Kulhánek v noci vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN

Český ministr zahraničí Jakub Kulhánek vystoupí s projevem na 76. zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku už dnes v 19:20 místního času (v pátek v 01:20 SELČ). ČTK to sdělilo ministerstvo zahraničí. Původně měl mít proslov až v sobotu. Kulhánek na návštěvu Spojených států odletěl v neděli, jednal například s evropskými ministry zahraničí o situaci v Afghánistánu.

Jakub Kulhánek

Zkraje jednání šéf české diplomacie mluvil se zástupci amerických židovských organizací, setkal se též s náměstkem generálního tajemníka OSN Jeanem-Pierrem Lacroixem, který má na starosti mírové operace.

Po pondělních rozhovorech se svými protějšky z členských zemí Evropské unie uvedl, že hnutí Tálibán v Afghánistánu sice usiluje o mezinárodní uznání a vztahy s okolním světem, zatím ale nenaplnilo své sliby týkající se například práv žen.

"Evropská unie připouští dialog s Tálibánem za dodržení jasných podmínek, byť možnost uznání vlády Tálibánu v tuto chvíli rozhodně není na stole. Jsem za to, a shodujeme se na tom s mými evropskými kolegy, že je potřeba vůči Tálibánu postupovat jednotně," poznamenal Kulhánek. Zúčastnil se k tématu také pracovního oběda za účasti agentur OSN a ministrů zahraničí zemí Střední Asie, který organizoval rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Kulhánek absolvoval také několik bilaterálních jednání se svými protějšky, například z Dánska, Singapuru, Turecka nebo Chile.

Kromě New Yorku zavítal také do státu Massachusetts. Setkal se s guvernérem Charliem Bakerem, s nímž diskutoval o spolupráci mezi firmami, univerzitami a vědeckými institucemi. Navštívil dvě firmy s českou stopou Thermo Fischer Scientific a Sotio a Massachusettský technologický institut (MIT).

V Bostonu se sešel s velvyslancem ČR v USA Hynkem Kmoníčkem, historikem Igorem Lukešem, neurologem zabývajícím se výzkumem Alzheimerovy nemoci Martinem Tolarem, plastickým chirurgem Bohdanem Pomahačem nebo Klárou Jelínkovou, jež nastupuje na post viceprezidentky Harvardovy univerzity.

Měl jsem od Zemana slíbené dva pokusy na sestavení vlády, tvrdí Babiš

17.10.2021 19:05 Dosavadní premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že mu prezident Miloš Zeman minulou neděli…

Havlíček reaguje na kritiku. Fiala podle něj o energetice nic neví

17.10.2021 18:51 Aktualizováno Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za…

Fiala chce s novou vládou státní rozpočet se schodkem pod 300 miliard

17.10.2021 17:17 Aktualizováno Vznikající koaliční vláda chce podle kandidáta na premiéra Petra Fialy (ODS) sestavit nový státní…

Konec dodavatelů energií je i selháním ministerstva, míní Fiala

17.10.2021 15:46 Aktualizováno Ukončení činnosti několika dodavatelů energií považuje adept na premiéra Petr Fiala (ODS) za…

Zeman podle Vystrčila nejspíš neví, jak o něm jeho kancelář informuje

17.10.2021 15:31 Aktualizováno Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) má pochybnosti o tom, zda prezident Miloš Zeman ví, jak o něm…

Fiala by chtěl, aby evropskou politiku koordinoval člen vlády

17.10.2021 14:27 Česká republika potřebuje na vládní úrovni lépe koordinovat evropskou politiku. Nyní to dělá…

Antivirus bude podle Středuly v říjnu prodloužen do půlky příštího roku

17.10.2021 14:18 Program na podporu zaměstnanosti Antivirus by mohl být podle předsedy Českomoravské konfederace…

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Související:

Právě se děje

reklama