Komunisté chtějí dnes ukončit dohodovací řízení o toleranční smlouvě s hnutím ANO. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat vypovězení smlouvy, na jejímž základě komunisté podporují menšinový kabinet v Poslanecké sněmovně. Řekl to na tiskové konferenci. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že se o možné dnešní schůzce dozvěděl z médií. Pro Filipa je podle něj partnerem pro jednání premiér Andrej Babiš (ANO).
"My dnes ukončíme dohodovací řízení a nejpozději odpoledne sdělím, kdy se sejdeme na dalším jednání mezi ANO a KSČM a sdělíme vám výsledek dohodovacího řízení," řekl předseda komunistů.
Filip se na tiskové konferenci současně ohradil proti komentářům ohledně požadavku komunistů na vznik banky ve vlastnictví státu, nejde podle něj o nemožný plán. Nelze jej ale realizovat do konce volebního období, tedy během necelých šesti měsíců.
Širší vedení komunistů v pátek vyzvalo tým vyjednávačů v čele s Filipem, aby dodržel usnesení Ústředního výboru KSČM o odstoupení od dohody. Materiál o vzniku banky v rukou státu, který Filip ve středu dostal od Babiše, není podle komunistů dostatečně rozpracován. Podle dnešních Filipových slov je časově nerealizovatelný.
Babiš podle médií komunistům předložil minulý týden od loňska připravovaný návrh na zřízení národní rozvojové banky. Mohla by vzniknout transformací Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB) a byla by zaměřena především na úvěrování firem a samospráv.
Při jednání minulou středu se podle Filipa shodli lídři ANO a KSČM na tom, že vláda plní 60 procent závazků obsažených v toleranční dohodě, 40 procent ne. V naplňování tři roky staré toleranční dohody jsou komunisté spokojeni s růstem minimální mzdy a valorizací důchodů. Částečně vláda podle nich plní požadavky na zpřísnění ochrany přírodních zdrojů.
První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura o víkendu řekl, že vláda kvůli kroku KSČM ztrácí důvěru i podporu a nejlepším řešením by byly předčasné volby. ODS loni v říjnu vybídla vládu, aby po skončení nouzového stavu požádala Sněmovnu o vyslovení důvěry. "Tehdy měl ten krok z časových i legislativních hledisek logiku," řekl dnes šéf ODS Petr Fiala. Aktuálně je ale ČR v situaci, kdy po zásahu Ústavního soudu není kompletní volební zákon, dodal.
Za podstatné proto Fiala považuje to, aby nejdříve platila novela volebního zákona. "Pak samozřejmě můžeme hledat další řešení, ke kterým patří i předčasné volby," uvedl. Opoziční strany se podle něj vážně zabývají hledáním cesty, jak vládní "politickou agonii" ukončit.
Dohodovací řízení komunisté vyvolali poté, co kabinet přes jejich nesouhlas poslal armádě deset miliard korun, o které byl rozpočet obrany zkrácen na podzim. Nesouhlasí ani s postupem vlády v případě stavby nového bloku jaderné elektrárny Dukovany a s některými kroky podnikanými proti šíření epidemie koronaviru. Žádají sloučení Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra a Vojenské zdravotní pojišťovny.
Toleranční dohodu uzavřely hnutí ANO a KSČM před třemi lety.
Související
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
Další politička přiznala problémy. Komunistka Konečná zápasí s nemocí
KSČM , Vojtěch Filip (KSČM) , Vláda ČR , hnutí ANO
Aktuálně se děje
včera
Válka se dnes vede s iPady, AI bude brzy operovat rychleji než jakýkoli člověk, prohlásil Zelenskyj v Londýně
včera
Výbušné téma v USA: Američanům se představa vojáků na půdě Íránu ani trochu nelíbí
včera
Pozornost světa se nesmí odvrátit od Ukrajiny k Íránu, prohlásil Starmer na setkání se Zelenským
včera
Macron končí, Starmer mě zklamal, jsme nejmocnější a o pomoc od NATO nestojíme, zuří Trump
včera
Ceny ropy na světových trzích dnes opět letí vzhůru. Situaci v regionu vyhrotily nové incidenty
včera
Babiš s prezidentem řešil rozpočet. Pavel jej podepíše v pátek
včera
Na Blízký východ míří vrtulníková loď USS Tripoli, na palubě má tisíce mariňáků
včera
Židlochovice se staly terčem sofistikovaného kybernetického útoku. Hackeři požadují výkupné
včera
S Izraelci původně spolupracovat nechtěl, Evropu poslal hlídat Arktidu. Trumpovy požadavky se mění každý týden
včera
My válku nezačali, on nemá plán. Proč se státy NATO nechtějí připojit k Trumpovu tažení proti Íránu?
včera
Faktický vládce Íránu a mozek represí. Kdo byl Alí Larídžání?
včera
Izraelská armáda zabila pravou ruku Chameneího, šéfa bezpečnostní rady, a velitele jednotek Basídž
včera
EU důrazně varovala Izrael před pozemní ofenzívou v Libanonu
včera
Trump si našel další cíl. Pokouší se převzít Kubu
včera
Trump u spojenců tvrdě narazil. Rozpoutal válku, se kterou nechce nikdo nic mít.
včera
Výhled počasí na měsíc. Meteorologové tuší, jak bude o Velikonocích
16. března 2026 22:03
Policie vyšetřuje týrání zvířat na Teplicku. U ženy se našla i mrtvá koťata
16. března 2026 21:27
Gudas si znepřátelil v NHL fanoušky. Tvrdým hitem ukončil sezónu Matthewsovi
16. března 2026 20:52
Nový most v Praze bude otevřen za měsíc, oznámil náměstek primátora
16. března 2026 20:08
Bubeníčková si ve dvacetikilometrovém závodě doběhla pro svoji čtvrtou medaili z paralympiády
Je jednoznačnou českou hvězdou letošní paralympiády v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Právě ona se postarala o nejvíce cenných kovů pro českou výpravu. A v závěrečný soutěžní den této paralympiády tomu nemohlo být jinak. Po stříbrech z biatlonového individuálního závodu a běžeckého desetikilometrového závodu a bronzu z biatlonové stíhačky přidala v neděli teprve sedmnáctiletá zcela nevidomá paralympionička kombinující biatlon a běžecké lyžování Simona Bubeníčková další stříbro, tentokrát z běžeckého dvacetikilometrového závodu. Nestačila jen na ruskou reprezentantku Anastasiji Bagijanovou.
Zdroj: David Holub