vyjednávali o povolební spolupráci s hnutím ANO. Možné spojení označuje za naprosté sci-fi. „ODS je pravicová, zatímco Babišovo uskupení vyznává levicovou hospodářskou politiku, kterou podporují extremistické strany jako je KSČM a SPD.“

Babiš škodí opozici, aby vládl s Přísahou, KSČM a SPD

Odborník na ekonomiku tvrdí, že Hamáček by svoji sázku prohrál. „Oproti hnutí ANO máme například úplně jiný pohled na veřejné finance, které pan premiér neustále rozvrací, zatímco my k nim máme zodpovědný přístup. Je naprosto vyloučené vůbec o partnerství uvažovat. Copak by se Babiš mávnutím kouzelného proutku změnil? Asi těžko lze předpokládat, že by okamžitě vyřešil svůj střet zájmů.“

Opozičnímu politikovi rovněž vadí, že premiér Andrej Babiš nebyl za osm let svého působení ve vládě schopen udělat penzijní reformu. „Ta je nutná a nesnese už odkladu. A s takovým člověkem nás Hamáček spojuje a zároveň varuje před spojením s Babišem, když ČSSD s ním tvoří ve Strakově akademii kabinet osm let a odkývají mu vše, co si zamane. Hamáček předvedl naprostý vrchol trapnosti.“

Spekulace o možné součinnosti s hnutím ANO zasel europoslanec za ODS Alexandr Vondra, který médiím nedávno řekl, že spolupráci s uskupením by si dovedl představit, ale jedině bez Andreje Babiše. „Slova kolegy Vondry, která byla vytržena z kontextu, nebudu hodnotit. Pro nás je zásadní, že máme pravicový program, který je v rozporu s hnutím ANO, a tak nikdo v ODS, ani v koalici Spolu neuvažuje o propojení s Babišem, anebo snad dokonce vládnutím s ním.“

Skopeček považuje falešné predikce hovořící o povolební spolupráci s ANO za pokus pošpinit ODS. „Nejedná se o klasické kompromitující materiály, ale i taková dezinformace o tom, že je nám ANO po volbách blízké, může stranu dehonestovat.“ Podle něj se premiér Babiš snaží ODS poškozovat stejně jako Piráty. „Jeho cílem totiž je, aby se po volbách do Sněmovny dostala Přísaha expolicisty Šlachty, komunisté a SPD. S nimi chce vládnout. Proto po demokratických opozičních aliancích Spolu a Pirátů se STAN doslova střílí a ztrpčuje jim život různými nesmyslnými prohlášeními.“

Premiérovi žádná kauza ani skandál neublíží

Bývalý poradce exprezidenta Václava Klause přesto odmítá, aby se ODS v předvolební kampani společně s lidovci a TOP 09 zaměřila na politiku anitbabiš. „Na rétoriku pana premiéra bychom se měli zaměřovat jen v případě, že bude opravdu scestná a urážející, až vulgární. Jinak bychom se měli koncentrovat zejména na vlastní koncepci i atraktivní témata.“

Právě absenci třaskavých témat opozičním aliancím v pátečním textu pro EuroZprávy.cz vytýkal politolog Ladislav Mrklas. Koalice vyzýval, aby například zdůrazňovaly, že Babiš v reálu vyznává asociální politiku. „Ze státního rozpočtu rozdává, neustále někomu přilepšuje, ale jeho Agrofert se ke svým zaměstnancům chová macešsky. Jedná se vesměs o agenturní pracovníky, zahraniční emigranty, kteří dělají za nízkou mzdu, a to ve špatných podmínkách. Lze tedy říci, že káže vodu, ale pije víno. Ovšem jedná se jen o nástřel tématu, takový příběh by se musel umět vyprávět,“ pravil Mrklas.

Skopeček, absolvent ekonomiky a managmentu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích ale tvrdí, že tudy cesta k úspěchu nevede. „Zaměstnanci Agrofertu snad poznají, jaká je realita. Mají přece vlastní hlavu, aby pochopili, že premiér něco jiného říká a ve skutečnosti se chová zcela odlišně. Myslím si, že takové téma by většinu společnosti neohromilo.“ Zastupitel Hořovic podotýká, že vymyslet téma na Babiše, které by ho oslabilo, je prakticky nemožné. „Premiérovi už nic neublíží, podívejte, kolik už přestál takových kauz i skandálů a pořád se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni jej volit. Spíše je zarážející, že takový člověk stále ještě může působit ve vrcholné politice.“

Politik, jenž přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, kterou rovněž absolvoval, tvrdí, že aliance Spolu dělá svoji kampaň dobře, čemuž nasvědčuje i průzkum společností Kantar CZ a Data Collect, který si nechala zpracovat Česká televize. Z něj vyplývá, že koalice Spolu má největší potenciál oslovit případné voliče, a to ve výsledku 31,5 procenta. „Žádný průzkum nepřeceňuji a nehroutím se ani z těch, které pro nás nevyznívají lichotivě. Vždy si zachovávám zdravý nadhled. Skutečnost, že máme největší volební potenciál, ale svědčí o tom, že lidé touží po změně. Jsou racionální a vidí, že se země po osmiletém Babišově působení musí dát do pořádku. A to je pro nás motivující,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Jan Skopeček.

Související

Jan Skopeček (ODS)

Vláda se chystá na nepopulární opatření. Plánuje konsolidační balíček, sáhne i na platy

Letošní schodek rozpočtu 295 miliard Kč bude dodržen, pokud správci kapitol přistoupí k určité míře úspor. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové CCN Prima News to dnes řekl místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová uvedla, že rozpočet je nereálný, podle jejích slov v něm chybí dalších 150 miliard Kč.
Jan Skopeček (ODS)

Skopeček by ukotvil inflační očekávání, podle ANO vláda situaci podcenila

Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček považuje vzhledem k vysoké míře inflace za důležité ukotvit inflační očekávání a realizovat restriktivní měnovou i fiskální politiku. Napsal to dnes ČTK. Podle bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je inflace způsobená externími vlivy, vláda by proto měla lidem plošně pomoci zejména s vysokými cenami energií.

Více souvisejících

Jan Skopeček (ODS) Jan Hamáček Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 13 minutami

před 33 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajina chce získat od Španělska jeden systém Patriot

Podle informací zveřejněných deníkem El País se Nizozemsko a Ukrajina domáhají, aby Španělsko předalo jeden ze svých tří protivzdušných systémů Patriot zasažené zemi.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy