Helena Langšádlová

Helena Langšádlová /TOP 09/

Na vědu a výzkum by vláda mohla dát příští rok více, a to 39,3 miliardy korun

Na vědu a výzkum by v roce 2023 mělo jít 39,32 miliardy korun, meziročně o 250 milionů korun více. Návrh rozpočtu ve středu projedná vláda. Předloží ho ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09), která zároveň předsedá vládní Radě pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). Rada návrh rozpočtu schválila v dubnu.
Helena Langšádlová

Část ministrů chce Hradu zkrátit rozpočet. Zeman podle nich zneužil pravomoci

Vláda by měla podle některých ministrů zvážit zkrácení rozpočtu Hradu kvůli rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana udělit milost šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) novinářům při příchodu na dnešní jednání kabinetu řekla, že Zeman zneužil pravomoci prezidenta.
Helena Langšádlová a Miloš Zeman

Langšádlová se sešla s prezidentem Zemanem, hovořili o výzkumu i Izraeli

Kandidátka na ministryni pro vědu Helena Langšádlová (TOP 09) dnes odpoledne v Lánech diskutovala s prezidentem Milošem Zemanem o základním a aplikovaném výzkumu. Hovořili také o využití vztahů s Izraelem pro posílení tuzemské vědy a výzkumu. Langšádlová to po jednání s prezidentem řekla novinářům.
Helena Langšádlová /TOP 09/

K prioritám Langšádlové patří podpora mladých vědců

Podporu mladých vědců, snížení byrokracie a zlepšení podmínek pro rodiče pracující ve výzkumu má jako priority kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). Poslankyně to napsala na dotaz ČTK. Podle ní je také třeba udržet podíl celkových výdajů na výzkum a vývoj na dvou procentech hrubého domácího produktu (HDP).
Vlastimil Válek

TOP 09 schválila jména ministrů, ve středu je představí Fiala Zemanovi

Předsednictvo TOP 09 dnes schválilo kandidáty strany na ministry do vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN). ČTK to sdělil mluvčí TOP 09 Vladan Vaněk, na jednání předsednictva upozornila Česká televize. Jména dvojice adeptů do kabinetu TOP 09 podobně jako ostatní strany oficiálně nepotvrdila, ve středu je představí kandidát na premiéra Petr Fiala (ODS) prezidentovi Miloši Zemanovi.
Marek Hilšer

ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 či STAN vyzvali ruskou vládu k ukončení represí

Iniciativa Přátelé svobodného Ruska vyzvala ruskou vládu, aby ukončila represe proti občanům, umožnila konání svobodných voleb a kontrolu volebního procesu v souvislosti s blížícími se parlamentními volbami do Státní dumy. Pod veřejnou výzvou je podepsána takřka dvacítka zákonodárců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 či STAN. ČTK o ní dnes informovala Asociace pro mezinárodní otázky. Ruské parlamentní volby jsou naplánovány na 17. až 19. září.
Jaderná elektrárna Dukovany

Opozice neprosadila odklad schvalování zákona ohledně Dukovan

Opozice ve Sněmovně neprosadila odklad projednávání zákona, který se týká výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Chtěla mimo jiné, aby rizika spojená s tímto zákonem nejprve posoudila Bezpečnostní rada státu, jejíž pondělní jednání k tomuto tématu bylo zrušeno. Dolní komora tak dnes dokončila druhé kolo projednávání zákona a k jeho schvalování by se mohla vrátit v první prosincové dekádě. Rozhodly o tom hlasy ANO, ČSSD, SPD a KSČM.
Česká pirátská strana

Dostavba Dukovan: Opozice chce do nízkouhlíkového zákona vložit bezpečnostní aspekt

Takzvaný nízkouhlíkový zákon o výkupu elektřiny z plánovaného bloku Jaderné elektrárny Dukovany by měl podle dnešních návrhů opozice stanovit maximální cenu této dostavby. Smlouva o výkupu by měla respektovat bezpečnostní zájmy ČR. Stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.
Poslanecká sněmovna

Sněmovna se zaměří na hybridní hrozby. Příliš řeší Rusko a Čínu, vadí komunistovi

Člen Sněmovní komise pro hybridní hrozby Robert Králíček (ANO) avizoval, že se parlamentní výbor bude věnovat fenoménu hybridních hrozeb z důvodu blížících se voleb do krajských zastupitelstev a bezpečnosti 5G sítí. Jeho slovy by se také mělo Česko zabývat touto problematikou na celonárodní úrovni. Samotná komise má 9 členů napříč celým politickým spektrem. V září si odhlasuje dokonce i svého předsedu.
Andrej Babiš

Čtyři opoziční strany vyzvaly Babiše, aby v EU podpořil plán obnovy

Poslanci Pirátů, lidovců, TOP 09 a STAN vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby příští týden na summitu Evropské unie podpořil plán na ekonomické oživení EU po epidemii koronaviru. Podle nich nelze hledět jen na okamžitý finanční prospěch České republiky, ale je třeba vzít v potaz i kondici dalších evropských ekonomik, které jsou pro Česko důležitými exportními trhy.
Jan Hamáček

Česká pomoc by mohla do Řecka odjet do konce týdne. Poslanci se přeli kvůli uprchlíkům

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řecko čelí náporu migrantů na hranici s Tureckem potom, co jim Ankara přestala minulý týden bránit v cestě do Evropské unie. Sněmovna v závěrečném usnesení odsoudila porušování starší migrační dohody mezi unií a Tureckem ze strany Ankary a podpořila řeckou snahu o ochranu vnější schengenské hranice. Situací se budou odpoledne zabývat na mimořádné schůze ministři vnitra členských zemí EU.
Ilustrační foto

Autoritářské velmoci ovlivňují dění v ČR? Sněmovna zřejmě založí komisi k hybridním hrozbám

Sněmovna dnes opět odložila debatu o návrhu na zřízení vyšetřovací komise, která by měla zhodnotit možný vliv autoritářských režimů na dění v Česku. Z vyjádření iniciátorky Heleny Langšádlové (TOP 09), která o vyřazení návrhu u programu nynější schůze požádala, vyplynulo, že dolní komora zřejmě založí běžnou stálou komisi, jež se bude zabývat hybridními hrozbami. Verdikt padne s největší pravděpodobností na příští schůzi.
Sídlo BIS

Dezinformace je nutno rychle uvádět na pravou míru, upozorňují Koudelka a Petříček

Na šíření lživých informací je třeba podle ředitele BIS Michala Koudelky reagovat rychlým autoritativním zveřejněním pravdivých údajů. V takovém případě dezinformační kampaně nemohou uspět, uvedl dnes Koudelka na sněmovním semináři k ochraně voleb před hybridními hrozbami. Také podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) je třeba uvádět dezinformace na pravou míru a systémově chránit svobodu a nezávislost médií, které poskytují ověřené informace.
Petr Dvořák, generální ředitel České televize pro EuroZprávy.cz

Česká televize rozhádala Sněmovnu, ve čtvrtek se má hlasovat i po 21:00

Poslanecká sněmovna by ve čtvrtek měla podle dohody poslaneckých klubů hlasovat o výročních zprávách České televize (ČT) i po 21:00. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekli poslanci STAN a TOP 09. Pravicová opozice i ČSSD shodu ze sněmovního grémia kvitují, protože podle ní zvyšuje šance, že zprávy budou schváleny.

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Budou Rusové grilovat Putina? Pětinu lidí zajímá, kdy skončí válka proti Ukrajině

Podle průzkumu provedeného nezávislým střediskem Levada by se Rusové nejraději zeptali svého prezidenta Vladimira Putina na to, kdy skončí válka proti Ukrajině. Otázka týkající se ukončení "speciální vojenské operace," jak Moskva nazývá konflikt s Ukrajinou, v průzkumu zaujala vedoucí pozici před ostatními dotazy. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Německá policie, ilustrační fotografie.

Sasko má problém s prodloužením kontrol na hranicích s ČR. Je moc krátké

Sasko požaduje prodloužení kontrol na německých hranicích s Českem a Polskem nejméně o šest měsíců, řekl to v úterý ministr vnitra této spolkové země Armin Schuster (CDU). Spolkové ministerstvo vnitra v pondělí oznámilo, že prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarském do 15. prosince. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Minimální mzda po roce 2023 vzroste. Jurečkovo ministerstvo definitivně rozhodlo

Minimální mzda od ledna 2024 vzroste o 1600 korun na 18 900 korun, vyplývá z vládního nařízení vypracovaného ministerstvem práce a sociálních věcí. Podle předlohy poroste také několik úrovní zaručené mzdy v 1., 2., 3. a 8. skupině prací. Polepšit by si mělo asi půldruhého milionu zaměstnanců. Vláda bude návrh definitivně schvalovat příští týden. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Policie, ilustrační fotografie.

Policie chce jezdit k méně nehodám na silnicích. Návrh už řeší s ministerstvem a pojišťovnami

Policisté si přejí zvýšení hranice škody, při které mají řidiči povinnost oznámit dopravní nehodu. Vzniknout by měla speciální on-line platforma, jejímž prostřednictvím by se nehoda nahlašovala včetně dokumentace pro pojišťovny. Nyní jsou podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého hlášeny některé nehody zbytečně, přičemž policisté poté chybí jinde. 

včera

Zelenskyj na poslední chvíli zrušil projev před americkým Senátem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na poslední chvíli zrušil plánovaný úterní projev pro americké senátory, které měl informovat o současné situaci na Ukrajině. Oznámil to lídr demokratů v Senátu Chuck Schumer. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy