Jan Grolich (KDU-ČSL)

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Z přetížených brněnských nemocnic se ve čtvrtek přesune 19 pacientů do Prahy

Pacienti z přetížených brněnských fakultních nemocnic zamíří podle informací ČTK do šesti nemocnic v Praze, a to do Motola, na Bulovku, do ústřední vojenské, všeobecné fakultní, vinohradské a Na Homolku. Nejvíce pacientů by měla převzít motolská nemocnice, která dnes oznámila, že od pondělí zastaví veškeré plánované operace. Pacienty v nejtěžším stavu přepraví vrtulníky.
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Grolich: Je téměř jisté, že bude vládnout koalice Spolu a Pirátů a STAN

Novou vládu utvoří téměř s jistotou dvě koalice Spolu a PirSTAN, předpokládá jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle propočtů kolice Spolu, ve které je ODS, KDU-ČSL a TOP 09, vyhrála sněmovní volby před doposud vládnoucím hnutím ANO. Grolich ČTK řekl, že nečekal, že koalice Spolu předběhne ANO.
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Hejtmana Grolicha překvapila po tornádu solidarita lidí i rychlost prací

Solidarita lidí i rychlost demoličních a vyklízecích prací překvapila po tornádu jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). V sobotu uplyne měsíc, co se živel prohnal Břeclavskem a Hodonínskem, vyžádal si šest životů a poničil 1200 domů. Škody půjdou do miliard. Podle Grolicha jsou hotové demoliční a vyklízecí práce, ze kterých vznikly "hory suti". Bezmála 200 domů muselo k zemi, stovky dalších jsou ale už zvenčí opravené.
V jihomoravské obci Hrušky sčítají škody po řádění tornáda. (25.6.2021)

Bourání domů poničených tornádem potrvá ještě 14 dní

Demolice domů v jihomoravských obcích zasažených bouří a tornádem potrvají ještě deset až 14 dní. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Z dvou stovek domů jich zbývá zbořit kolem 40. Bouře poničila 1200 domů.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

V Lužicích po tornádu skončily likvidační i demoliční práce

V Lužicích na Hodonínsku končí likvidační práce po tornádu. Hasiči místo dnes předají obci. Ke konci se chýlí i práce v Hruškách na Břeclavsku, kde hasiči čekají na dokončení několika demolic. Předání obce očekávají během několika dní. Po jednání krizového štábu to dnes uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Hejtman Grolich po jednání s Babišem očekává, že vláda pomoc po tornádu zvýší

Jihomoravský kraj společně s postiženými obcemi vyčíslí do poslední červencové vlády škody, které po sobě zanechalo tornádo. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) očekává, že poté vláda navýší finanční pomoc, která zatím byla stanovena pro opravy škod na obecním majetku na 420 milionů korun. Domnívá se, že bude potřeba řádově kolem 1,5 miliardy korun.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Peníze ze sbírek by mohly zůstat i lidem v exekuci, nesmí ji však zamlčet

Lidé, kteří se potýkají s exekucí a zasáhlo je tornádo, by mohli na rok požádat o odklad exekuce a využít peníze z humanitárních sbírek pro opravu domova. ČTK to řekla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která dnes spolu se starosty z postižených obcí, hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a organizátory sbírek jednala o možném řešení, při kterém by exekutor dar ze sbírek nezabavil.
V jihomoravské obci Hrušky sčítají škody po řádění tornáda. (25.6.2021)

Sociální sítě komplikují situaci v obcích po tornádu, objevují se i hrozby smrtí

Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí.
V jihomoravské obci Hrušky sčítají škody po řádění tornáda. (25.6.2021)

Dobrovolníci na jihu Moravy by si měli zajistit ubytování mimo poničená místa

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) žádá dobrovolníky, kteří se o prodlouženém víkendu chystají přijet pomáhat do míst postižených tornádem, aby si zajistili vlastní ubytování někde mimo zasaženou oblast. V obcích sice vzniknou stanová městečka, ale jejich kapacita je minimální, řekl dnes po jednání krizového štábu hejtman. Na dobrovolníky se připravuje také policie, bude organizovat dopravu.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Tornádo na Moravě: Škody na majetku budou v desítkách miliard korun

Škody po bouřkách na jižní Moravě budou na veřejném majetku nejméně 12 miliard korun, na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší. ČTK to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Bouřky s tornádem ve čtvrtek večer zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko a poničily 1200 domů, sedm desítek z nich se bude muset strhnout.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Na jižní Moravě je po řádění tornáda nejméně 69 domů určených k demolici

Počet domů určených po čtvrteční bouři a tornádu k demolici se v sobotu zvýšil na 69. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) zdůraznil, že lidé by se v žádném případě do demolic vlastních domů neměli pouštět sami , aby se nevystavovali nebezpeční úrazu.
V jihomoravské obci Hrušky sčítají škody po řádění tornáda. (25.6.2021)

Statici určili na jižní Moravě ke zbourání přes 60 domů. Nikdo se už nepohřešuje

V jihomoravských obcích zasažených čtvrtečním tornádem pokračovalo odstraňování škod, počet mrtvých se zastavil na pěti, nikdo další teď není pohřešovaný, informoval dnes krizový štáb. Podle jihomoravského hejtmana Jan Grolicha (KDU-ČSL) půjdou škody do miliard korun. Na místo dorazilo mnoho dobrovolníků i hmotné pomoci. Obojího je teď dost, Grolich apeluje na další dobrovolníky, aby zatím nejezdili.
Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

Škody po bouřkách na jihu Moravy půjdou do miliard, řekl Grolich

Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. ČTK to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře poničily 1200 domů, z toho přes 60 je určených k demolici.
Následky řádění tornáda na Moravě

V nejpostiženějších obcích by hasiči už neměli najít další zraněné

Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent prošli a neměli by tam najít další zraněné či mrtvé. Po jednání krizového štábu v Břeclavi to řekl hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Lidé se chtějí do svých domovů vracet alespoň pro majetek, řekl Grolich, varoval ale, že budovy stále mohou být nebezpečné.
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Hejtman Grolich se domnívá, že školy nebudou schopné otevřít 1. března

Školy nejspíš nebudou schopné nachystat se na otevření od 1. března, protože teprve 28. února mají do ČR dorazit z Číny první testy ve školách. ČTK to dnes po jednání hejtmanů s vládou řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Návrat žáků do škol byl jednou z podmínek hejtmanů při jednání s vládu o novém nouzovém stavu vyhlášeném vládou v půli února na základě návrhu hejtmanů.
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Lidé nám za nouzový stav nadávají, kvůli záchraně životů jsme se ale obětovali, říká Grolich

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) přiznává, že se s kolegy dostal pod obrovský tlak od spolustraníků i části veřejnosti, když Asociace krajů kývla vládě na prodloužení nouzového stavu, který Sněmovna odmítla. „Zejména hejtmani, jejichž strany jsou v opozici, nouzový stav odsouhlasili se sebezapřením. Situace kolem pandemie je vážná, a proto není možné, aby jeden region měl jiný režim než ostatní. Museli jsme najít dohodu, i když se náš krok obrací proti nám. Kvůli životům a zdraví lidí jsme se obětovali,“ říká pro EuroZprávy.cz Grolich.
Martin Netolický

Zákaz cestování mezi kraji je podle hejtmanů zbytečný

Zákaz cestování mezi kraji, o kterém mluví ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), je zbytečný a byl by těžko vymahatelný. V dnešní Partii na CNN Prima News se na tom shodli hejtmani Pardubického, Jihomoravského a Moravskoslezského kraje a pražský primátor. Hejtmani se jinak Blatného, o jehož možném odvolání se spekuluje, zastali. S kraji podle nich komunikuje dobře a hlavní vinu na zmatcích nesou vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO).
Jan Grolich (KDU-ČSL)

Vláda zakázala očkování proti koronaviru u praktiků

Vláda dočasně zakázala očkování proti koronaviru u praktických lékařů, uvedl dnes na sociálních sítích hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle něj premiér Andrej Babiš (ANO) na videokonferenci s hejtmany řekl, že počítá s praktickými lékaři nejdříve tehdy, až absolvují očkování prioritní skupiny v očkovacích centrech.

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy