Poslanci ve středu jednají o konsolidačním balíčku. S vlastním návrhem úspor přišel na sociální síti exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Pokud by mu vláda naslouchala, musela by sáhnout do vlastních řad. Kalousek totiž navrhl zrušení tří ministerských postů.
Jde o pozice ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka (STAN), ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) a ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti), jehož někdejší poslanec tituloval jako "toho pána od Pirátů".
"Vládo ČR, začni konečně šetřit! Začni u sebe! Zruš tři zcela zbytečná vládní místa," napsal Kalousek ve středu odpoledne na twitteru. "Společně s jejich zbytečným aparátem je to spousta peněz. Jako daňový poplatník to fakt platit nechci, je to k ničemu," dodal.
Vpodvečer pak Kalousek prozradil, že se zprvu nedomníval, že jde nutně o neefektivní krok. "Myslel jsem, že to má vláda promyšlené a logicky bude následovat novela kompetenčního zákona, která třem novým ministrům svěří zákonné pravomoci. Nic takového se ale nestalo. A ministr bez pravomocí je zadarmo drahý," uvedl.
"Pokud jim nikdo žádnou zákonnou pravomoc svěřit nechce, je lépe je nemít. Je samotné musí frustrovat, že si o sobě v zákoně nic nepřečtou, že vlastně nic nemohou a že jsou jenom do počtu," podotkl.
Příspěvky se na sociální síti objevily v den, kdy se v Poslanecké sněmovně projednává vládní konsolidační balíček, který obsahuje 58 opatření s cílem „ozdravit“ státní rozpočet v letech 2024-2025.
Plány zahrnují úspory v oblasti dotací a snížení provozních výdajů ministerstev. Vláda plánuje také zvýšit daně z příjmů právnických osob a nemovitých věcí. Cílem je dosáhnout vyšších příjmů než výdajů a zajistit solidární příspěvek vysokopříjmových zaměstnanců. Další opatření se týká odvodů OSVČ, kde se plánuje zvýšení minimálního vyměřovacího základu a platby pojistného. Dochází také ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Vláda se rovněž snaží omezit zneužívání dohod o provedení práce.
Fialova vláda se dnes sešla ve svém nynějším složení na dalším jednání. Schválila na něm vznik Fondu Ukrajina, který pomůže českým firmám s pojištěním vývozních aktivit. Rozhodla také, že nezařadí kratom a kanabinol HHC na seznam zakázaných látek.
Související
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
Zchudneme s Američany, komentuje Kalousek nová cla. Ozval se i vlivný unijní politik
Miroslav Kalousek , Vláda ČR , státní rozpočet , Martin Dvořák , Helena Langšádlová , Michal Šalomoun
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 1 hodinou
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 3 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 4 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 5 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 6 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 9 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 10 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 13 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák