KSČM bude o novém vedení rozhodovat v březnu

Předseda KSČM Vojtěch Filip má s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) jednat o povolení volebního sjezdu komunistů, který by se měl odehrát na konci března v Brně. Když nebude setkání zhruba 330 delegátů kvůli vývoji epidemie koronaviru možné, o změně vedení bude s největší pravděpodobností rozhodovat Ústřední výbor KSČM o dva týdny dříve, tedy v sobotu 13. března.

Plán v úterý projednalo širší vedení KSČM a pověřilo předsedu jednáním s ministrem, řekl dnes ČTK místopředseda komunistů Petr Šimůnek.

Filip už dříve uvedl, že nebude do čela KSČM znovu kandidovat. Část krajských a okresních organizací přitom volá po změně vedení bez ohledu na to, kdy se bude volební sjezd moci sejít. Protikoronavirová opatření do minulého týdne nedovolovala setkání orgánů právnických osob, kterými jsou i politické strany. To se změnilo v neděli rozhodnutím vlády. "Mohou se sejít a jednat o věcech, které jsou ze zákona nezbytně nutné, to znamená schvalování rozpočtu nebo volby orgánů strany," uvedl Šimůnek.

Dokumenty potřebné pro sjezd či jednání Ústředního výboru připraví výkonný výbor na zasedání 5. března. Tehdy by mělo širší vedení KSČM také schvalovat kandidátky pro podzimní sněmovní volby. Protože kvůli rozhodnutí Ústavního soudu nejsou známa přesná pravidla, rozhodli se komunisté složit kandidátky postaru ve 14 volebních obvodech. Co se týká volby nového vedení KSČM, je ve hře stále žádost šesti krajů a několika okresů o změnu, připomenul Šimůnek.

Kdyby KSČM získala od ministerstva povolení pro sjezd 27. a 28. března, má předjednané prostory na Výstavišti i hotel pro delegáty, s jihomoravskou krajskou hygienickou stanicí pak přípravu opatření na místě včetně případného testování. "Pokud bychom nemohli pořádat sjezd, tak 13. března by s největší pravděpodobností řešil Ústřední výbor kádrové otázky a možné změny vedení naší strany," uvedl Šimůnek. Uspořádat sjezd on-line podle Šimůnka nepřipadá u komunistů v úvahu vzhledem k počtu delegátů.

Volba nového vedení KSČM se může během zasedání Ústředního výboru, který má zhruba 90 členů, podle stanov uskutečnit jedině, pokud nejprve rezignuje, nebo bude dvěma třetinami členů ÚV odvoláno dosavadní vedení. Představitelé strany po neúspěchu v podzimních krajských volbách dali funkce pouze k dispozici. Rezignaci podala pouze místopředsedkyně Kateřina Konečná.

Volební sjezd KSČM se měl původně uskutečnit loni v dubnu, nesešel se kvůli koronaviru. Ze stejných důvodů komunisté zrušili i listopadový termín. Filip po debaklu komunistů v říjnových volbách do krajských zastupitelstev oznámil, že už se o nejvyšší stranickou funkci nebude ucházet. Uvedl tehdy, že k plánu odejít ho vedlo po prodělaném infarktu i zdraví. Současně oznámil, že nynější vedení bude komunistickou stranu řídit až do sjezdu. Funkce dalo k dispozici s tím, že případné rezignace by mohl přijmout až ÚV KSČM, který se od té doby ale kvůli epidemii nesešel.

Související

Andrej Babiš Komentář

Babišovo odborářské chucpe. O bundu nejde, mnohem horší je něco jiného

Víte, co je to chucpe? Jde o specifický druh drzosti, nestoudnosti či opovážlivosti, tento výraz je ještě silnější než nehoráznost. Dost často se tenhle princip ilustruje na příkladu „člověka souzeného pro vraždu svých rodičů, žádajícího soud o shovívavost, protože je sirotek.“ Jedné takové nehoráznosti jsme byli ve středu svědky.  

Více souvisejících

KSČM Vojtěch Filip (KSČM)

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

Dlouho očekávaný rozsudek padl. Soud rozhodl o odvolání Juliana Assangeho

Zakladatel serveru WikiLeaks, Julian Assange, se může odvolat proti vydání do Spojených států, rozhodl v pondělí Vrchní soud v Londýně. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy