Některé kraje kritizují, že vláda v pondělí nerozhodla o opatřeních proti covidu

Představitelé Jihomoravského a Středočeského kraje kritizují, že vláda v demisi na svém pondělním zasedání nerozhodla o nových opatřeních proti šíření epidemie koronaviru. Situace je podle nich špatná a je potřeba ochránit přetížené nemocnice. Zástupci krajů to dnes uvedli na dotaz ČTK.

Vláda se znovu sejde ve čtvrtek, ministerstvo zdravotnictví má předložit rozpracované varianty protiepidemických opatření.

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ČTK řekl, že covid nebude čekat na novou vládu. "Situace se dramaticky zhoršuje a je potřeba na to reagovat hned. Potřebujeme taková opatření, která nemocnice zachrání před kolapsem. Kde vláda vezme inspiraci, je na nich, ale nesmí stát na místě a čekat," uvedl Grolich v reakci na to, že vláda v pondělí nerozhodla o zpřísnění opatření.

"Samozřejmě je špatně, že k žádnému rozhodnutí nedošlo," komentoval výsledek pondělního jednání vlády středočeský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS). On sám by v dané chvíli byl pro možnost prokazovat se prostřednictvím PCR testů. "Ale je potřeba si uvědomit, že situace se poměrně rychle vyvíjí, a co platilo včera, je dneska jinak," dodal. Rozhodně by nebyl pro plošné rušení možnosti používání testů. Pokud jde o takzvaný rakouský model, příliš se mu nelíbí segregace očkovaných a neočkovaných.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zvažuje více možností, mezi nimi ukončení uznávání antigenních testů jako covidového certifikátu, ale i takzvaný bavorský model, kde se neuznává žádný typ testů, nebo rakouský, kde se omezuje neočkovaným i volný pohyb. V Rakousku mají neočkovaní podle Babiše možnost si jen dojít do lékárny nebo do obchodů, v Bavorsku mají zachovaný volný pohyb. Pro přijetí rakouského modelu by byl zřejmě nutný nouzový stav, je to názor legislativců, řekl Babiš.

Podzimní vlna epidemie koronaviru v Česku dál sílí. V pondělí přibylo 11.514 potvrzených případů nemoci, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Hospitalizovaných bylo téměř 4300 lidí, to je o 900 víc než před týdnem. Těžký průběh nemoci mělo 635 pacientů.

Související

Více souvisejících

Jan Grolich (KDU-ČSL) Vláda ČR kraje

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy