Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) se minulý týden obrátila na policii, aby znovu posoudila trestní oznámení, které podal kraj kvůli možnému šíření poplašné zprávy v kauze roušek u záchranářů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla Helena Frintová z krajského úřadu, podle níž je takový akt zcela ojedinělým případem. Tvrdí, že hejtmanství tím nezasahuje do policejního vyšetřování. Na dotaz, proč chce hejtmanka nové posouzení oznámení, Frintová neodpověděla.
Trestní oznámení souvisí s článkem, který vydal počátkem koronavirové pandemie list Náš region. Na nedostatek ochranných pomůcek si stěžovala záchranářka ze Zdib Veronika Brožová, Náš region použil její otevřený dopis. Kraj tvrdí, že záchranářka neměla pravdu, a podal trestní oznámení kvůli šíření poplašné zprávy. Vydavatelství trvá na tom, že se článek zakládal na pravdě a kraj se místo vysvětlení snaží umlčet své kritiky.
"Ano, můžeme potvrdit, že se paní hejtmanka obrátila na policii, aby znovu posoudila oznámení o skutečnostech nasvědčujících tomu, že mohlo dojít k šíření poplašné zprávy. Skutečně se tak stalo zpočátku minulého týdne. Jedná se o zcela ojedinělý případ," řekla ČTK Frintová. Hejtmanka policii s žádostí o znovuposouzení oznámení kontaktovala písemně, více informací Frintová neuvedla. ČTK požádala o vyjádření pražskou policii.
Informace o trestním oznámení vyvolaly kritiku od opozice. Od postupu kraje se distancoval i šéf středočeské ČSSD Robin Povšík, ČSSD je v kraji v koalici s ANO. Podle hejtmančina náměstka Miloše Petery (ČSSD) kauza nebude mít vliv na koaliční spolupráci. Povšík označil podání trestního oznámení za politicky i morálně nepřijatelné a vyzval hejtmanku k jeho stažení. Třebaže Povšík není ve vedení kraje, za postoj úřadu se omluvil.
Záchranářka 17. března v otevřeném dopise hejtmance napsala, že na jejím stanovišti byl jediný respirátor a tři balíčky ochranných pomůcek k infekčnímu pacientovi, roušky měli záchranáři údajně vlastní. Kraj to odmítá. V té době bylo podle něj každé sanitní vozidlo vybaveno třemi sety pro použití při kontaktu s pacientem s podezřením na vysoce nakažlivou nákazu. Kdyby se set použil při zásahu, měl být okamžitě doplněn na stanovišti z okresního či centrálního skladu.
Podle Frintové se hejtmanka s Brožovou setkala, záchranářka prý na schůzce připustila, že způsob komunikace nebyl standardní. "Otázkou je, zda si paní Brožová uvědomovala případný dopad svého vyjádření a zda se spíše nestala nástrojem politického boje některých opozičních politiků prostřednictvím regionálního serveru Náš region," uvedla Frintová. Brožová ale podle vyjádření pro Českou televizi trvá na tom, že neudělala nic špatného a neřekla nic lživého. Zástupci kraje byli podle ní na setkání rozzlobení kvůli tomu, že jim nezavolala a informace zveřejnila. Podle Mladé fronty Dnes již dala Brožová výpověď. "Skončím k poslednímu červnu. Zůstanu v oboru, ale pod jinou organizací. V mých očích vedení záchranky už delší dobu nefunguje, tohle byla poslední kapka. Nechci pracovat pro organizaci, za kterou se stydím," řekla listu Brožová.
Po zveřejnění informací začali údajně na krajský úřad volat lidé s dotazy, zda záchranka situaci zvládne. Kraj se v souvislosti s článkem v Našem regionu rozhodl 19. března, že podá trestní oznámení. Případem se zabývají kriminalisté z odboru extremismu a terorismu. Podle mluvčího pražské policie Jana Daňka je to kvůli nouzovému stavu, kdy vyšetřování možného šíření poplašné zprávy spadalo do jejich gesce.
Související
Po návratu do vlády zrušíme koncesionářské poplatky, tvrdí hnutí ANO
Vedoucí kanceláře Jermanové čelí obvinění v kauze smluv
Jaroslava Jermanová (hnutí ANO) , Středočeský kraj , Roušky a respirátory , Záchranná služba , Robin Povšík , hnutí ANO , ČSSD
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě