Hamáček předvedl vrchol naprosté trapnosti. ODS o žádném vládnutí s hnutím ANO nevyjednává, říká poslanec Skopeček

Poslanec za ODS Jan Skopeček se důrazně ohradil proti slovům šéfa ČSSD Jana Hamáčka, který v nedělní Partii na CNN Prima News prohlásil, že je po volbách ochoten si vsadit na vládu složenou z hnutí ANO a občanských demokratů. „Ze strany Jana Hamáčka se jedná o naprostý vrchol trapnosti. Sociální demokracie sedí s premiérem Andrejem Babišem osm let ve Strakově akademii, odkývají mu vše, co si zamane, a nyní je neuvěřitelné, že Hamáček varuje před spolupráci s ANO. Nikdo z ODS, ani koalice Spolu nemá v plánu s Babišem po volbách vyjednávat či spolupracovat s ním na vládní koalici,“ říká pro EuroZprávy.cz Jan Skopeček.

Rétorika předsedy ČSSD Jana Hamáčka v nedělní Partii jej vrcholně rozladila. Poslanec za ODS Jan Skopeček popírá, že by konzervativci vůbec uvažovali, anebo dokonce vyjednávali o povolební spolupráci s hnutím ANO. Možné spojení označuje za naprosté sci-fi. „ODS je pravicová, zatímco Babišovo uskupení vyznává levicovou hospodářskou politiku, kterou podporují extremistické strany jako je KSČM a SPD.“

Babiš škodí opozici, aby vládl s Přísahou, KSČM a SPD

Odborník na ekonomiku tvrdí, že Hamáček by svoji sázku prohrál. „Oproti hnutí ANO máme například úplně jiný pohled na veřejné finance, které pan premiér neustále rozvrací, zatímco my k nim máme zodpovědný přístup. Je naprosto vyloučené vůbec o partnerství uvažovat. Copak by se Babiš mávnutím kouzelného proutku změnil? Asi těžko lze předpokládat, že by okamžitě vyřešil svůj střet zájmů.“

Opozičnímu politikovi rovněž vadí, že premiér Andrej Babiš nebyl za osm let svého působení ve vládě schopen udělat penzijní reformu. „Ta je nutná a nesnese už odkladu. A s takovým člověkem nás Hamáček spojuje a zároveň varuje před spojením s Babišem, když ČSSD s ním tvoří ve Strakově akademii kabinet osm let a odkývají mu vše, co si zamane. Hamáček předvedl naprostý vrchol trapnosti.“

Spekulace o možné součinnosti s hnutím ANO zasel europoslanec za ODS Alexandr Vondra, který médiím nedávno řekl, že spolupráci s uskupením by si dovedl představit, ale jedině bez Andreje Babiše. „Slova kolegy Vondry, která byla vytržena z kontextu, nebudu hodnotit. Pro nás je zásadní, že máme pravicový program, který je v rozporu s hnutím ANO, a tak nikdo v ODS, ani v koalici Spolu neuvažuje o propojení s Babišem, anebo snad dokonce vládnutím s ním.“

Skopeček považuje falešné predikce hovořící o povolební spolupráci s ANO za pokus pošpinit ODS. „Nejedná se o klasické kompromitující materiály, ale i taková dezinformace o tom, že je nám ANO po volbách blízké, může stranu dehonestovat.“ Podle něj se premiér Babiš snaží ODS poškozovat stejně jako Piráty. „Jeho cílem totiž je, aby se po volbách do Sněmovny dostala Přísaha expolicisty Šlachty, komunisté a SPD. S nimi chce vládnout. Proto po demokratických opozičních aliancích Spolu a Pirátů se STAN doslova střílí a ztrpčuje jim život různými nesmyslnými prohlášeními.“

Premiérovi žádná kauza ani skandál neublíží

Bývalý poradce exprezidenta Václava Klause přesto odmítá, aby se ODS v předvolební kampani společně s lidovci a TOP 09 zaměřila na politiku anitbabiš. „Na rétoriku pana premiéra bychom se měli zaměřovat jen v případě, že bude opravdu scestná a urážející, až vulgární. Jinak bychom se měli koncentrovat zejména na vlastní koncepci i atraktivní témata.“

Právě absenci třaskavých témat opozičním aliancím v pátečním textu pro EuroZprávy.cz vytýkal politolog Ladislav Mrklas. Koalice vyzýval, aby například zdůrazňovaly, že Babiš v reálu vyznává asociální politiku. „Ze státního rozpočtu rozdává, neustále někomu přilepšuje, ale jeho Agrofert se ke svým zaměstnancům chová macešsky. Jedná se vesměs o agenturní pracovníky, zahraniční emigranty, kteří dělají za nízkou mzdu, a to ve špatných podmínkách. Lze tedy říci, že káže vodu, ale pije víno. Ovšem jedná se jen o nástřel tématu, takový příběh by se musel umět vyprávět,“ pravil Mrklas.

Skopeček, absolvent ekonomiky a managmentu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích ale tvrdí, že tudy cesta k úspěchu nevede. „Zaměstnanci Agrofertu snad poznají, jaká je realita. Mají přece vlastní hlavu, aby pochopili, že premiér něco jiného říká a ve skutečnosti se chová zcela odlišně. Myslím si, že takové téma by většinu společnosti neohromilo.“ Zastupitel Hořovic podotýká, že vymyslet téma na Babiše, které by ho oslabilo, je prakticky nemožné. „Premiérovi už nic neublíží, podívejte, kolik už přestál takových kauz i skandálů a pořád se najde dostatek lidí, kteří jsou ochotni jej volit. Spíše je zarážející, že takový člověk stále ještě může působit ve vrcholné politice.“

Politik, jenž přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, kterou rovněž absolvoval, tvrdí, že aliance Spolu dělá svoji kampaň dobře, čemuž nasvědčuje i průzkum společností Kantar CZ a Data Collect, který si nechala zpracovat Česká televize. Z něj vyplývá, že koalice Spolu má největší potenciál oslovit případné voliče, a to ve výsledku 31,5 procenta. „Žádný průzkum nepřeceňuji a nehroutím se ani z těch, které pro nás nevyznívají lichotivě. Vždy si zachovávám zdravý nadhled. Skutečnost, že máme největší volební potenciál, ale svědčí o tom, že lidé touží po změně. Jsou racionální a vidí, že se země po osmiletém Babišově působení musí dát do pořádku. A to je pro nás motivující,“ uzavírá pro EuroZprávy.cz Jan Skopeček.

Související

Jan Skopeček (ODS)

Skopeček by ukotvil inflační očekávání, podle ANO vláda situaci podcenila

Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert vládní ODS Jan Skopeček považuje vzhledem k vysoké míře inflace za důležité ukotvit inflační očekávání a realizovat restriktivní měnovou i fiskální politiku. Napsal to dnes ČTK. Podle bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše je inflace způsobená externími vlivy, vláda by proto měla lidem plošně pomoci zejména s vysokými cenami energií.
Jan Skopeček

Fiala (SPD): Vláda nedělá v souvislosti se zdražováním nic. Děláme maximum, opáčil Skopeček

Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert koaliční ODS Jan Skopeček a předseda poslanců opoziční SPD Radim Fiala se neshodli v pohledu na vládní pomoc související s nynějším zdražováním zejména energií. Zatímco podle Skopečka kabinet dělá maximum možného a bude i dál reagovat podle situace, Fiala míní, že vláda nedělá prakticky nic. Uvedli to v dnešní debatě v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News.

Více souvisejících

Jan Skopeček (ODS) Jan Hamáček Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Kyrie Irving, autor: Erik Drost

Společnost Nike ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Irvingem

Společnost Nike definitivně ukončila spolupráci s basketbalovou hvězdou Brooklynu Kyriem Irvingem. Už minulý měsíc americký oděvní gigant v reakci na Irvingovu propagaci filmu obsahujícímu antisemitské názory spolupráci přerušil a zrušil plány na vydání bot z jeho speciální edice.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka povolil stavbu posledního úseku dálnice D1

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) potvrdil v reakci na šest rozkladů stavební povolení pro poslední úsek dálnice D1 u Přerova. Uvedl to dnes server Zdopravy.cz. Podle dřívějších informací státního Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by tak stavba 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 Přerov - Říkovice mohla začít ještě letos. Potrvá zhruba tři roky a má stát 6,922 miliardy korun. Nejvýhodnější nabídku na stavbu tohoto úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc.

včera

Cyril Ramaphosa

Za Ramaphosu se postavila vládní strana Africký národní kongres

Jihoafrická vládní strana Africký národní kongres (ANC) dnes vyzvala své poslance, kteří mají v parlamentu většinu, aby hlasovali proti odvolání prezidenta Cyrila Ramaphosy. Ten je podezřelý z nekalého chování a porušení přísahy a ústavy země. Prezident dnes odmítl závěry skupiny tří odborníků jmenovaných parlamentem, která prověřovala jeho možná pochybení, uvedla agentura Reuters.

včera

Kyjev

Ruské rakety mířily i na Kyjev, zástupce OSN musel jednat v krytu

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských práv. Kvůli dnešním ruským vzdušným útokům se schůzka musela odehrát v podzemním krytu, napsala agentura AFP, podle níž je to poprvé od začátku ruské invaze, co vysoký komisař OSN navštívil Ukrajinu. Jeho předchůdkyně Michelle Bacheletová se do východoevropské země nevydala.

včera

Nicolas Sarkozy

Exprezident Sarkozy opět u soudu. Tvrdí, že přišel hájit svou čest

Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu údajné korupce a obchodování s vlivem. Loni v březnu soud Sarkozymu uložil tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Exprezident dnes u soudu uvedl, že přišel "hájit svou čest", a odmítl, že by někdy někoho uplácel, píše AFP.

včera

Ilustrační fotografie.

MOL hlásí nedostatek paliv ve svých čerpacích stanicích

Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se o víkendu potýkala s částečným nedostatkem pohonných hmot v téměř celé své síti čerpacích stanic v Maďarsku. Firma sdělila agentuře Reuters, že hlavním důvodem nedostatku paliv je nízký dovoz. Upozornila rovněž, že řada lidí si začala hromadit zásoby pohonných hmot. Zahraniční podniky omezily dodávky paliv do Maďarska poté, co tamní vláda loni zavedla cenový strop pro benzin a naftu, píše Reuters.

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Ruskem otřásají exploze. Na letišti Engels dopadl dron na bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu, Kyjev se k útokům nepřihlásil. Ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS tvrdí, že Ukrajina, kterou letos ruská armáda napadla, se pokusila na letištích v Saratovské a Rjazaňské oblasti útočit pomocí dronů. Moskva zároveň uvedla, že bezpilotní letouny sestřelila ruská protivzdušná obrana, ale na jednom z letišť zemřeli tři ruští vojáci a čtyři další utrpěli zranění. 

včera

včera

Apple

Apple zvažuje přesun části výroby iPadů z Číny do Indie

Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části výroby počítačových tabletů iPad z Číny do Indie. Informoval o tom dnes server CNBC s odvoláním na zdroje blízké indické vládě. Apple již v Indii vyrábí některé modely chytrých telefonů iPhone.

včera

Aktualizováno včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině dopadaly ruské bomby a rakety, jedna střela spadla do Moldavska

Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu země údery připravily o život nejméně dva lidi a další zranily, informoval na sociální síti telegram zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Společnost Ukrenerho hlásí výpadky v dodávkách elektrického proudu, které se energetici snaží obnovit. Ukrajinská protivzdušná obrana podle prezidenta Volodymyra Zelenského dnes většinu ruských raket sestřelila, píše agentura Reuters. 

Aktualizováno včera

V Praze byla odhalena socha skřeta s obličejem Putina. (5.12.2022)

V Praze sedí socha "skřeta" Putina u plynovodu. Nahradil maršála Koněva

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 ode dneška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze poputují na nákup zbraní pro Ukrajinu, která od února čelí ruské invazi. ČTK to sdělil autor sochy, kovář a sochař Dušan Dostál.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Írán už letos nechal popravit stovky lidí

V Íránu bylo v tomto roce popraveno už více než 500 lidí. Uvedla to dnes nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Norsku. Upozornila, že je to výrazně víc než v roce 2021 a posiluje to obavy ze zvýšeného používání trestu smrti v islámské republice.

včera

Pavel Nedvěd

Bývalý fotbalista Nedvěd se porval se stalkerem v domě zpěvačky Rolins. Vše řešila policie

Kolem bývalého českého fotbalového reprezentanta a držitele Zlatého míče z roku 2003 se toho v posledních dnech děje skutečně hodně. Pavel Nedvěd už není součástí vedení Juventusu Turín poté, co vyšlo najevo podezření z falšování účetnictví a mezd. Nyní řešil potíže i ve svém soukromém životě. V domě zpěvačky Dary Rolins, se kterou je momentálně ve vztahu, se totiž popral s cizím mužem. Řešit vše nakonec musela i policie.

včera

Jordan Henderson slaví úvodní gól Anglie do sítě Senegalu. (4.12.2022)

Nuda na začátek, pak udeřil Henderson. S Kanem a Sakou se postaral o výhru Anglie nad Senegalem

Jakkoli úvod v pořadí čtvrtého osmifinále letošního světového šampionátu ve fotbale v Kataru mnoho vzruchu ze strany favorizované Anglie nepřinesl, nakonec to přeci jenom byli svěřenci kouče Garetha Southgatea, kteří duel se Senegalem jasně ovládli. Všechno to načal Jordan Henderson, přičemž se k němu do střelecké listiny ještě před přestávkou přidal kapitán Harry Kane. Když pak třetí gól vstřelil ve druhé půle Bukayo Saka, Afričané už definitivně rezignovali na jakékoli myšlenky na obrat.

Aktualizováno včera

Vánoční trhy v Düsseldorfu, ilustrační fotografie.

Manévry v Düsseldorfu. Někdo hrozil útokem na vánoční trhy

Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru města, když jí neznámý volající oznámil, že se chytá vjet nákladním autem do návštěvníků trhu u radnice. Napsal to web listu Bild. Vylidněné trhy střežili ozbrojení policisté, nasazeny byly i speciální jednotky.

včera

Královská svatba prince Harryho a Meghan Markleové

Harry a Meghan zveřejnili další ukázku z dokumentu. Hrály se prý špinavé hry

Princ Harry prohlásil, že britská královská rodina o sobě pravidelně vypouští historky do médií. V nové upoutávce na očekávaný dokumentární seriál společnosti Netflix o něm a jeho manželce Meghan, která byla zveřejněna dnes, to označil za "špinavou hru". První tři díly seriálu budou k dispozici ve čtvrtek, oznámila dnes streamovací služba uprostřed rozsáhlých spekulací o tom, co pár řekne o ostatních členech královské rodiny.

Aktualizováno včera

Německá policie řeší pobodání dvojice školaček, jedna z nich zemřela

Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v Illerkirchbergu na jihozápadě Německa. Podezřelého, který zaútočil, když šly dívky do školy, podle agentury DPA policie zadržela. Je jím 27letý žadatel o azyl z Eritreje. Motiv činu policie zjišťuje.

Zdroj: ČTK

Další zprávy