Sněmovna se ve středu odpoledne sešla k mimořádnému jednání. Týká se vládního návrhu konsolidačního balíčku. Zatímco se vláda pokusí svou snahu obhájit, zřejmě bude čelit tvrdému tlaku opozice. Vůči balíčku mají výhrady i vládní Piráti.
Poslanci zatím schválili jednání i po jednadvacáté hodině – schůze tak může trvat až do půlnoci. Proběhla minuta ticha za dnes zemřelého spisovatele Milana Kunderu. Fotografii ze Sněmovny zveřejnil na twitteru mluvčí vlády Václav Smolka.
Slova se jako první ujal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), které včera opozice tvrdě kritizovala. Podle ministra je důležitým faktem, že tento balíček nepřipravovala jediná strana, nýbrž celá koalice. Přiblížil, že opatření na výdajové stránce rozpočtu – mezi které patří dotace – budou v návrhu rozpočtu pro rok 2024.
Zatímco Stanjura návrh balíčku vysvětloval a obhajoval, na tabuli ve Sněmovně už svítilo přes čtyřicet poslanců, kteří se chtěli vyjádřit. „Jsme připraveni opatření přijmout, byť nebudou populární,“ uvedl. Patří mezi ně i daň z tabáku a líhu, znovuzavedení nemocenského pojištění a snížení tempa valorizace platů ústavních činitelů.
Ministr financí také zmínil, že jde už o pátý ozdravný balíček v historii České republiky. „Toto je první, který nesahá na sociální dávky,“ dodal.
„Váš balíček nemůže fungovat,“ řekl při obecné rozpravě poslanec Karel Havlíček (ANO). Podle něj vláda nebudí důvěru u lidí tím, jakým způsobem opatření připravuje. „Nesmírně se opíráte o celou řadu poradců,“ prohlásil na adresu vlády. Myslí si, že jí chybí dostatečná odbornost a pětikoalice je „chaoticky poskládaná“. Připomněl, že vláda hnutí ANO ani během pandemie onemocnění covidu-19 daně nezvýšila, ale naopak snížila.
Stanjurovi se nelíbilo Havlíčkovo prohlášení, že „zvýšení daní není kompromis, ale kapitulace“ a zakřičel na něj. Poslanec za ANO to okomentoval slovy „ať si vezme diazepam“ (lék na uklidnění, pozn. red.). Klidnit je musela předsedající Věra Kovářová (STAN).
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura jménem svého uskupení podal návrh k zamítnutí balíčku. Pokud neprojde, tak by ho chtěl vrátit k přepracování. Opakovaně hovořil také o tom, že je chybná podpora Kyjevu a ukrajinským válečným uprchlíkům, a že „vláda chce české občany sedřít z kůže“.
„Nechápu, jak můžeme mít premiéra, který tak lže. Sám tomu věří. Dělá si nějakou autohypnózu,“ popisoval Okamura. Obvinil vládu z toho, že se k moci dostala podvodem, protože před volbami popírala budoucí zvyšování daní.
O slovo se následně přihlásili i další opoziční poslanci v čele s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a jeho stranickou kolegyní Alenou Schillerovou. Babiš zdůraznil, že je celý balíček nesmyslný. Vládě vyčetl, že se nevěnuje příjmům, uvedl to na příkladu zrušené elektronické evidence tržeb.
„Změny budou mimořádné bolestivé pro rodiny s dětmi,“ uvedla Alena Schillerová. Obává se omezení školkovného a konce slev na studenty. Kritizovala i zdražení dálničních známek. „Celá řada studentů pracuje proto, aby se na škole uživila. Aby ulevila rodinám. Tisíce studentů jejich rodiny nepodporují,“ dodala.
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš následně na adresu poslanců ANO prohlásil, že vystupují lépe než jejich šéf. „Ten nemá žádné zábrany,“ pokračoval.
Piráti také nejsou úplně spokojeni
Pirátská strana na svém twitteru uvedla, že nedává smysl navyšování prezidentské renty o téměř dvojnásobek, jak balíček ukládá. „Je období ekonomické krize a lidé na všech úrovních si utahují opasky. Rodiny šetří, politici zmrazují platy, státním úředníkům se má brát a seniorům se zpomaluje růst důchodů. V takovéto době prostě nedává smysl, aby prezidentská renta skočila na téměř dvojnásobek,“ komentuje strana pozměňovací návrh svého poslance Jakuba Michálka.
Rovněž Piráti navrhli změnu v ohledech zvyšování daní u elektronických cigaret a zahřívaného tabáku. Skokovým zvýšením daní na tyto produkty bychom se dostali do rozporu s cílem snižovat zdravotní rizika a závislosti spojené s kouřením. Přestávající kuřáci by byli nuceni hledat neověřené, a tedy potenciálně nebezpečné alternativy,“ píše strana.
Pochlubili se i tím, že v úsporném balíčku navrhli několik opatření na podporu studentů. „Zachránili jsme studentské koleje a internáty před dalším výrazným zdražením. Slevy na jízdném zůstávají, aby bylo cestování po celém státě dostupné. Učebnice a knihy se nebudou danit vůbec. Zabránili jsme zavedení školného a zdanění stipendií. Prezenční doktorské studium by mělo být započítáno do důchodů,“ shrnují Piráti na twitteru.
Konsolidační neboli ozdravný balíček
EuroZprávy.cz vládní návrh popsaly v úterý, kdy mimořádné jednání začalo. Ministerstvo financí představilo ozdravný balíček, který obsahuje 58 opatření s cílem „ozdravit“ státní rozpočet v letech 2024-2025.
Plány zahrnují úspory v oblasti dotací a snížení provozních výdajů ministerstev. Vláda plánuje také zvýšit daně z příjmů právnických osob a nemovitých věcí. Cílem je dosáhnout vyšších příjmů než výdajů a zajistit solidární příspěvek vysokopříjmových zaměstnanců.
Další opatření se týká odvodů OSVČ, kde se plánuje zvýšení minimálního vyměřovacího základu a platby pojistného. Dochází také ke změnám v daních z příjmů fyzických osob. Vláda se rovněž snaží omezit zneužívání dohod o provedení práce.
Související
Babiš ve Sněmovně cupoval důchodovou reformu. Jde prý o okrádání seniorů
Koalice s ODS? Babiš řekl, s kým chce po volbách vládnout
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 53 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák