Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis

Konference Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí v prostorách Poslanecké sněmovny přinesla debatu o přímém čínském vlivu v České republice. Problematiku otevřel ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, podle kterého je nutné si vzít ponaučení z dění v uplynulých letech.

Nárůst čínského vlivu v Česku je spojován především s nástupem Miloše Zemana na prezidentský post roku 2013. Ještě o rok dříve se však stát zapojil do iniciativy 16+1, což odráželo atmosféru očekávání spolupráce s Čínou v ekonomické oblasti.

Podle webu Ministerstva zahraničí jde o platformu spolupráce Čínské lidové republiky s šestnácti zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy. K prvnímu oficiálnímu setkání premiérů těchto zemí došlo 26. dubna 2012 ve Varšavě. Od té doby se konaly každoroční summity, které vždy hostil jeden z členských států. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, ekologicky šetrné technologie a podpora inovací, vypsal resort zahraničí.

Skupina původně vznikla jako 17+1, nicméně v květnu 2021 litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis oznámil, že jeho země uskupení opouští. Litva rozhodnutí odůvodnila mizivým praktickým přínosem členství v tomto uskupení pro naprostou většinu zemí, zejména v řadách Evropské unie. 

Peking následně jednání Vilniusu ostře odsoudil a zahájil nepřímý hospodářský bojkot východoevropského státu. Litva pro něj sice není nijak důležitá, díky jejímu členství v EU však má čínská odveta dopady i na ostatní země Evropy. Brusel se za malou zemi nakonec postavil a podal oficiální stížnost na čínskou obchodní blokádu Litvy ke Světové obchodní organizaci (WTO). 

Ředitel Sinopsis Hála na konferenci popisoval období mezi lety 2013 a 2018 jako léta rostoucího čínského vlivu v Evropě. „Je potřeba vyvodit ponaučení, aby se podobná selhání do budoucna neopakovala. Roku 2012 se Česko zapojilo do iniciativy 17+1, ale až o rok později začala byznys prorůstat i politika.“

Jako sídlo svých aktivit si vybrala Českou republiku čínská společnost CEFC. Koupila podíly v několika firmách, jako například Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii a také stadion v Edenu. CEFC v Česku spravovala aktiva za 1,5 miliardy eur. 

Se společností CEFC se pojila nejedna kauza. Newyorský soud poslal do vězení jejího předáka Patricka Hoa, kterého shledal vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN. O všem dokonce věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming. Právě tohoto muže jmenoval někdejší předseda Valného shromáždění svým „čestným poradcem“. Téhož roku Jie získal dokonce funkci poradce českého prezidenta Miloše Zemana. 

Hála zmínil, že o korupčních aktivitách spojených s firmou CEFC v rámci Česka žádné zprávy nejsou. „Nakonec se ukázalo, že Česká republika prokazuje docela slušnou institucionální odolnost a nevyšla z toho tak špatně. Napomohl i systém otevřených a pluralitních médií,“ vylíčil. Když začal růst čínský vliv, tak mediální scéna měla problémy s akvizicí mediálního domu MAFRA. „Nakonec ale média pomohla a ukázala se jako odolná. Po téměř deseti letech tedy můžeme konstatovat značnou systémovou odolnost.“

Kauza CEFC a ČSSD

K celé záležitosti se vyjádřila také členka Sinopsis a profesorka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová. Podle ní čínští partneři zdůrazňovali, že spolupráce bude oboustranně výhodná a nejde o nic jiného než byznys. „Pak se ale ukázalo, že se v obchodní oblasti spolupráce moc nepromítla, promítla se spíše v politické oblasti. Vysoce postavení čeští politici obhajovali, že potřebujeme čínské investice a také dobré vztahy s Pekingem,“ nastínila.

Dokládá to čínské úsilí o české politické strany. „Je potřeba si coby vyspělá země připustit, že v historie je v zásadě na naší straně. Zbavili jsme se komunistického režimu a musíme řešit socioekonomické a jiné problémy. Nehrozí ale, že bychom museli žít v normách jiných mezinárodních úmluv,“ doplnila Lomová s tím, že Peking usiluje o určování norem mezinárodní politiky a podílení se na tvorbě globální budoucnosti.

Podle Lomové je zajímavé, jak si čeští partneři vůbec nelámali hlavu s tím, jestli je obchodním partnerem renomovaná firma nebo pochybná instituce jako právě CEFC. Připomněla kauzu propojení exministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s jeho blízkým spolupracovníkem Jakubem Kulhánkem a touto firmou.

Právě Kulhánek byl ještě roku 2021 jmenován do vlády coby ministr zahraničí. V resortu skončil roku 2016 s tím, že ve výběrovém řízení nezvládl obhájit svou pozici. Podle serveru iRozhlas.cz jeho odchod provázely pochybnosti kolem zkoušky z ruštiny, kvůli které odletěl do Kyjeva místo toho, aby ji složil zadarmo v Černínském paláci. Následně získal angažmá právě v této společnosti, kde podle svých slov působil jako externí konzultant a mimo jiné se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí Evropské unie. 

Související

Čínská armáda, ilustrační foto

Válka na Ukrajině je pro Čínu zlatý důl

Konflikt na Ukrajině se pro Čínskou lidovou osvobozeneckou armádu (PLA) stal klíčovým zdrojem inspirace. Více než jen sledování válečného dění jde o detailní analýzu taktik, technologií a strategií, které PLA přizpůsobuje vlastním potřebám. 

Více souvisejících

Čína Poslanecká sněmovna CEFC Jie Ťien-ming ČSSD Jakub Kulhánek Litva EU (Evropská unie) Summit 16+1

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 4 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 12 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským

Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy