Česká pomoc by mohla do Řecka odjet do konce týdne. Poslanci se přeli kvůli uprchlíkům

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řecko čelí náporu migrantů na hranici s Tureckem potom, co jim Ankara přestala minulý týden bránit v cestě do Evropské unie. Sněmovna v závěrečném usnesení odsoudila porušování starší migrační dohody mezi unií a Tureckem ze strany Ankary a podpořila řeckou snahu o ochranu vnější schengenské hranice. Situací se budou odpoledne zabývat na mimořádné schůze ministři vnitra členských zemí EU.

"Řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít," uvedl Hamáček. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministr zopakoval, že Česko nabídlo Řecku také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun). Může také nabídnout dalších 20 policistů do Evropské pohraniční služby Frontex k nynějším 18. "Česká republika udělá maximum pro to, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015," dodal Hamáček.

Sněmovna v usnesení podpořila snahu vlády nabízet humanitární, personální, finanční a technickou pomoc zemím, do nichž směřuje prvotní migrační vlna. Postavila se také za návrh na zvýšení objemu peněz na ochranu vnějších hranic unie a vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby jej při vyjednávání o víceletém unijním rozpočtu podpořil. Český kabinet dolní komora vyzvala také k tomu, aby podnítila nová jednání o funkčních opatřeních k ochraně vnějších hranic schengenského prostoru.

Poslanci o situaci na řecko-turecké hranici debatovali zhruba 2,5 hodiny. "Turecko zcela otevřeně doprovází migranty na hranice s Řeckem a tím destabilizuje a ohrožuje celou Evropskou unii," uvedla Jana Černochová (ODS). Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček označil migrační vlnu za útok. "V Řecku, na turecko-řecké hranici, se v současné době možná bojuje o budoucnost Evropské unie a třeba i České republiky," prohlásil.

Diskusi vyvolaly příspěvky některých zástupců SPD, když kvůli migraci kritizovali Evropskou unii. "Evropská unie tu migraci podporuje, že vydává karty nabité penězi imigrantům," řekl předseda poslanců SPD Radim Fiala. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury je migrační politika dílem EU. "Hodně strašíte lidi a hodně si vymýšlíte a hodně šíříte nepravdivé informace," reagoval poslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová a ANO Helena Válková soudí, že diskusi chybí humanitární rozměr, když na severu Sýrie a na řeckých ostrovech jsou v táborech statisíce uprchlíků. Z jejich iniciativy se dostal do sněmovního usnesení bod, že se při řešení migrační krize nemá na lidský rozměr zapomínat, přičemž pomoc by měla směřovat zejména nejzranitelnějším skupinám lidí, tedy dětem, ženám a starším lidem.

Situace na řecko-tureckých hranicích je vážná. Bezpečnost musí být naší prioritou, avšak současně nesmíme zapomínat na humanitární rozměr migrace. pic.twitter.com/ovikABLtPU

— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) March 4, 2020

U tureckých hranic s Řeckem je podle Hamáčka nyní 10.000 až 15.000 migrantů. Jde podle něho zejména o Íránce, Iráčany, Pákistánce a Afghánce. "Nejedná se o migraci ze Sýrie, syrsko-turecká hranice je uzavřena," uvedl.

Zástupci unijních vlád budou odpoledne v Bruselu hledat cesty, jak Řecku pomoci a jak přesvědčit Ankaru, aby se vrátila k dodržování migrační dohody s Bruselem z roku 2016. Turecko se v ní zavázalo zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z EU. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to však zatím odmítá.

Šéfové tří hlavních unijních institucí v úterý při návštěvě jihoevropské země zdůraznili, že ochrana hranic je zodpovědností celého evropského bloku, a slíbili Aténám pomoc 700 milionů eur (asi 18 miliard korun).

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček uprchlíci humanitární pomoc Řecko Jana Černochová Helena Langšádlová Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura Radim Fiala /SPD/ Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy