Vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček nemá pocit, že by měl prezident Miloš Zeman silné výhrady k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl po dnešní schůzce s hlavou státu v Lánech. Od prezidenta ale konkrétní stanovisko k rozpočtu neslyšel. Mluvili spolu také o platech pro státní zaměstnance, o atmosféře v ČSSD a o volbách.
Hamáček po asi hodinovém setkání s prezidentem novinářům řekl, že probrali aktuální politickou situaci. Zemana podle něj zajímala atmosféra v sociální demokracii několik dnů před volbami a ptal se ho na průzkumy veřejného mínění. "Informoval jsem ho, že pokud máme počítat průzkumy potenciálu sociální demokracie, tak se pohybujeme kolem deseti procent, což ho potěšilo," řekl místopředseda vlády.
Hamáček očekává, že Zeman jako člověk, který v zásadě nemění své názory, dodrží svůj dřívější slib a pověří po volbách sestavením vlády vítěze voleb.
Tématem jejich schůzky byly i náležitosti státního rozpočtu, který sociální demokracie v pondělí nepodpořila. Hamáček zopakoval, že ministři za ČSSD pro něj nehlasovali, protože nesouhlasí s výší růstu mezd pro státní zaměstnance. Zatímco ČSSD navrhovala zvýšení jejich platů o 3000 korun, hnutí ANO prosadilo nárůst o 1400 korun. Hamáčka mrzí, že ministři za ANO nebyli ochotni jednat o kompromisu. ČSSD podle něj byla připravena o částce jednat. Předseda sociální demokracie by uvítal, pokud by se otázka platů státních zaměstnanců znovu otevřela po volbách.
Konkrétní stanovisko prezidenta ke státnímu rozpočtu Hamáček na dnešní schůzce neslyšel. "Neměl jsem ale pocit, že by ze strany prezidenta byly nějaké silné výhrady," poznamenal.
Krátce oba politici na pravidelné schůzce mluvili také o nedělních německých volbách. Zeman podle Hamáčka vyjádřil přesvědčení, že se na česko-německých vztazích po volbách nic nezmění.
Hamáček dnes pogratuloval Zemanovi k úterním narozeninám a popřál mu hodně zdraví. Řekl, že ho prezident ujistil, že po nedávném návratu z nemocnice se cítí dobře a postupně se zotavuje. "Je potřeba, aby na sebe dával pozor, protože každá taková hospitalizace se sebou nese nějakou zátěž, ale na mě působil tak, že je v dobré fyzické kondici," dodal.
Související

Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , Miloš Zeman , státní rozpočet
Aktuálně se děje
před 52 minutami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 1 hodinou

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 2 hodinami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 3 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 4 hodinami

První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
včera

Nevídaná nehoda na Bruntálsku má vážné následky. Na auto spadl obráběcí stroj
včera

Slovenský filmař ovládl karlovarský festival. Skarsgård má Křišťálový glóbus
včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků
včera

Dvacítku už nikdo neoblékne. Liverpool vyřadí číslo tragicky zesnulého Dioga Joty
včera

Dálnice D8 je obousměrně uzavřená. V tunelu se stala nehoda
včera

Sobotní počasí je ve znamení teplotních rozdílů. Neděle přinese změnu
včera

Von der Leyenová reaguje na Trumpa. S Američany chce ještě vyjednávat
včera

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu
včera

Šerpa poprvé popsal poslední výstup horolezkyně Kolouchové
včera

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna
včera

Slovensko si klade podmínky. Fico řekl, co požaduje za podporu dalších sankcí
včera

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci
včera

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné
včera

Trump by se ještě letos mohl setkat s lídrem jiné velmoci. Putin to ale nebude
včera
Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování
Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice.
Zdroj: Tereza Marešová