Lidé nám za nouzový stav nadávají, kvůli záchraně životů jsme se ale obětovali, říká Grolich

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) přiznává, že se s kolegy dostal pod obrovský tlak od spolustraníků i části veřejnosti, když Asociace krajů kývla vládě na prodloužení nouzového stavu, který Sněmovna odmítla. „Zejména hejtmani, jejichž strany jsou v opozici, nouzový stav odsouhlasili se sebezapřením. Situace kolem pandemie je vážná, a proto není možné, aby jeden region měl jiný režim než ostatní. Museli jsme najít dohodu, i když se náš krok obrací proti nám. Kvůli životům a zdraví lidí jsme se obětovali,“ říká pro EuroZprávy.cz Grolich.

Z jeho hlasu byla znát únava i určitá podrážděnost. Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich proto nechtěl detailně komentovat tvrzení předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS), podle kterého je znovuzavedení nouzového stavu, o nějž hejtmani požádali, protiústavní a považuje jej za obcházení Poslanecké sněmovny, která ve čtvrtek stav nouze neschválila. „Jak vláda nouzový stav upraví, je jen na ni. My jako hejtmani máme na základě krizového zákona právo o něj požádat. Pokud bude jeho vyhlášení prohlášeno za protiústavní, pak jde vše za panem premiérem Babišem, který odmítal komunikovat s opozicí, ačkoli jej o dialog žádala,“ je přesvědčený politik KDU-ČSL.

Šéfové jednotlivých krajů dohodli s premiérem určité podmínky, mezi něž patří návrat žáků do škol, jejich testování či zrušení omezení úředních hodin. „Pokud ministerský předseda dojednané věci nesplní, pak už Babišova vláda musí skončit, protože mu lidé už absolutně nevěří. Kdybych byl poslanec, vyvolal bych ve Sněmovně hlasování o nedůvěře vlády,“ míní šestatřicetiletý muž, nejmladší hejtman v zemi.

Absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity tvrdí, že s kolegy, kteří nejsou v dresu hnutí ANO, už dostává nenávistné a vyhrožující e-maily od části populace. „A stojí za tím jednání vlády, které pozbyla důvěru a lidé opatřením kabinetu vůbec nerozumí. Někteří si totiž chybně vyložili, že zrušením nouzového stavu by padly veškeré restrikce a život by se vrátil do běžného režimu, což neodpovídá realitě. A pak nás viní, že hejtmani jim sebrali světélko na konci tunelu. Ale tak to není. Kdyby vláda jasně a zřetelně komunikovala, pak by podobné osočování vůbec nenastalo,“ domnívá se pro EuroZprávy.cz hejtman Grolich.

Podle něj se někteří představitelé krajů doslova obětovali. „Pan premiér určitě tak odpuzující e-maily či textové zprávy jako my nedostává.“ Přesto rozhodnutí prodloužit nouzový stav o čtrnáct dní nelituje. „Situace je vážná a  a proto není možné, aby jeden region měl jiný režim než ostatní. Museli jsme najít dohodu, i když se náš krok obrací proti nám. Kvůli záchraně životů a zdraví lidí jsme se obětovali.“

Bývalý starosta obce Velatice v okrese Brno-venkov se neobává, že by v případě zhoršující se pandemické situace premiér Babiš řekl, že za vše mohou hejtmani, když si stanovili podmínky pro prodloužení nouzového stavu. „Zaútočit na nás nemůže, protože jedině, co jsme si v usnesení Asociace krajů vyžádali, je zrušení limitu úředních hodin, aby se při zařizování dokumentů neshlukovaly davy lidí a mohl se čas rovnoměrně po celý den rozprostřít. To bylo z naší strany vše. Jednalo se tedy o naprostou margílii, kterou navíc posvětili i hygienici. Vždyť jsme zachovali i zákaz vycházení po jednadvacáté hodině.“

Testování žáků musí probíhat zcela jednoduše

Zastupitel Jihomoravského kraje rovněž odmítá, že by testování dětí bylo na hraně protiústavnosti. „V žádném případě, právě tady u zmíněné otázky je nutné pokračovat v nouzovém stavu, neboť je zapotřebí zajistit distribuci neinvazivních testů. A bez něj bychom těžko našli ideální řešení. Chceme najít jednoduchou formu jako je analýza ze slin či testování pomocí speciální žvýkačky. A právě oněch čtrnáct dní navíc nám dává možnost vše do detailu probrat a hlavně uvést do praxe,“ vysvětluje.

Grolich si včera v noci na svém twitteru postěžoval, že sobotní vyjednávání s premiérem Andrejem Babišem bylo hodně komplikované. Doslova na sociální síť napsal: „Kdyby nešlo o zdraví lidí, tak se na to radši vykašlu a budu zítra s rodinou. Jednat s AB je za trest. Bohužel máme tuhle vládu a musíme se bavit s tímhle premiérem. Zítra znovu.“

Dnes už hejtman volil smířlivější rétoriku. „Nedělní rokování na rozdíl od včerejšího bylo už konstruktivní, navíc byl u něho přítomný i ministr zdravotnictví Jan Blatný. Už se nejednalo jen o obecné věci, ale probírali jsme detailní problematiku. Proto jsme také dnes dospěli k určitému řešení.“

Bývalý stand-up komik nezastírá, že i mezi hejtmany panovala občas vyhrocená atmosféra, což je ale podle Grolicha logické, neboť hejtmani reprezentují celé politické spektrum tuzemské scény. „A proto nemůže panovat jednotnost s hejtmany, kteří oblékají dres vládního hnutí ANO. Proto si ale cením, že jsme schopni potlačit politické názory, a když je situace vážná, tak se dohodneme. A tak, i když nám pravicovým hejtmanům lidé spílají a za prodloužení nouzového stavu nás nechválí ani naši spolustraníci, pak si myslím, že je vždy dobré se dohodnout. Zvláště, když jde o životy a zdraví lidí,“ uzavírá Jan Grolich.

Související

Vláda Petra Fialy

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav

Po téměř čtyřech měsících skončí se závěrem června v Česku nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli migrační vlně z Ukrajiny. Státu a samosprávám umožňoval stav nouze pružněji reagovat při ubytovávání lidí utíkajících před ruskou vojenskou invazí a umisťovat je i do některých prostor, kam by to jinak nebylo možné.

Více souvisejících

nouzový stav Hejtmani Jan Grolich (KDU-ČSL) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

před 5 hodinami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 11 hodinami

Slovensko čeká velký den. Čaputová končí, nastupuje Pellegrini

Po více než dvou měsících od vyhlášení výsledků voleb přichází velký den pro Slovensko. Po pěti letech dnes skončí ve funkci hlavy státu Zuzana Čaputová, novým prezidentem se stane Peter Pellegrini. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy