K prioritám Langšádlové patří podpora mladých vědců

Podporu mladých vědců, snížení byrokracie a zlepšení podmínek pro rodiče pracující ve výzkumu má jako priority kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09). Poslankyně to napsala na dotaz ČTK. Podle ní je také třeba udržet podíl celkových výdajů na výzkum a vývoj na dvou procentech hrubého domácího produktu (HDP).

"Mou zásadní prioritou je vytvořit podmínky pro podporu a motivaci zejména mladých vědců. Je naprosto přirozené, že v rámci své akademické kariéry tráví část svého profesního života v zahraničí, a to je jistě i přínosem, ale je důležité, aby se vraceli," uvedla.

Další prioritou Langšádlové je snížení byrokracie. "Často jsou podmínky poskytované národními subjekty na vědu a výzkum dokonce výrazně více byrokraticky náročné než prostředky poskytované Evropskou komisí," uvedla.

Podle Langšádlové je zásadní udržet výdaje na výzkum a vývoj ve výši dvou procent HDP. Loni byl podíl těchto výdajů 1,99 procenta HDP. Jde o nejvyšší podíl v historii samostatné České republiky a blíží se k průměru Evropské unie. Langšádlová také napsala, že po konsolidaci veřejných financí by se měly peníze na vědu postupně zvyšovat. Jako oprávněný označila požadavek zástupců akademické a vysokoškolské sféry na růst stabilních peněz pro rozvoj výzkumných organizací.

"Další mou prioritou v oblasti financování je vytvářet podmínky pro zapojení většího objemu soukromých zdrojů do vědy a výzkumu. Inspirací by nám mohly být například USA," podotkla. Je třeba také připravit zákon, který upraví spolupráci mezi výzkumnými institucemi a soukromými subjekty pro uplatnění vědeckých poznatků v komerční sféře, dodala.

Za největší problém českého systému vědy Langšádlová považuje roztříštěnost. "Vedle klíčových institucí, jako je Akademie věd a vysoké školy, se do vědy a výzkumu zapojují soukromé subjekty, ale i většina ministerstev má své kapitoly na vědu a výzkum," sdělila. "I proto zde vzniká pozice ministra pro vědu a výzkum, v této oblasti je nutno více koordinovat vynakládání finančních zdrojů tak, aby věda a výzkum ještě více podporovaly hospodářskou politiku, stanovené strategické cíle i reagovali na společenský vývoj země," uvedla.

Osmapadesátiletá Langšádlová je poslankyní od roku 2010. Mezi lety 1998 až 2006 byla starostkou středočeských Černošic. Působila i jako středočeská krajská zastupitelka a předsedkyně středočeské TOP 09. Nyní je ve výkonném výboru strany, do roku 2009 byla členkou KDU-ČSL. V minulém funkčním období byla například předsedkyní sněmovního podvýboru pro migraci a azylovou politiku. Ve Sněmovně v minulosti působila i jako předsedkyně stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti.

Langšádlová vystudovala obor hospodářské stavby na stavební průmyslové škole, později absolvovala politologii na Vysoké škole politických a společenských věd v Kolíně a na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

Související

Helena Langšádlová

Pavel přijal demisi ministryně Langšádlové, nahradit ji má Tuleja

Výměna na postu ministra pro vědu a výzkum se ve čtvrtek přiblížila. Prezident Petr Pavel přijal demisi končící ministryně Heleny Langšádlové (TOP 09). Na Pražský hrad zároveň zamířil návrh na jmenování Pavla Tuleji, který by se měl v pondělí chopit vládní funkce.

Více souvisejících

Helena Langšádlová věda

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 33 minutami

před 59 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Do hry o český fotbalový trůn se přihlásil další kandidát. Jde o majitele Mladé Boleslavi

Do nacházejících voleb nového předsedy Fotbalové asociace ČR (FAČR), které se uskuteční v Praze 29. května v rámci valné hromady, ještě nějaký ten čas zbývá. Pomalu ale jistě se však začínají rýsovat zájemci. Po stávajícím šéfovi asociace Petru Fouskovi, výkonném řediteli Ligové fotbalové asociace (LFA) Tomáši Bártovi a šéfovi třetiligového pražského Motorletu Rudolfu Blažkovi se nově mezi zájemce přihlásil majitel mladoboleslavského klubu David Tundra.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Požár v Kalifornii

Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá

V oblasti Los Angeles nyní zuří pět velkých požárů, které devastují tisíce hektarů a vyvolávají obrovské obavy obyvatel. Největší z nich, Palisades, vypukl v úterý a již zničil více než 5300 staveb na ploše téměř 20 000 akrů. I přesto se hasičům podařilo tento požár zkrotit pouze ze 6 %. Počet evakuovaných podle CNN přesáhl 400 000.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Kanada

Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano

Možnost, že by Spojené státy mohly usilovat o anexi Kanady, se může zdát jako vzdálený a přehnaný scénář. Nicméně historické precedenty a ústavní mechanismy Spojených států naznačují, že tato otázka by neměla být brána na lehkou váhu, varuje server The Conversation.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump se sejde s Putinem

Donald Trump oznámil, že se připravuje setkání mezi ním a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nově zvolený americký prezident však neuvedl, kdy přesně by mohlo k této schůzce dojít. Ve svém sídle Mar-a-Lago na Floridě prohlásil: „Putin se chce setkat a my to organizujeme.“

před 10 hodinami

Požár v Kalifornii

10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii

Lesní požáry v Kalifornii, které se během posledních dnů rozhořely v oblasti Los Angeles, způsobily dosud nepředstavitelné škody. Společnost AccuWeather výrazně navýšila svůj předběžný odhad celkových ztrát, které nyní mohou dosáhnout až 150 miliard dolarů, což je výrazný nárůst oproti původnímu odhadu ve výši 57 miliard dolarů. Podle BBC jde o jednu z nejhorších katastrof na území USA.

před 12 hodinami

Aktualizováno před 12 hodinami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy