Kataru je třeba vysvětlovat, v jaké je Evropa energetické situaci, řekl Lipavský

Kataru je potřeba vysvětlovat, v jaké energetické situaci se Evropa nachází. Samotné obchody s plynem jsou už pak tržní záležitostí, země ale deklarovala připravenost podílet se na dodávkách. Novinářům to před odletem na dvoudenní návštěvu Kataru dnes ráno řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Premiér Petr Fiala (ODS) po nedávném jednání s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním v Praze uvedl, že Česká republika je pro Katar jedním z preferovaných partnerů v rámci těžby zemního plynu v Severním poli.

"Je to o zdůrazňování našich potřeb, je potřeba vysvětlovat, v jaké situaci se Evropa nachází. Samotné obchody s plynem jsou tržní záležitostí, Katar ale vždy deklaroval, že je připravený se podílet na energetických dodávkách," uvedl Lipavský.

Šéf české diplomacie má v Dauhá v plánu například jednání se svým protějškem Muhammadem bin Abdar Rahmánem Sáním, s nímž se před několika týdny sešel také v Praze. Tématy budou mimo jiné prohloubení ekonomické spolupráce a energetika.

Dnes se Lipavský zúčastní recepce a slavnostního otevření českého velvyslanectví v Dauhá za účasti diplomatického sboru a představitelů krajanské komunity. Ve čtvrtek jej pak pravděpodobně čeká také jednání se státním ministrem pro energetiku a generálním ředitelem státního podniku QatarEnergy Saadem Šarídou Kaabím a místopředsedou vlády a ministrem obrany Chálidem bin Muhammadem Attíjou.

Související

Petr Fiala

Stalinistické praktiky, porušování lidských hodnot. Čeští politici odsoudili Kreml za smrt Navalného

Rusko se podle vyjádření českých politiků chová ke svým občanům stejně, jako když uplatňuje svou zahraniční politiku. Jan Lipavský, ministr zahraničních věcí za Piráty, označil Rusko za násilnický stát, který utlačuje lidi toužící po lepší budoucnosti. Komentoval tím smrt ruského opozičníka Alexeje Navalného. Premiér Petr Fiala zdůraznil, že případ Navalného ukazuje, jak daleko je Putinův režim ochoten zajít v boji s politickými protivníky. Čeští politici na sociálních sítích odsoudili ruský režim za stalinistické praktiky a porušování lidských hodnot.

Více souvisejících

Jan Lipavský Katar

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Bayern Mnichov

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

včera

Pokud Trump vyhraje, USA mohou ovlivnit s Putinem svět s nepředvídatelnými důsledky

Obecně je známo, že historie se neopakuje, ale podobnost historických dějin může navádět k podobným činům. Trump a jeho republikánští spojenci přiživují v americké politice nové izolacionistické napětí, píše ABC News, které by mohlo radikálně změnit americký přístup ke světu – s nepředvídatelnými důsledky.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy