Lidovci ztratí svou baštu. Ve Zlínském kraji má vzniknout koalice ANO, Piráti, ODS a ČSSD

Ve Zlínském kraji dnes pravděpodobně oznámí ANO, Piráti, ODS a ČSSD vznik společné koalice. ČTK to nezávisle na sobě řekli zástupci ANO a Pirátů. Od 17:00 mají všechny čtyři subjekty naplánované společné jednání ve Zlíně, po něm by vytvoření koalice mohly oficiálně oznámit. Z 45 křesel v zastupitelstvu by jich koalice měla 24.

Sněm hnutí ANO
doporučujeme

Koalice tvořená ANO, Piráty, ODS a ČSSD je variantou, kterou okamžitě po oznámení volebních výsledků označil za nejpravděpodobnější krajský volební lídr ANO Radim Holiš. Všechny čtyři subjekty spolu jednaly v úterý. Sejdou se i dnes a podle informací ČTK by měly podepsat memorandum o koaliční spolupráci. Holiš v úterý večer ČTK řekl, že ANO požaduje tři křesla v radě včetně hejtmana, další tři nabídlo Pirátům, dvě ODS a jedno ČSSD.

Volební jednička Pirátů Hana Ančincová dnes ČTK řekla, že Piráti vytvořili pro vyjednávání dvojblok s ODS. Společně podle ní odmítají spolupráci s dosavadním lidoveckým hejtmanem Jiřím Čunkem. Lidovci přitom dnes vyzvali Piráty, STAN a ODS k vytvoření funkční koalice, která by měla 26 křesel v zastupitelstvu. Čunek ale trvá na svém setrvání v zastupitelstvu. "Pro nás je osoba pana Čunka problémem, abychom s nimi koalici uzavírali. Tím pádem nám to otevřelo ruce jinam," řekla Ančincová.

Stěžejním volebním tématem, které ANO, Piráty, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji spojuje, je názor na chystanou výstavbu krajské nemocnice ve Zlíně. Za současných podmínek ji odmítají. Kritikům chyběla srovnatelná studie týkající se rekonstrukce současné nemocnice. Vznik nové nemocnice v minulém volebním období prosazovali lidovci a jejich koaliční partner STAN.

Zástupci krajské ODS dnes novinářům rozeslali prohlášení, ve kterém mimo jiné uvedli, že chtějí okamžitě řešit zdravotní péči a znovu posoudit výstavbu nové krajské nemocnice. "Ve hře jsou pořád různé varianty, ale výsledkem musí být smysluplná koalice, kde budeme v týmu lidí, kteří budou posouvat kraj směrem, který jsme slibovali ve volbách. Jednali jsme se všemi potenciálními partnery, máme za sebou již druhé kolo vyjednávaní. Chceme změnit silovou formu vládnutí, kterou reprezentoval Jiří Čunek, za týmovou hru, která společně udělá více práce pro kraj," uvedli zástupci ODS.

Hnutí ANO ve volbách v kraji získalo 19,08 procenta hlasů, druzí lidovci 18,62 procenta. Oba subjekty mají v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu po devíti mandátech. Třetí Piráti budou mít šest zastupitelů, stejně jako STAN. Na pátém místě je ODS s pěti zastupiteli, šestá je ČSSD se čtyřmi mandáty. Sedmou příčku obsadila SPD se třemi zastupiteli, stejně jich má koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých, která byla osmá.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodloužené ošetřovné má být 70 procent, schválila Sněmovna

21.10.2020 18:53 Aktualizováno Ošetřovné bude stát vyplácet zřejmě po celou dobu uzavření škol kvůli epidemii nového koronaviru…

Odklad EET zřejmě bude prodloužen do konce roku 2022

21.10.2020 18:42 Aktualizováno Odklad elektronické evidence tržeb zřejmě bude prodloužen o dva roky, tedy do konce roku 2022.…

Bude prodloužen nouzový stav? Vláda rozhodne 30. října

21.10.2020 17:12 Aktualizováno V pátek 30. října se vláda rozhodne, zda požádá Poslaneckou sněmovnu o možnost prodloužit nouzový…

Česko požádalo svět o pomoc s epidemií, přijede 28 lékařů z Národní gardy…

21.10.2020 17:08 Aktualizováno Příští týden dorazí do Česka pomoct s epidemií koronaviru tým 28 lékařů z Národní gardy v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama