Konference Vztahy s Čínou v uplynulém desetiletí v prostorách Poslanecké sněmovny přinesla debatu o přímém čínském vlivu v České republice. Problematiku otevřel ředitel projektu Sinopsis Martin Hála, podle kterého je nutné si vzít ponaučení z dění v uplynulých letech.
Nárůst čínského vlivu v Česku je spojován především s nástupem Miloše Zemana na prezidentský post roku 2013. Ještě o rok dříve se však stát zapojil do iniciativy 16+1, což odráželo atmosféru očekávání spolupráce s Čínou v ekonomické oblasti.
Podle webu Ministerstva zahraničí jde o platformu spolupráce Čínské lidové republiky s šestnácti zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy. K prvnímu oficiálnímu setkání premiérů těchto zemí došlo 26. dubna 2012 ve Varšavě. Od té doby se konaly každoroční summity, které vždy hostil jeden z členských států. Skupina se soustředí na rozvoj v oblastech investic, dopravy, financí, vědy, školství a kultury. Prioritami ekonomické spolupráce jsou rozvoj infrastruktury, ekologicky šetrné technologie a podpora inovací, vypsal resort zahraničí.
Skupina původně vznikla jako 17+1, nicméně v květnu 2021 litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis oznámil, že jeho země uskupení opouští. Litva rozhodnutí odůvodnila mizivým praktickým přínosem členství v tomto uskupení pro naprostou většinu zemí, zejména v řadách Evropské unie.
Peking následně jednání Vilniusu ostře odsoudil a zahájil nepřímý hospodářský bojkot východoevropského státu. Litva pro něj sice není nijak důležitá, díky jejímu členství v EU však má čínská odveta dopady i na ostatní země Evropy. Brusel se za malou zemi nakonec postavil a podal oficiální stížnost na čínskou obchodní blokádu Litvy ke Světové obchodní organizaci (WTO).
Ředitel Sinopsis Hála na konferenci popisoval období mezi lety 2013 a 2018 jako léta rostoucího čínského vlivu v Evropě. „Je potřeba vyvodit ponaučení, aby se podobná selhání do budoucna neopakovala. Roku 2012 se Česko zapojilo do iniciativy 17+1, ale až o rok později začala byznys prorůstat i politika.“
Jako sídlo svých aktivit si vybrala Českou republiku čínská společnost CEFC. Koupila podíly v několika firmách, jako například Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii a také stadion v Edenu. CEFC v Česku spravovala aktiva za 1,5 miliardy eur.
Se společností CEFC se pojila nejedna kauza. Newyorský soud poslal do vězení jejího předáka Patricka Hoa, kterého shledal vinným z uplácení vrcholných afrických představitelů a zástupců OSN. O všem dokonce věděl jeho přímý nadřízený a předseda CEFC Jie Ťien-ming. Právě tohoto muže jmenoval někdejší předseda Valného shromáždění svým „čestným poradcem“. Téhož roku Jie získal dokonce funkci poradce českého prezidenta Miloše Zemana.
Hála zmínil, že o korupčních aktivitách spojených s firmou CEFC v rámci Česka žádné zprávy nejsou. „Nakonec se ukázalo, že Česká republika prokazuje docela slušnou institucionální odolnost a nevyšla z toho tak špatně. Napomohl i systém otevřených a pluralitních médií,“ vylíčil. Když začal růst čínský vliv, tak mediální scéna měla problémy s akvizicí mediálního domu MAFRA. „Nakonec ale média pomohla a ukázala se jako odolná. Po téměř deseti letech tedy můžeme konstatovat značnou systémovou odolnost.“
Kauza CEFC a ČSSD
K celé záležitosti se vyjádřila také členka Sinopsis a profesorka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Olga Lomová. Podle ní čínští partneři zdůrazňovali, že spolupráce bude oboustranně výhodná a nejde o nic jiného než byznys. „Pak se ale ukázalo, že se v obchodní oblasti spolupráce moc nepromítla, promítla se spíše v politické oblasti. Vysoce postavení čeští politici obhajovali, že potřebujeme čínské investice a také dobré vztahy s Pekingem,“ nastínila.
Dokládá to čínské úsilí o české politické strany. „Je potřeba si coby vyspělá země připustit, že v historie je v zásadě na naší straně. Zbavili jsme se komunistického režimu a musíme řešit socioekonomické a jiné problémy. Nehrozí ale, že bychom museli žít v normách jiných mezinárodních úmluv,“ doplnila Lomová s tím, že Peking usiluje o určování norem mezinárodní politiky a podílení se na tvorbě globální budoucnosti.
Podle Lomové je zajímavé, jak si čeští partneři vůbec nelámali hlavu s tím, jestli je obchodním partnerem renomovaná firma nebo pochybná instituce jako právě CEFC. Připomněla kauzu propojení exministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) s jeho blízkým spolupracovníkem Jakubem Kulhánkem a touto firmou.
Právě Kulhánek byl ještě roku 2021 jmenován do vlády coby ministr zahraničí. V resortu skončil roku 2016 s tím, že ve výběrovém řízení nezvládl obhájit svou pozici. Podle serveru iRozhlas.cz jeho odchod provázely pochybnosti kolem zkoušky z ruštiny, kvůli které odletěl do Kyjeva místo toho, aby ji složil zadarmo v Černínském paláci. Následně získal angažmá právě v této společnosti, kde podle svých slov působil jako externí konzultant a mimo jiné se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí Evropské unie.
Související
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
Čína , Poslanecká sněmovna , CEFC , Jie Ťien-ming , ČSSD , Jakub Kulhánek , Litva , EU (Evropská unie) , Summit 16+1
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě