Česká pomoc by mohla do Řecka odjet do konce týdne. Poslanci se přeli kvůli uprchlíkům

Česká humanitární pomoc by mohla odjet do Řecka do konce týdne. Poslancům to dnes řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Řecko čelí náporu migrantů na hranici s Tureckem potom, co jim Ankara přestala minulý týden bránit v cestě do Evropské unie. Sněmovna v závěrečném usnesení odsoudila porušování starší migrační dohody mezi unií a Tureckem ze strany Ankary a podpořila řeckou snahu o ochranu vnější schengenské hranice. Situací se budou odpoledne zabývat na mimořádné schůze ministři vnitra členských zemí EU.

"Řecká strana odsouhlasila materiál, který potřebuje a který je ochotna si převzít," uvedl Hamáček. Materiál pochází ze zásob hasičů. Ministr zopakoval, že Česko nabídlo Řecku také okamžitou finanční pomoc jeden milion eur (asi 25,5 milionu korun). Může také nabídnout dalších 20 policistů do Evropské pohraniční služby Frontex k nynějším 18. "Česká republika udělá maximum pro to, aby se neopakovala migrační krize z roku 2015," dodal Hamáček.

Sněmovna v usnesení podpořila snahu vlády nabízet humanitární, personální, finanční a technickou pomoc zemím, do nichž směřuje prvotní migrační vlna. Postavila se také za návrh na zvýšení objemu peněz na ochranu vnějších hranic unie a vyzvala premiéra Andreje Babiše (ANO), aby jej při vyjednávání o víceletém unijním rozpočtu podpořil. Český kabinet dolní komora vyzvala také k tomu, aby podnítila nová jednání o funkčních opatřeních k ochraně vnějších hranic schengenského prostoru.

Poslanci o situaci na řecko-turecké hranici debatovali zhruba 2,5 hodiny. "Turecko zcela otevřeně doprovází migranty na hranice s Řeckem a tím destabilizuje a ohrožuje celou Evropskou unii," uvedla Jana Černochová (ODS). Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček označil migrační vlnu za útok. "V Řecku, na turecko-řecké hranici, se v současné době možná bojuje o budoucnost Evropské unie a třeba i České republiky," prohlásil.

Diskusi vyvolaly příspěvky některých zástupců SPD, když kvůli migraci kritizovali Evropskou unii. "Evropská unie tu migraci podporuje, že vydává karty nabité penězi imigrantům," řekl předseda poslanců SPD Radim Fiala. Podle šéfa hnutí Tomia Okamury je migrační politika dílem EU. "Hodně strašíte lidi a hodně si vymýšlíte a hodně šíříte nepravdivé informace," reagoval poslanec ANO Jaroslav Bžoch.

Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová a ANO Helena Válková soudí, že diskusi chybí humanitární rozměr, když na severu Sýrie a na řeckých ostrovech jsou v táborech statisíce uprchlíků. Z jejich iniciativy se dostal do sněmovního usnesení bod, že se při řešení migrační krize nemá na lidský rozměr zapomínat, přičemž pomoc by měla směřovat zejména nejzranitelnějším skupinám lidí, tedy dětem, ženám a starším lidem.

Situace na řecko-tureckých hranicích je vážná. Bezpečnost musí být naší prioritou, avšak současně nesmíme zapomínat na humanitární rozměr migrace. pic.twitter.com/ovikABLtPU

— Helena Langšádlová (@H_Langsadlova) March 4, 2020

U tureckých hranic s Řeckem je podle Hamáčka nyní 10.000 až 15.000 migrantů. Jde podle něho zejména o Íránce, Iráčany, Pákistánce a Afghánce. "Nejedná se o migraci ze Sýrie, syrsko-turecká hranice je uzavřena," uvedl.

Zástupci unijních vlád budou odpoledne v Bruselu hledat cesty, jak Řecku pomoci a jak přesvědčit Ankaru, aby se vrátila k dodržování migrační dohody s Bruselem z roku 2016. Turecko se v ní zavázalo zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z EU. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to však zatím odmítá.

Šéfové tří hlavních unijních institucí v úterý při návštěvě jihoevropské země zdůraznili, že ochrana hranic je zodpovědností celého evropského bloku, a slíbili Aténám pomoc 700 milionů eur (asi 18 miliard korun).

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.
Jan Hamáček

Policie odložila kauzu Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Více souvisejících

Jan Hamáček uprchlíci humanitární pomoc Řecko Jana Černochová Helena Langšádlová Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura Radim Fiala /SPD/ Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy