Sněmovna se zaměří na hybridní hrozby. Příliš řeší Rusko a Čínu, vadí komunistovi

Člen Sněmovní komise pro hybridní hrozby Robert Králíček (ANO) avizoval, že se parlamentní výbor bude věnovat fenoménu hybridních hrozeb z důvodu blížících se voleb do krajských zastupitelstev a bezpečnosti 5G sítí. Jeho slovy by se také mělo Česko zabývat touto problematikou na celonárodní úrovni. Samotná komise má 9 členů napříč celým politickým spektrem. V září si odhlasuje dokonce i svého předsedu.

Česko stále postrádá jednu centrální instituci vyhodnocující rizika hybridních hrozeb, s nimiž se Česko potýká. "Budeme naléhat na to, aby byla jedna instituce, pokud možno na úrovni Úřadu vlády, která by koordinovala hybridní hrozby,“ nechala se pro server irozhlas.cz slyšet členka komise Helena Langšádlová (TOP 09).

"Někdo, kdo by byl koordinátorem, kdo by sdílel informace a samozřejmě by dával doporučení premiérovi, vládě, ale i sněmovně k dalším opatřením. To znamená požadavky na různé legislativní úpravy,“ nastínil Králíček roli připravované instituce. 

Hybridními hrozbami se myslí kombinace různých metod, jak oslabit protivníka. Agresor se neomezuje pouze na klasické zbraně, nýbrž na dezinformace a kyberútoky. Zpracováním české strategie pro hybridní hrozby byl v roce 2016 pověřen resort obrany. Tehdejší vláda Bohuslava Sobotky přijala takzvaný Audit národní bezpečnosti. Přestože ani po čtyřech letech nebyl zmiňovaný dokument dokončen, ministr obrany Lubomír Metnar (ANO) avizoval, že se na něm dělá.

"O hybridních hrozbách by měla rozhodovat instituce někde na úrovni Bezpečnostní rady státu a tam by hybridní hrby měly být řečeny,“ vysvětlil ministr obrany, proč zatím nelze předvídat, kdy bude strategie hotová.

"Byl bych rád, kdyby se to povedlo vyřešit do konce roku, ale uvidíme, protože to není jenom o resortu ministerstva obrany. To musí být průřezově shoda i s dalšími resorty včetně úřadu vlády,“ podotkl.

Audit národní bezpečnosti a s ním související akční plán, který v roce 2016 přidělil jednotlivým ministerstvům různé práce, je ale přitom velmi důležitý, jelikož se jedná o jednu z klíčových věcí, jimiž se komise proti hybridním hrozbám zamýšlí zabývat. Poslanci potřebují mít u sebe dokument, aby ho mohli prostudovat a vyhodnotit, zda je plněn.

Krajské volby

"Sledování ekonomických aktivit, bude se to týkat dezinformací, ochrany voleb a dalších základních oblastí,“ hovořila Langšádlová o dalších tématech, na které se komise hodlá zaměřit.

Úkolem komise bude sledovat hlavně podzimní volby do zastupitelstev krajů. "Krajské volby mohou být zajímavé z pohledu hybridních hrozeb, protože mluvíme o dostavbách jaderných elektráren, mluvíme o aukci 5G sítí, a to jsou věci, kde některé státy mohou mít zájem ovlivnit mínění v České republice. Takže určitě budeme reagovat na vzniklé kauzy, které se mohou objevit v rámci krajských voleb,“ řekl Králíček.

V komisi jsou poslanci napříč celým politickým spektrem. Nesouhlas s jejím vznikem vyjádřili komunisté, kteří jí považují za zbytečnou. I tak ale do ní nominovali svého člena Jiřího Valentu.

Ten je toho názoru, že by se hybridními hrozbami měly zabývat jiné instituce. "Máme tady na to i jiné orgány. Máme Bezpečnostní zpravodajskou službu, máme na to Národní bezpečnostní úřad, ty by se tím měly zabývat," nechal se slyšet.

Komunistovi se zároveň také zajídá, že se komise zabývá výhradně ruskými a čínskými aktivitami, aniž by řešila i případná rizika ostatních zemí. "Podle politické dohody bych to měl být já,“ řekl Králíček, jakého předsedu si komise s největší pravděpodobností na svém zářijovém zasedání zvolí.

Po půl roce by chtěla Sněmovny vydat hodnotící report, včetně doporučení, co je třeba změnit, aby si Česko umělo s hybridními hrozbami lépe poradit.

Související

Více souvisejících

Kybernetická bezpečnost Jiří Valenta (KSČM) Helena Langšádlová Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy