Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis

Konference Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí v prostorách Poslanecké sněmovny přinesla debatu o přímém čínském vlivu v České republice. Problematiku otevřel ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, podle kterého je nutné si vzít ponaučení z dění v uplynulých letech.

Nárůst čínského vlivu v Česku je spojován především s nástupem Miloše Zemana na prezidentský post roku 2013. Ještě o rok dříve se však stát zapojil do iniciativy 16+1, což odráželo atmosféru očekávání spolupráce s Čínou v ekonomické oblasti.

Podle webu Ministerstva zahraničí jde o platformu spolupráce Čínské lidové republiky s šestnácti zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy. K prvnímu oficiálnímu setkání premiérů těchto zemí došlo 26. dubna 2012 ve Varšavě. Od té doby se konaly každoroční summity, které vždy hostil jeden z členských států. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, ekologicky šetrné technologie a podpora inovací, vypsal resort zahraničí.

Skupina původně vznikla jako 17+1, nicméně v květnu 2021 litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis oznámil, že jeho země uskupení opouští. Litva rozhodnutí odůvodnila mizivým praktickým přínosem členství v tomto uskupení pro naprostou většinu zemí, zejména v řadách Evropské unie. 

Peking následně jednání Vilniusu ostře odsoudil a zahájil nepřímý hospodářský bojkot východoevropského státu. Litva pro něj sice není nijak důležitá, díky jejímu členství v EU však má čínská odveta dopady i na ostatní země Evropy. Brusel se za malou zemi nakonec postavil a podal oficiální stížnost na čínskou obchodní blokádu Litvy ke Světové obchodní organizaci (WTO). 

Ředitel Sinopsis Hála na konferenci popisoval období mezi lety 2013 a 2018 jako léta rostoucího čínského vlivu v Evropě. „Je potřeba vyvodit ponaučení, aby se podobná selhání do budoucna neopakovala. Roku 2012 se Česko zapojilo do iniciativy 17+1, ale až o rok později začala byznys prorůstat i politika.“

Jako sídlo svých aktivit si vybrala Českou republiku čínská společnost CEFC. Koupila podíly v několika firmách, jako například Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii a také stadion v Edenu. CEFC v Česku spravovala aktiva za 1,5 miliardy eur. 

Se společností CEFC se pojila nejedna kauza. Newyorský soud poslal do vězení jejího předáka Patricka Hoa, kterého shledal vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN. O všem dokonce věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming. Právě tohoto muže jmenoval někdejší předseda Valného shromáždění svým „čestným poradcem“. Téhož roku Jie získal dokonce funkci poradce českého prezidenta Miloše Zemana. 

Hála zmínil, že o korupčních aktivitách spojených s firmou CEFC v rámci Česka žádné zprávy nejsou. „Nakonec se ukázalo, že Česká republika prokazuje docela slušnou institucionální odolnost a nevyšla z toho tak špatně. Napomohl i systém otevřených a pluralitních médií,“ vylíčil. Když začal růst čínský vliv, tak mediální scéna měla problémy s akvizicí mediálního domu MAFRA. „Nakonec ale média pomohla a ukázala se jako odolná. Po téměř deseti letech tedy můžeme konstatovat značnou systémovou odolnost.“

Kauza CEFC a ČSSD

K celé záležitosti se vyjádřila také členka Sinopsis a profesorka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová. Podle ní čínští partneři zdůrazňovali, že spolupráce bude oboustranně výhodná a nejde o nic jiného než byznys. „Pak se ale ukázalo, že se v obchodní oblasti spolupráce moc nepromítla, promítla se spíše v politické oblasti. Vysoce postavení čeští politici obhajovali, že potřebujeme čínské investice a také dobré vztahy s Pekingem,“ nastínila.

Dokládá to čínské úsilí o české politické strany. „Je potřeba si coby vyspělá země připustit, že v historie je v zásadě na naší straně. Zbavili jsme se komunistického režimu a musíme řešit socioekonomické a jiné problémy. Nehrozí ale, že bychom museli žít v normách jiných mezinárodních úmluv,“ doplnila Lomová s tím, že Peking usiluje o určování norem mezinárodní politiky a podílení se na tvorbě globální budoucnosti.

Podle Lomové je zajímavé, jak si čeští partneři vůbec nelámali hlavu s tím, jestli je obchodním partnerem renomovaná firma nebo pochybná instituce jako právě CEFC. Připomněla kauzu propojení exministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s jeho blízkým spolupracovníkem Jakubem Kulhánkem a touto firmou.

Právě Kulhánek byl ještě roku 2021 jmenován do vlády coby ministr zahraničí. V resortu skončil roku 2016 s tím, že ve výběrovém řízení nezvládl obhájit svou pozici. Podle serveru iRozhlas.cz jeho odchod provázely pochybnosti kolem zkoušky z ruštiny, kvůli které odletěl do Kyjeva místo toho, aby ji složil zadarmo v Černínském paláci. Následně získal angažmá právě v této společnosti, kde podle svých slov působil jako externí konzultant a mimo jiné se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí Evropské unie. 

Související

Čína, ilustrační fotografie

Blíží se klíčový summit EU-Čína. Obě strany chtějí vytvořit tlak, nesmějí to ale přehnat

Čína tento týden hostí summit s lídry Evropské unie. Peking požaduje zrušení cel na elektromobily, Brusel ho však viní z podpory Ruska v jeho válce proti Ukrajině a agresivní hospodářské politiky. Obě strany vstupují do jednání s minimem důvěry, zato s maximem očekávání. Výsledek určí další směřování evropsko-čínských vztahů ve světě sílícího strategického soupeření. Obě strany se přitom nutně potřebují.
Ilustrační foto Analýza

V periodické tabulce působí nenápadně, jejich dopad na bezpečnost je však bezprecedentní. Boj o vzácné zeminy eskaluje

Spojené státy a Čína svádějí intenzivní boj o kontrolu nad vzácnými zeminami – strategickými surovinami nezbytnými pro technologie i zbrojní průmysl. Čínská dominance v těžbě a zpracování těchto prvků vedla prezidenta Donalda Trumpa k zahájení obchodní války, která odhalila zranitelnost Západu. USA teď investují do těžby i recyklace, aby snížily závislost a posílily vlastní surovinovou bezpečnost.

Více souvisejících

Čína Poslanecká sněmovna CEFC Jie Ťien-ming ČSSD Jakub Kulhánek Litva EU (Evropská unie) Summit 16+1

Aktuálně se děje

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Čeští fotbaloví zástupci v Evropě znají další možné soupeře. Nejtěžší výběr má Plzeň, co Ostrava a Sparta?

Ještě předtím než všichni tuzemští pohároví zástupci vstoupili do bojů o účast v hlavních fází evropských soutěží, už vědí, s kým se utkají v další fázi předkol. Z pondělního losování ve švýcarském Nyonu tak vyplývá, že nejtěžší vyhlídky má z českých účastníků Viktoria Plzeň. Český vicemistr by se totiž v případě postupu z 2. předkola Ligy mistrů přes Servette Ženeva utkal s někým z dvojice Glasgow Rangers-Panathinaikos Atény. To v bojích o Evropskou ligu čeká Ostravu po případném postupu do 3. předkola buď slovinské Celje nebo kyperská AEK Larnaka. A své možné příští soky má na vybranou i pražská Sparta, která po kazašském Aktobe může změřit síly s dalšími méně známými celky – s Ararat-Armenia či s rumunským klubem Universitateu Kluž.

Aktualizováno včera

Ozzy Osbourne

Zemřel legendární Ozzy Osbourne

Svět rockové hudby přišel o jednu z největších legend. Ve věku 76 let zemřel slavný britský zpěvák Ozzy Osbourne, frontman metalové skupiny Black Sabbath. Větších komerčních úspěchů dosáhl během následné sólové kariéry. V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. 

včera

včera

Prezident Trump

Trumpa podruhé přijme britský panovník. V programu zůstává jeden otazník

V září naruší běžný chod britské společnosti velká událost. Na návštěvu přijede americký prezident Donald Trump, jeden z nejmocnějších mužů světa. Program šéfa Bílého domu se stále připravuje a on sám do harmonogramu svým způsobem zasahuje. Podle zjištění BBC si nepřeje, aby se speciálně kvůli němu scházeli britští zákonodárci. 

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Íránský režim zdrcený válkou míchá víru s nacionalismem. Jde o nebezpečnou hru, problémy ale nezakryje

Po dvanáctidenní válce s Izraelem a americkým zásahem čelí Írán těžkým následkům – zničené armádě, jadernému programu i ztrátám civilistů. Vedení režimu však v krizi sází na nacionalismus a šíitské rituály, aby obnovilo podporu obyvatel. Ve veřejném prostoru se objevují mytologické motivy a vlastenecké symboly. Nová rétorika íránského režimu ale zřejmě nestačí k překrytí hlubokých ekonomických a sociálních problémů.

včera

Marco Rubio na zápase UFC 316

Škrty v zahraniční pomoci nikoho nezabijí, tvrdí USA. Zemře 14 milionů lidí, spočítali vědci

Zpravodajové CNN navštívili východní Afghánistán a jejich reportáž z nemocnice v provincii Nangarhár vyvolává silné emoce. Mrazivou kulisou příběhu je pláč ženy, jejíž roční syn Muhammad Umar zemřel na následky podvýživy a meningitidy. Chlapec měl zdravotní problémy už od narození, ale podle lékařů jeho stav zhoršily drastické škrty v humanitární pomoci USA, které letos zasáhly i tento region.

včera

včera

Gaza

OSN: Pásmo Gazy je peklem na Zemi. Lékaři omdlévají, děti umírají hlady

Situace v Pásmu Gazy se dál dramaticky zhoršuje a OSN varuje, že podmínky v oblasti se proměnily v „peklo na Zemi“. Podle agentury OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) hlásí lékaři, humanitární pracovníci i novináři kolapsy z hladu a vyčerpání, přičemž někteří během služby přímo omdlévají. Od konce května přišlo podle odhadů UNRWA o život až 1 000 lidí ve snaze získat potravinovou pomoc.

včera

Breivik, Anders

14 let po útocích na ostrově Utøya je internet inkubátorem extremismu. Navzdory nespočtu varování

Před čtrnácti lety provedl Anders Breivik nejhorší útok v dějinách moderního Norska. Jeho radikalizace odhalila temnou stránku internetu – svět osamělých vlků, nenávisti a ideologické manipulace. Dnes, s rozmachem umělé inteligence a personalizovaného obsahu, se digitální prostředí stává ještě nebezpečnějším inkubátorem extremismu, kde se „noví Breivikové“ mohou zrodit rychleji a tišeji než kdy dřív.

včera

Izrael, ilustrační foto

Británii dochází trpělivost. Izraeli zaslala důrazné varování

Velká Británie varovala Izrael, že může čelit dalším sankcím, pokud se nezlepší humanitární situace v Gaze. Šéf britské diplomacie David Lammy v úterním rozhovoru pro Times Radio uvedl, že Londýn zvažuje další opatření, pokud nedojde ke zmírnění utrpení civilistů. Británie je jedním z 28 států, které podepsaly společné prohlášení ostře kritizující izraelskou politiku distribuce humanitární pomoci v Pásmu Gazy.

včera

Donald Trump

USA opouští UNESCO, oznámil Trump

Prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy opět opustí Organizaci OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Důvodem je podle Bílého domu „protikulturní směřování“, podpora palestinských a čínských zájmů a agendy, které jsou údajně v rozporu s americkými hodnotami.

včera

Ilustrační foto

EU žaluje Francii za to, že lidem říká, jak recyklovat

Evropská komise podala žalobu na Francii kvůli jejímu přísnému systému označování odpadu. Podle Bruselu totiž povinné francouzské recyklační štítky porušují princip volného pohybu zboží v rámci jednotného evropského trhu.

včera

Nemocnice Motol, ilustrační foto

V Motole je hospitalizován mexický student s potvrzenou nákazou meningokokem

Fakultní nemocnice v Motole hospitalizovala pacienta s potvrzenou nákazou meningokokem skupiny B. Podle hygieniků případ nepředstavuje ohrožení veřejného zdraví, provedli trasování a třem kontaktům nasadili preventivní léčbu. Na místě, kde infikovaný mexický student pobýval, zasahovali záchranáři a byl aktivován traumaplán. Pacient je v péči odborníků z Kliniky intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Francii dochází trpělivost. Tlačí EU k tvrdšímu postupu vůči Trumpovi

Francouzská vláda vyzývá Evropskou komisi, aby v probíhajících obchodních jednáních s americkým prezidentem Donaldem Trumpem zaujala nekompromisnější postoj. S blížícím se termínem stanoveným Washingtonem na 1. srpna, do kdy má být dosaženo nové dohody o clech, vzkazuje Paříž do Bruselu: „přestaňte být vůči Trumpovi měkcí, je čas ukázat sílu.“

včera

včera

Záchranná služba, ilustrační foto

Manévry záchranářů v Roztokách u Prahy: Kvůli meningitidě vyšetřili stovku lidí

Noční zásah složek integrovaného záchranného systému v Roztokách u Prahy vyvolalo podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Podle hygieniků šlo o opatření s cílem předejít možnému šíření nemoci, která může mít závažný průběh.

včera

Nejtragičtější letecké neštěstí v historii Bangladéše: Letadlo se zřítilo na školu, desítky mrtvých

Tragédie otřásla v pondělí bangladéšským hlavním městem, když se vojenský stíhací letoun zřítil přímo na školní areál v severní části Dháky. Podle oficiálních údajů přišlo o život nejméně 27 lidí, z toho 25 dětí. Dalších 171 osob utrpělo zranění, většinou školáci, kteří byli převezeni do několika nemocnic v metropoli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy