K prioritám Langšádlové patří podpora mladých vědců

Podporu mladých vědců, snížení byrokracie a zlepšení podmínek pro rodiče pracující ve výzkumu má jako priority kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). Poslankyně to napsala na dotaz ČTK. Podle ní je také třeba udržet podíl celkových výdajů na výzkum a vývoj na dvou procentech hrubého domácího produktu (HDP).

Helena Langšádlová /TOP 09/

"Mou zásadní prioritou je vytvořit podmínky pro podporu a motivaci zejména mladých vědců. Je naprosto přirozené, že v rámci své akademické kariéry tráví část svého profesního života v zahraničí, a to je jistě i přínosem, ale je důležité, aby se vraceli," uvedla.

Další prioritou Langšádlové je snížení byrokracie. "Často jsou podmínky poskytované národními subjekty na vědu a výzkum dokonce výrazně více byrokraticky náročné než prostředky poskytované Evropskou komisí," uvedla.

Podle Langšádlové je zásadní udržet výdaje na výzkum a vývoj ve výši dvou procent HDP. Loni byl podíl těchto výdajů 1,99 procenta HDP. Jde o nejvyšší podíl v historii samostatné České republiky a blíží se k průměru Evropské unie. Langšádlová také napsala, že po konsolidaci veřejných financí by se měly peníze na vědu postupně zvyšovat. Jako oprávněný označila požadavek zástupců akademické a vysokoškolské sféry na růst stabilních peněz pro rozvoj výzkumných organizací.

"Další mou prioritou v oblasti financování je vytvářet podmínky pro zapojení většího objemu soukromých zdrojů do vědy a výzkumu. Inspirací by nám mohly být například USA," podotkla. Je třeba také připravit zákon, který upraví spolupráci mezi výzkumnými institucemi a soukromými subjekty pro uplatnění vědeckých poznatků v komerční sféře, dodala.

Za největší problém českého systému vědy Langšádlová považuje roztříštěnost. "Vedle klíčových institucí, jako je Akademie věd a vysoké školy, se do vědy a výzkumu zapojují soukromé subjekty, ale i většina ministerstev má své kapitoly na vědu a výzkum," sdělila. "I proto zde vzniká pozice ministra pro vědu a výzkum, v této oblasti je nutno více koordinovat vynakládání finančních zdrojů tak, aby věda a výzkum ještě více podporovaly hospodářskou politiku, stanovené strategické cíle i reagovali na společenský vývoj země," uvedla.

Osmapadesátiletá Langšádlová je poslankyní od roku 2010. Mezi lety 1998 až 2006 byla starostkou středočeských Černošic. Působila i jako středočeská krajská zastupitelka a předsedkyně středočeské TOP 09. Nyní je ve výkonném výboru strany, do roku 2009 byla členkou KDU-ČSL. V minulém funkčním období byla například předsedkyní sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Ve Sněmovně v minulosti působila i jako předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti.

Langšádlová vystudovala obor hospodářské stavby na stavební průmyslové škole, později absolvovala politologii na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně a na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Hrad řeší, jak Zeman jmenuje Fialu premiérem. Osobně to dle Vojtěcha nelze

26.11.2021 17:03 Pražský hrad i nadále připravuje nedělní jmenování předsedy ODS Petra Fialy premiérem. Podobu…

Zeman v sobotu opustí nemocnici, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Fiala je připraven být jmenován. Se Zemanem chce jednat o dalším…

26.11.2021 12:33 Aktualizováno Předseda ODS Petr Fiala potvrdil plán na své jmenování premiérem v neděli. Předpokládá, že s…

Senát zatím převod prezidentských pravomocí nenavrhne

26.11.2021 12:22 Senát kvůli opětovné hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a dvoudennímu odkladu jmenování Petra…

Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové, plénum je potvrdilo

26.11.2021 11:29 Aktualizováno Sněmovní výbory už budou řídit noví předsedové. Sněmovna je dnes ve funkcích potvrdila. Debatu k…

SPD neprosadila sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu

26.11.2021 09:55 Poslanci hnutí SPD neprosadili sněmovní debatu o zrušení nouzového stavu, který vyhlásila končící…

Pražský primátor Hřib se pokusí příští rok ve volbách obhájit svůj post

26.11.2021 08:25 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se pokusí v příštím roce ve volbách obhájit svůj post. Ve…

Zeman je zpět v nemocnici, nakazil se koronavirem. Příznaky nemá

25.11.2021 22:05 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman byl dnes večer převezen do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) kvůli…

V Česku bude od půlnoci znovu platit nouzový stav. Další opatření se…

25.11.2021 22:03 Aktualizováno V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním…

SPD navrhne ve Sněmovně zrušení nouzového stavu

25.11.2021 19:45 Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) navrhne v pátek Sněmovně zrušení nouzového stavu,…

Související:

Právě se děje

reklama