Hejtmana Grolicha překvapila po tornádu solidarita lidí i rychlost prací

Solidarita lidí i rychlost demoličních a vyklízecích prací překvapila po tornádu jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL). V sobotu uplyne měsíc, co se živel prohnal Břeclavskem a Hodonínskem, vyžádal si šest životů a poničil 1200 domů. Škody půjdou do miliard. Podle Grolicha jsou hotové demoliční a vyklízecí práce, ze kterých vznikly "hory suti". Bezmála 200 domů muselo k zemi, stovky dalších jsou ale už zvenčí opravené.

Bouře s kroupami o velikosti míčků a tornádem o rychlosti zhruba 300 kilometrů v hodině přišly poslední červnový čtvrtek. "Na kraji jsme si předtím říkali, že se po koronaviru, pracích kolem očkování a podobně vše vrací do normálu a musíme se zaměřit na naše věci. A do toho přišlo tornádo," vzpomínal Grolich.

Po měsíci po katastrofě se podle něj udělalo spoustu práce. "Nedokázal jsem si představit, že po měsíci nebudou potřeba hasiči a těžká technika a že demoliční a vyklízecí práce budou hotové. Nedokázal jsem si představit, jaké mohou vzniknout hromady odpadu a suti. Jsou to opravdu hory. Na druhé straně to ukazuje, kolik práce se za ten měsíc udělalo. Obrovský dík patří hasičům a dobrovolníkům," řekl Grolich.

Podle něj ale práce pro kraj nekončí. "Je potřeba zajistit ubytování lidí, koordinační práce. Rok a půl se budou dělat elektrifkace, protože teď bude jen provizorní vedení. Starostové potřebují pomoc, potáhne se to měsíce," uvedl hejtman.

Z 1200 zasažených domů muselo jít bezmála 200 k zemi. "Překvapuje mě, kolik z těch zbylých a jak rychle je opravených a pod střechou. Nemáme přesnou evidenci, ale řekl bych, že jsou to stovky domů, které jsou zvenčí opravené. Někde je ještě uvnitř spousta práce," uvedl Grolich.

Nečekal také velkou solidaritu lidí. "Když se podíváme na účty sbírek a sečteme to, dělá to přes miliardu korun. Nikdo nečekal tak velkou vlnu pomoci. Stejné je to s dobrovolníky a řemeslníky. Pracují tady zdarma a jsou to celé skupiny," řekl hejtman.

Podle něj si všechny složky, které v místě působily, udělají analýzy. "Z každé katastrofy se má krizové řízení z čeho poučit. Ale bylo to něco jiného než povodně, na které jsou dané scénáře a postupy. Záchranné složky musely nastoupit okamžitě. Netroufnu si říct, že by kdokoliv fungoval špatně. Jen doufám, že to je poslední extrémní situace" dodal Grolich, který do čela kraje usedl loni po podzimních volbách, kdy vrcholila pandemie koronaviru.

Související

Více souvisejících

Jan Grolich (KDU-ČSL) Tornádo na Moravě (24.6.2021)

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy