Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis

Konference Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí v prostorách Poslanecké sněmovny přinesla debatu o přímém čínském vlivu v České republice. Problematiku otevřel ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, podle kterého je nutné si vzít ponaučení z dění v uplynulých letech.

Nárůst čínského vlivu v Česku je spojován především s nástupem Miloše Zemana na prezidentský post roku 2013. Ještě o rok dříve se však stát zapojil do iniciativy 16+1, což odráželo atmosféru očekávání spolupráce s Čínou v ekonomické oblasti.

Podle webu Ministerstva zahraničí jde o platformu spolupráce Čínské lidové republiky s šestnácti zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy. K prvnímu oficiálnímu setkání premiérů těchto zemí došlo 26. dubna 2012 ve Varšavě. Od té doby se konaly každoroční summity, které vždy hostil jeden z členských států. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, ekologicky šetrné technologie a podpora inovací, vypsal resort zahraničí.

Skupina původně vznikla jako 17+1, nicméně v květnu 2021 litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis oznámil, že jeho země uskupení opouští. Litva rozhodnutí odůvodnila mizivým praktickým přínosem členství v tomto uskupení pro naprostou většinu zemí, zejména v řadách Evropské unie. 

Peking následně jednání Vilniusu ostře odsoudil a zahájil nepřímý hospodářský bojkot východoevropského státu. Litva pro něj sice není nijak důležitá, díky jejímu členství v EU však má čínská odveta dopady i na ostatní země Evropy. Brusel se za malou zemi nakonec postavil a podal oficiální stížnost na čínskou obchodní blokádu Litvy ke Světové obchodní organizaci (WTO). 

Ředitel Sinopsis Hála na konferenci popisoval období mezi lety 2013 a 2018 jako léta rostoucího čínského vlivu v Evropě. „Je potřeba vyvodit ponaučení, aby se podobná selhání do budoucna neopakovala. Roku 2012 se Česko zapojilo do iniciativy 17+1, ale až o rok později začala byznys prorůstat i politika.“

Jako sídlo svých aktivit si vybrala Českou republiku čínská společnost CEFC. Koupila podíly v několika firmách, jako například Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii a také stadion v Edenu. CEFC v Česku spravovala aktiva za 1,5 miliardy eur. 

Se společností CEFC se pojila nejedna kauza. Newyorský soud poslal do vězení jejího předáka Patricka Hoa, kterého shledal vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN. O všem dokonce věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming. Právě tohoto muže jmenoval někdejší předseda Valného shromáždění svým „čestným poradcem“. Téhož roku Jie získal dokonce funkci poradce českého prezidenta Miloše Zemana. 

Hála zmínil, že o korupčních aktivitách spojených s firmou CEFC v rámci Česka žádné zprávy nejsou. „Nakonec se ukázalo, že Česká republika prokazuje docela slušnou institucionální odolnost a nevyšla z toho tak špatně. Napomohl i systém otevřených a pluralitních médií,“ vylíčil. Když začal růst čínský vliv, tak mediální scéna měla problémy s akvizicí mediálního domu MAFRA. „Nakonec ale média pomohla a ukázala se jako odolná. Po téměř deseti letech tedy můžeme konstatovat značnou systémovou odolnost.“

Kauza CEFC a ČSSD

K celé záležitosti se vyjádřila také členka Sinopsis a profesorka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová. Podle ní čínští partneři zdůrazňovali, že spolupráce bude oboustranně výhodná a nejde o nic jiného než byznys. „Pak se ale ukázalo, že se v obchodní oblasti spolupráce moc nepromítla, promítla se spíše v politické oblasti. Vysoce postavení čeští politici obhajovali, že potřebujeme čínské investice a také dobré vztahy s Pekingem,“ nastínila.

Dokládá to čínské úsilí o české politické strany. „Je potřeba si coby vyspělá země připustit, že v historie je v zásadě na naší straně. Zbavili jsme se komunistického režimu a musíme řešit socioekonomické a jiné problémy. Nehrozí ale, že bychom museli žít v normách jiných mezinárodních úmluv,“ doplnila Lomová s tím, že Peking usiluje o určování norem mezinárodní politiky a podílení se na tvorbě globální budoucnosti.

Podle Lomové je zajímavé, jak si čeští partneři vůbec nelámali hlavu s tím, jestli je obchodním partnerem renomovaná firma nebo pochybná instituce jako právě CEFC. Připomněla kauzu propojení exministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s jeho blízkým spolupracovníkem Jakubem Kulhánkem a touto firmou.

Právě Kulhánek byl ještě roku 2021 jmenován do vlády coby ministr zahraničí. V resortu skončil roku 2016 s tím, že ve výběrovém řízení nezvládl obhájit svou pozici. Podle serveru iRozhlas.cz jeho odchod provázely pochybnosti kolem zkoušky z ruštiny, kvůli které odletěl do Kyjeva místo toho, aby ji složil zadarmo v Černínském paláci. Následně získal angažmá právě v této společnosti, kde podle svých slov působil jako externí konzultant a mimo jiné se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí Evropské unie. 

Související

Více souvisejících

Čína Poslanecká sněmovna CEFC Jie Ťien-ming ČSSD Jakub Kulhánek Litva EU Summit 16+1

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Karel Schwarzenberg

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále začala zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 20 minutami

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

Zvrat v případu největšího lesního požáru v historii ČR. Soud ho vrací žalobcům

Krajský soud v Ústí nad Labem vrací státnímu zastupitelství případ nejrozsáhlejšího lesního požáru v historii České republiky, který loni zachvátil Národní park České Švýcarsko. Žalobci mají podle soudu upřesnit výši škody, která byla vyčíslena na přibližně 350 milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy