Některé kraje kritizují, že vláda v pondělí nerozhodla o opatřeních proti covidu

Představitelé Jihomoravského a Středočeského kraje kritizují, že vláda v demisi na svém pondělním zasedání nerozhodla o nových opatřeních proti šíření epidemie koronaviru. Situace je podle nich špatná a je potřeba ochránit přetížené nemocnice. Zástupci krajů to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, ministerstvo zdravotnictví má předložit rozpracované varianty protiepidemických opatření.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ČTK řekl, že covid nebude čekat na novou vládu. "Situace se dramaticky zhoršuje a je potřeba na to reagovat hned. Potřebujeme taková opatření, která nemocnice zachrání před kolapsem. Kde vláda vezme inspiraci, je na nich, ale nesmí stát na místě a čekat," uvedl Grolich v reakci na to, že vláda v pondělí nerozhodla o zpřísnění opatření.

"Samozřejmě je špatně, že k žádnému rozhodnutí nedošlo," komentoval výsledek pondělního jednání vlády středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). On sám by v dané chvíli byl pro možnost prokazovat se prostřednictvím PCR testů. "Ale je potřeba si uvědomit, že situace se poměrně rychle vyvíjí, a co platilo včera, je dneska jinak," dodal. Rozhodně by nebyl pro plošné rušení možnosti používání testů. Pokud jde o takzvaný rakouský model, příliš se mu nelíbí segregace očkovaných a neočkovaných.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen dojít do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb. Pro přijetí rakouského modelu by byl zřejmě nutný nouzový stav, je to názor legislativců, řekl Babiš.

Podzimní vlna epidemie koronaviru v Česku dál sílí. V pondělí přibylo 11.514 potvrzených případů nemoci, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Hospitalizovaných bylo téměř 4300 lidí, to je o 900 víc než před týdnem. Těžký průběh nemoci mělo 635 pacientů.

Související

Jan Grolich (KDU-ČSL)

Grolich vyzval k přednostnímu očkování proti covidu u lidí nad 60 let

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes vyzval k přednostnímu očkování lidí nad 60 let proti nemoci covid-19. Novinářům v Brně řekl, že je velké množství těchto lidí, kteří buď vakcínu nemají, nebo nemají třetí posilovací dávku. Jak již dříve na základě studií odborníků informovala ČTK, po třech měsících od očkování protilátky klesají.
Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Z přetížených brněnských nemocnic se ve čtvrtek přesune 19 pacientů do Prahy

Pacienti z přetížených brněnských fakultních nemocnic zamíří podle informací ČTK do šesti nemocnic v Praze, a to do Motola, na Bulovku, do ústřední vojenské, všeobecné fakultní, vinohradské a Na Homolku. Nejvíce pacientů by měla převzít motolská nemocnice, která dnes oznámila, že od pondělí zastaví veškeré plánované operace. Pacienty v nejtěžším stavu přepraví vrtulníky.

Více souvisejících

Jan Grolich (KDU-ČSL) Vláda ČR kraje

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy