Lidé nám za nouzový stav nadávají, kvůli záchraně životů jsme se ale obětovali, říká Grolich

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) přiznává, že se s kolegy dostal pod obrovský tlak od spolustraníků i části veřejnosti, když Asociace krajů kývla vládě na prodloužení nouzového stavu, který Sněmovna odmítla. „Zejména hejtmani, jejichž strany jsou v opozici, nouzový stav odsouhlasili se sebezapřením. Situace kolem pandemie je vážná, a proto není možné, aby jeden region měl jiný režim než ostatní. Museli jsme najít dohodu, i když se náš krok obrací proti nám. Kvůli životům a zdraví lidí jsme se obětovali,“ říká pro EuroZprávy.cz Grolich.

Z jeho hlasu byla znát únava i určitá podrážděnost. Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich proto nechtěl detailně komentovat tvrzení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), podle kterého je znovuzavedení nouzového stavu, o nějž hejtmani požádali, protiústavní a považuje jej za obcházení Poslanecké sněmovny, která ve čtvrtek stav nouze neschválila. „Jak vláda nouzový stav upraví, je jen na ni. My jako hejtmani máme na základě krizového zákona právo o něj požádat. Pokud bude jeho vyhlášení prohlášeno za protiústavní, pak jde vše za panem premiérem Babišem, který odmítal komunikovat s opozicí, ačkoli jej o dialog žádala,“ je přesvědčený politik KDU-ČSL.

Šéfové jednotlivých krajů dohodli s premiérem určité podmínky, mezi něž patří návrat žáků do škol, jejich testování či zrušení omezení úředních hodin. „Pokud ministerský předseda dojednané věci nesplní, pak už Babišova vláda musí skončit, protože mu lidé už absolutně nevěří. Kdybych byl poslanec, vyvolal bych ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády,“ míní šestatřicetiletý muž, nejmladší hejtman v zemi.

Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity tvrdí, že s kolegy, kteří nejsou v dresu hnutí ANO, už dostává nenávistné a vyhrožující e-maily od části populace. „A stojí za tím jednání vlády, které pozbyla důvěru a lidé opatřením kabinetu vůbec nerozumí. Někteří si totiž chybně vyložili, že zrušením nouzového stavu by padly veškeré restrikce a život by se vrátil do běžného režimu, což neodpovídá realitě. A pak nás viní, že hejtmani jim sebrali světélko na konci tunelu. Ale tak to není. Kdyby vláda jasně a zřetelně komunikovala, pak by podobné osočování vůbec nenastalo,“ domnívá se pro EuroZprávy.cz hejtman Grolich.

Podle něj se někteří představitelé krajů doslova obětovali. „Pan premiér určitě tak odpuzující e-maily či textové zprávy jako my nedostává.“ Přesto rozhodnutí prodloužit nouzový stav o čtrnáct dní nelituje. „Situace je vážná a  a proto není možné, aby jeden region měl jiný režim než ostatní. Museli jsme najít dohodu, i když se náš krok obrací proti nám. Kvůli záchraně životů a zdraví lidí jsme se obětovali.“

Bývalý starosta obce Velatice v okrese Brno-venkov se neobává, že by v případě zhoršující se pandemické situace premiér Babiš řekl, že za vše mohou hejtmani, když si stanovili podmínky pro prodloužení nouzového stavu. „Zaútočit na nás nemůže, protože jedině, co jsme si v usnesení Asociace krajů vyžádali, je zrušení limitu úředních hodin, aby se při zařizování dokumentů neshlukovaly davy lidí a mohl se čas rovnoměrně po celý den rozprostřít. To bylo z naší strany vše. Jednalo se tedy o naprostou margílii, kterou navíc posvětili i hygienici. Vždyť jsme zachovali i zákaz vycházení po jednadvacáté hodině.“

Testování žáků musí probíhat zcela jednoduše

Zastupitel Jihomoravského kraje rovněž odmítá, že by testování dětí bylo na hraně protiústavnosti. „V žádném případě, právě tady u zmíněné otázky je nutné pokračovat v nouzovém stavu, neboť je zapotřebí zajistit distribuci neinvazivních testů. A bez něj bychom těžko našli ideální řešení. Chceme najít jednoduchou formu jako je analýza ze slin či testování pomocí speciální žvýkačky. A právě oněch čtrnáct dní navíc nám dává možnost vše do detailu probrat a hlavně uvést do praxe,“ vysvětluje.

Grolich si včera v noci na svém twitteru postěžoval, že sobotní vyjednávání s premiérem Andrejem Babišem bylo hodně komplikované. Doslova na sociální síť napsal: „Kdyby nešlo o zdraví lidí, tak se na to radši vykašlu a budu zítra s rodinou. Jednat s AB je za trest. Bohužel máme tuhle vládu a musíme se bavit s tímhle premiérem. Zítra znovu.“

Dnes už hejtman volil smířlivější rétoriku. „Nedělní rokování na rozdíl od včerejšího bylo už konstruktivní, navíc byl u něho přítomný i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Už se nejednalo jen o obecné věci, ale probírali jsme detailní problematiku. Proto jsme také dnes dospěli k určitému řešení.“

Bývalý stand-up komik nezastírá, že i mezi hejtmany panovala občas vyhrocená atmosféra, což je ale podle Grolicha logické, neboť hejtmani reprezentují celé politické spektrum tuzemské scény. „A proto nemůže panovat jednotnost s hejtmany, kteří oblékají dres vládního hnutí ANO. Proto si ale cením, že jsme schopni potlačit politické názory, a když je situace vážná, tak se dohodneme. A tak, i když nám pravicovým hejtmanům lidé spílají a za prodloužení nouzového stavu nás nechválí ani naši spolustraníci, pak si myslím, že je vždy dobré se dohodnout. Zvláště, když jde o životy a zdraví lidí,“ uzavírá Jan Grolich.

Související

Vláda Petra Fialy

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňoval stav nouze pružněji reagovat při ubytovávání lidí utíkajících před ruskou vojenskou invazí a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné.

Více souvisejících

nouzový stav Hejtmani Jan Grolich (KDU-ČSL) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Lidé hledají přeživší v sutinách. (6.2.2023)

Zemětřesení v Turecku a Sýrii už má přes 4800 obětí, jejich počet bude dále stoupat

Počet obětí ničivého pondělního zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl 4800. Jak dnes uvedl Turecký úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD), v Turecku zemřelo nejméně 3381 lidí. Otřesy tam zasáhly deset provincií, zraněných je v Turecku nejméně 20.426 lidí. V Sýrii podle dřívějších údajů agentury AFP zemřelo 1444 lidí. Celkový počet obětí bude zřejmě dále stoupat s tím, jak pokračují odklízecí práce.

před 30 minutami

Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu

Tank Tomáš, na který se složili Češi, už byl nasazen do bojů na Ukrajině

Tank Tomáš zakoupený z prostředků českých dárců, už byl nasazen v bojích na Ukrajině. ČTK to řekl spoluautor kampaně Dárek pro Putina Martin Ondráček. Projekt ironicky pojmenovaný po ruském prezidentu Vladimiru Putinovi považuje za unikátní svorník mezi českými organizacemi, úřady a ukrajinskou stranou. Na první výročí ruské invaze do sousední země chystá iniciativa průvod Prahou a koncert, připravené už má i projekty pro poválečnou obnovu Ukrajiny.

před 1 hodinou

Počasí

Počasí bude v noci mrazivé. Teploty klesnou hluboko pod nulu

Česko má podle meteorologů před sebou slunečný týden. Až do pátku by mělo být převážně jasno nebo polojasno. Teploty se budou přes den pohybovat většinou okolo nuly, v noci ale mohou padat hluboko pod ni, a to až na minus 15 stupňů Celsia. 

Aktualizováno včera

Při silném zemětřesení, které zasáhlo Turecko a Sýrii, zemřelo přes 200 lidí (6. února 2023).

Mimořádná zpráva Turecko zasáhlo druhé zemětřesení. Ničivé otřesy způsobily katastrofální škody, počet mrtvých raketově roste

Počet mrtvých po ničivém zemětřesení, které dnes ráno zasáhlo Turecko a Sýrii, přesáhl 3600. V Turecku zemřelo 2316 lidí, uvedl tamní úřad pro řešení katastrof a mimořádných situací (AFAD). Otřesy byly cítit v jedenácti tureckých provinciích, zraněných je přes 13.000. Podle prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana jde o největší zemětřesení od roku 1939. V reakci na zemětřesení vyhlásil prezident sedmidenní státní smutek. V Sýrii si katastrofa vyžádala nejméně 1300 lidských životů, uvedly agentury. Druhé zemětřesení o síle 7,6 stupně zasáhlo podle úřadů jihovýchod Turecka před polednem SEČ.

včera

včera

Aktualizováno včera

Olympijské hry, ilustrační fotografie.

Čeští olympionici nepodporují účast Rusů a Bělorusů na olympijských hrách v Paříži

Český olympijský výbor (ČOV) nepodporuje účast Rusů a Bělorusů na hrách 2024 v Paříži. Je pro zachování platných sankcí, které by sportovce z těchto zemí o olympiádu připravily. Zdůraznil to na svém webu v dalším vyjádření k aktuální snaze Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který hledá cesty, jak by se někteří jednotlivci z těchto zemí mohli jako neutrální olympijských soutěží zúčastnit. 

včera

Ilustrační fotografie.

Rusové ovládli východní část Bachmutu, připouští Ukrajinci

Ruští vojáci ovládli část Bachmutu, kontrolují hlavní zásobovací trasy a situace je "objektivně těžká", řekl televizi Nastojaščeje vremja velitel jedné z ukrajinských jednotek, bránící toto město v Donbasu na východě země. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek prohlásil, že Ukrajina bude bránit Bachmut tak dlouho, jak jen to půjde.

včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj možná opět opustí Ukrajinu, mluví se o jeho účasti na summitu EU

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by ve čtvrtek mohl přicestovat do Bruselu na jednání lídrů zemí Evropské unie. Píše o tom dnes řada evropských médií s odkazem na dobře informované zdroje. Z bezpečnostních důvodů však žádný unijní představitel první Zelenského evropskou cestu mimo Ukrajinu za téměř rok války oficiálně nepotvrdil. 

Aktualizováno včera

Francie, ilustrační fotografie.

Francouzská důchodová reforma se dostala na bouřlivé plénum Národního shromáždění

Ve francouzském parlamentu se dnes naplno rozhořela bitva o důchodovou reformu prosazovanou prezidentem Emmanuelem Macronem, když kontroverzní návrh začalo projednávat plénum Národního shromáždění. Vláda, která nemá v dolní komoře parlamentu jistou většinu, čelí snahám opozičních stran plán zablokovat nebo alespoň změnit. Rozprava by mohla zabrat dva týdny, během nichž se čekají další protesty odpůrců reformy.

včera

Miloš Zeman se na Slovensku sešel s prezidentkou Zuzanou Čapputovou. (6.2.2023)

Zeman je na Slovensku, ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou

Neformální večeří se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách zahájil dnes prezident Miloš Zeman návštěvu Slovenska, kam zavítal zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. ČTK to řekl mluvčí slovenské hlavy státu Martin Strižinec.

včera

Očkování, ilustrační fotografie.

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání celoživotně, upozornili odborníci

Očkování z dětství proti záškrtu nechrání podle odborníků ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) celoživotně. Nemoc se v Česku dlouho nevyskytovala, loni ale lékaři nahlásili pět případů. Ústav o tom dnes informoval v tiskové zprávě k doporučenému postupuministerstva zdravotnictví. Odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) doporučují od 25 let věku po deseti letech pravidelné přeočkování, zdravotní pojišťovny ho ale nehradí.

včera

Miloš Zeman

Zeman potvrdil, že už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu

Prezident Miloš Zeman potvrdil, že do konce svého mandátu už nejmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS). Nadále však trvá na tom, že by takové rozhodnutí bylo legální. Nejmenování nového předsedy považuje končící hlava státu za vstřícné gesto na rozloučenou. Zeman to dnes řekl při dnešní návštěvě Slovenska televizi CNN Prima News.

včera

Jan Lipavský

Lipavský chce v Severní Makedonii potvrdit evropskou perspektivu země

Významnou součástí cesty do Severní Makedonie bude opětovné potvrzení evropské perspektivy země, řekl novinářům před odletem do Skopje ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Setká se se svým protějškem Bujarem Osmanim a dalšími představiteli, jednat budou mimo jiné také o rozvoji vzájemných vztahů.

Aktualizováno včera

Lubomír Štrougal

Zemřel komunistický premiér a ministr Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let

Zemřel komunistický premiér a ministr vnitra a zemědělství Lubomír Štrougal, bylo mu 98 let. ČTK to potvrdil zdroj blízký rodině. Jeden ze symbolů normalizace byl více než 30 let členem vedení vládnoucí komunistické strany. Téměř po celou dobu normalizace, skoro 19 let, stál v čele federální vlády.

včera

včera

včera

Letadla, ilustrační fotografie.

Světová letecká doprava už se zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií

Světová letecká doprava se loni zotavila na 68,5 procenta úrovně před pandemií. Ve srovnání s rokem 2021 vzrostla o 64,4 procenta. V dnes zveřejněné zprávě to uvedlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Letecké společnosti přišly v letech 2020 a 2021 o desítky miliard dolarů kvůli omezením zavedeným ve snaze omezit šíření nemoci covid-19. Situace se začala lepšit v roce 2022 s obnovou leteckého cestování, zejména v letních měsících, připomíná agentura Reuters.

včera

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody jinak: Navyšování věku odchodu do penze v EU? Česko by nebylo výjimkou

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka už loni uvedl, že navýšení věku odchodu do důchodu je v ČR nevyhnutelné, a to nejpozději kolem roku 2030. Nyní téma vrací na stůl další vrcholní politici vládní pětikoalice, například šéfka sněmovny Markéta Adamová Pekarová, která ovšem krok podmiňuje širší reformou penzí. Komentuje ekonom Kovanda.

Aktualizováno včera

Fiala: Ambasáda v Ankaře nyní pomáhá skupině asi šesti Čechů

Velvyslanectví v Ankaře pomáhá skupině asi šesti Čechů, kteří byli v oblasti zasažené zemětřesením, aby se dostali do bezpečí, nebo do České republiky. Na dnešní tiskové konferenci při návštěvě ministerstva zahraničí to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Česko podle něj bude organizovat i další pomoc. Připomněl, že do Turecka odletí 68členný tým českých hasičů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy