Kandidáti za Lepší Sever nesmí do ČSSD. Nebudu platit kampaň expravičáků, řekl Hamáček

Kandidáti, kteří přerušili svá členství v ČSSD, aby mohli do krajských voleb jít za koalici Lepší Sever, je podle předsedy strany a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nemohou obnovit. Řekl to dnes novinářům. Hamáček je přesvědčen o tom, že metoda, kterou někteří politici v Ústeckém kraji zvolili, je proti stanovám sociální demokracie.

ČSSD
doporučujeme

"Už teď nejsou členy sociální demokracie," uvedl Hamáček.

"Automaticky tam naskočilo příslušné ustanovení, že pokud někdo kandiduje za jiný subjekt než sociální demokracii, tak mu zaniká členství, a to přerušení členství na to dle mého názoru a dle názoru našich právníků nemá vliv," řekl. Dotčení politici zatím informaci oficiálně nemají, Hamáček řekl, že strana se věnuje kampani. "Technické věci vyřešíme poté," dodal.

ČSSD byla nejprve v trojkoalici Lepší Sever s Ústeckým fórem občanů (UFO) a mosteckým ProMost v čele se sociálnědemokratickým hejtmanovým náměstkem Martinem Klikou. Předsednictvo ČSSD však kandidátku neschválilo a podalo vlastní v čele s Jaroslavem Krákorou. Lepší Sever kandiduje jako dvojkoalice. Kandidáti uskupení, kteří byli členové ČSSD, své členství ve straně přerušili, lídrem Klika zůstává.

"Rozhodli se spojit s uskupením, které z hlediska politiky nemá k sociální demokracii nijak blízko. A já jako předseda sociální demokracie nebudu platit kampaň expravičáků," řekl Hamáček. Dodal, že jako sociální demokrat a předseda strany má povinnost zajistit, aby strana byla reprezentována co nejlépe.

Na kandidátce ČSSD je na čtvrté pozici Petr Benda (BEZPP), bývalý předseda krajské ČSSD na Ústecku, který byl před lety donucen k odchodu. Benda po odchodu z ČSSD figuroval na společné kandidátce extremistické Dělnické straně sociální spravedlnosti (DSSS) a Paroubkových Národních socialistů Lev-21.

ČSSD chce v případě vítězství v krajských volbách kromě jiného zřídit v Ústeckém kraji fakultní nemocnici. Měla by vzniknout z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. V kraji je osm nemocnic, převážně spadají pod společnost Krajská zdravotní, do které patří i Masarykova nemocnice.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemanovu stížnost ve sporu o Ošťádalovu profesuru zamítl soud

15.01.2021 16:13 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost prezidenta Miloše Zemana proti verdiktu, podle kterého…

Operátoři o ověřovacích SMS k očkování nevěděli, tvrdí asociace

15.01.2021 11:23 Operátoři se dozvěděli o požadavku státu na SMS ověření při registraci k očkování proti nemoci…

Registrace k očkování je fiasko. Babišova vláda za půl roku neudělala…

15.01.2021 10:46 Aktualizováno Opoziční politici kritizují dnešní start registrací k očkování, ale i další záležitosti spojené s…

Babišova vláda zase selhala. Opozice kritizuje nedostatek dat o očkovaných…

14.01.2021 21:33 Aktualizováno Vláda se snaží klíčová data o koronavirové pandemii i přes výzvy opozice a expertů dlouhodobě tajit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama