Dezinformátor motal důchodcům hlavu. Zdroje mi ukradli, tvrdí

Lživé zprávy a dezinformace jsou v podstatě rakovinou dnešní doby, která nejvíc bují před klíčovými volbami. Nevyhýbají se žádné zemi, včetně Česka. Nejrizikovější skupinou z hlediska možného ovlivňování jsou především senioři, u nichž stoupá počítačová gramotnost, a kteří si často hromadně přeposílají lživé emaily.

Na fenomén šíření falešných zpráv neboli fake news poukázal reportér ČT24 Jan Novák, který dokonce získal i příležitost mluvit s jedním z jejich autorů. "Je to trochu sport. Ráno vstát, pustit si počítač, podívat se na zprávy na internetu a rozeslat pár mailů," potvrdil ředitel vzdělávacího a kulturního centra pro seniory Elpida Jiří Hrabě. Internet podle jeho slov navíc používají prakticky všichni jeho klienti. 

Sama důchodkyně Miroslava Matoušková připustila, že jí od známých i rodinných příslušníků chodí denně několik smyšlených zpráv, a to zejména před volbami. "Přeme se, koho budeme volit," dodala. Jiný senior Karel Chaloupka jí dal za pravdu a informoval, že mu zrovna jeden takový přišel od bratrance, který to zase dostal od někoho jiného. "To je prostě taková pyramida, narůstá to a dostává to víc a víc lidí, někteří to zase posílají dál," vysvětlil. 

Internetový publicista serveru Lupa.cz Daniel Dočekal informoval širokou veřejnost o typických znacích lživých zpráv. Zpravidla se jedná o soubory v PowerPointu nebo Wordu se spoustou vykřičníků a velkými písmeny. Nechybí jim ani barevnost. Jejich snahou je upoutat pozornost masy lidí podobně jako je tomu například na sociálních sítích.

Dočekal i Hrabě vydali varování zejména před skutečností, že se fake news dostávají k seniorům zpravidla od blízkých a známých lidí, kterým důvěřují. Je to obrovské riziko, neboť častokrát dáváme více na to, co nám řekne nebo pošle někdo, s kým se stýkáme několik let, aniž bychom si ověřili pravdivost sdělované informace. Citlivými tématy jsou politika a migrace.

"Byl bych nerad, aby se příštím prezidentem stal nějaký zasloužilý profesor egyptologie, který nakonec bude zvolen proto, že nikdy nikomu nevadil a nikoho nenaštval," citoval jednasedmdesátiletý Juraj Zikeš email, který mu přišel, a který jej měl přesvědčit, že takový výrok pronesl prezident Václav Havel, ačkoliv to není pravda. Zikeš z tohoto důvodu všechny přeposílané lživé zprávy rovnou maže, přičemž řekl, že nejaktivnějším odesílatelem je jeho kamarád policista.

Seniorka a bývalá laborantka Marie Kolářová zašla dokonce ještě dál. Celé své okolí vyzvala k tomu, aby jí tyto řetězové emaily už neposílalo. Vadí jí některé pomluvy, které jsou doslova přitažené za vlasy jako například, že prezidentský kandidát Jiří Drahoš je homosexuální pedofil, který nosí brýle bez dioptrií, aby vypadal jako intelektuál, či že se snad chce podobat Husákovi apod. 

"Zdroje jsem měl, ale někdo mi je ukradl," nechal se slyšet dezinformátor

Dezinformace, hoaxy a fake news mohou být nicméně rizikem nejen z hlediska politického, nýbrž i bezpečnostního. Například v době koronakrize měly za následek paniku v podobě vykupování obchodů. Mnozí jejich autoři mají momentálně na krku obvinění z šíření falešných zpráv, za něž jim hrozí až osm let vězení, jelikož se ho měli dopustit v době nouzového stavu. 

Zpravodaji ČT24 Novákovi se nicméně podařilo spojit s Oldřichem Lukášem, který se na šíření dezinformačních zpráv podílí. Jedná se o důchodce, který se představuje jako ekolog, ekonom, pedagog a etikolog. Ten na dotaz, co je to islamizace, o níž se hodně diskutovalo před prezidentskými volbami 2018, kdy byl Drahoš nálepkován jako její podporovatel, odpověděl, že měl tisíce zdrojů, ale bohužel se mu někdo vloupal do počítače.

Když se pak rozhovor stočil k zavedení cenzury, jakož i homosexualizace českého školství a "parazitujících" neziskovek, začal Lukáš uhýbat. "Tak heleďte, buď se budeme bavit o principech a o mých názorech a o důvodech, proč jsem to napsal, nebo mě budete chytat za slovíčko a budete po mě chtít, abych jako k soudu přinesl šanon důkazů," reagoval. Svá slova opíral o údajná videa z Drahošových setkání s voliči. Řekl, že by také musel s sebou všude nosit štos papíru, aby všechna svá dřívější prohlášení měl o co opřít.

Související

Petr Fiala

Fiala: Stát musí čelit dezinformacím, nelze ale zavádět cenzuru

Stát musí čelit nepřátelské hybridní válce vedené i prostřednictvím dezinformací, nelze ale zavádět cenzuru. Uvedl to dnes ve Sněmovně premiér Petr Fiala (ODS) při projednávání písemné interpelace Patrika Nachera (ANO), která se týkala cenzury na sociálních sítích a omezování svobody slova. Nacher se tázal například na to, zda se boj proti dezinformacím nepromění na boj proti nepohodlným názorům.
Elon Musk koupil společnost Twitter. Autor: Joshua Hoehne

Bude Twitter rájem dezinformátorů? Síť přestala bojovat proti fake news o covidu

Sociální síť Twitter zrušila politiku, jejímž deklarovaným cílem bylo bojovat proti dezinformacím souvisejícím s nemocí covid-19 na její platformě. Oznámil to Twitter v aktualizaci na své internetové stránce. Je to další ze změn po převzetí společnosti Twitter Elonem Muskem, který slíbil prosazování svobody projevu na sociální síti.

Více souvisejících

dezinformace dezinformační weby Kybernetická bezpečnost fake news

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Eva Kailisová

Korupce v Evropském parlamentu: V Belgii zadrželi místopředsedkyni Kailisovou

Policie v Bruselu dnes provedla 16 razií v rámci vyšetřování podezření z praní špinavých peněz a korupce, do kterého je zapojen Evropský parlament a nejmenovaná země Perského zálivu. Agentuře AP to dnes sdělila federální prokuratura, podle které byli zatčeni čtyři lidé. Večer belgický list Le Soir napsal, že další zadrženou v tomto případě je místopředsedkyně EP, Řekyně Eva Kailisová. Policie ji nyní vyslýchá.

včera

Emmanuel Macron

Paříž: Macronovy výroky o Rusku jsou vytržené z kontextu. Popisuje jen to, co chtějí Ukrajinci

Nedávné výroky francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o bezpečnostních garancích Rusku byly vytržené z kontextu, uvedl dnes Elysejský palác podle agentury AFP. Macron minulý týden v rozhovoru se stanicí TF1 při cestě po Spojených státech uvedl, že je potřeba si promyslet, jaké garance je Západ ochoten poskytnout Rusku, až se vrátí k jednání o ukončení války na Ukrajině. Macronovy výroky kritizovalo několik ukrajinských a východoevropských politiků a osobností, píše agentura AFP.

včera

Kyjev

Ukrajina bez proudu? Lidé musí počítat s odstávkami během celé zimy, varoval premiér

Obyvatelé Ukrajiny se musejí připravit, že stabilizační odstávky proudu potrvají celou zimu, upozornil dnes podle agentury Unian premiér země Denys Šmyhal. Kvůli rozsáhlým škodám, které na ukrajinském energetickém systému způsobily ruské nálety, se řízené odstávky proudu staly pro Ukrajince denním chlebem. Šmyhal uvedl, že poškozeny jsou všechny ukrajinské tepelné a vodní elektrárny.

včera

Aktualizováno včera

Očkování, ilustrační foto

EU nakupuje vakcíny proti covidu, které se nikdy nevyužijí. Chce jednat o přerušení dodávek

Evropská unie nakupuje vakcíny proti covidu-19, které se nikdy nevyužijí, a musí jednat s jejich výrobci o přerušení nasmlouvaných dodávek a snížení poptávky. Shodli se na tom dnes v diskusi unijní ministři zdravotnictví, z nichž někteří volali po zásahu během následujícího měsíce. Český ministr Vlastimil Válek vyjádřil přesvědčení, že vyjednávání s dodavateli budou úspěšná.

Aktualizováno včera

Danuše Nerudová

Prezidentské volby 2023: Nerudová poprvé ve vedení. Pavel se propadl na třetí místo

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů. Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. 

včera

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching se v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí

Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes v Rijádu zúčastnil summitu arabských zemí, které označil za přirozené partnery Pekingu pro spolupráci a setkání označil za "milník" a začátek nové éry ve vztazích s těmito státy. Čínský prezident dnes končí návštěvu Saúdské Arábie, kterou zahájil ve středu a během níž podepsal řadu dohod s Rijádem.

Aktualizováno včera

Vladimír Putin

Putin: Po jaderném útoku vymažeme agresora ze světa. Diktátor opakuje hrozbu, kterou si namlouvá

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pohrozil tvrdou odplatou, pokud by nějaký stát zaútočil na Rusko jadernými zbraněmi. Na jednání euroasijské ekonomické rady podle agentury Reuters řekl, že by v takovém případě byl útočník smazán z povrchu země. Putin už tento týden řekl, že hrozba jaderného konfliktu narůstá, přestože žádná země záměr podniknout útok proti Rusku s použitím jaderných prostředků nedeklarovala a o možnosti použití jaderných zbraní hovoří v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině především právě Moskva. 

včera

Aktualizováno včera

Úřad práce

Jurečka slibuje zlepšení situace na úřadech práce v prvním čtvrtletí

Situace v úřadech práce se vyřeší a zlepší v prvním čtvrtletí příštího roku. Na dnešní konferenci Svazu měst a obcí to řekl ministr práce a životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Úřady práce sklízejí kritiku za opožďování výplaty dávek. Někteří zástupci radnic si dnes stěžovali na to, že obyvatelé v jejich obcích a městech na příspěvek na bydlení čekají i několik měsíců.

Aktualizováno včera

Yemi A.D.

Česko má prvního vesmírného turistu. Yemi A.D. poletí s japonským miliardářem zadarmo

Japonský miliardář Jusaku Maezawa oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Je mezi nimi také český umělec, producent a choreograf Yemi A.D, hvězda K-popu T.O.P. či americký DJ Steve Aoki. Členové posádky byli vybráni z přibližně milionu uchazečů. Náklady spojené s týdenní okružní cestou bude hradit Maezawa.

včera

včera

Kyjev

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla

Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí překvapivě vzrostla o devět procent, zatímco ve druhém čtvrtletí o 19,2 procenta klesla. Meziroční tempo jejího propadu se tak zmírnilo na 30,8 procenta ze 37,2 procenta v předchozím tříměsíčním období. Oznámili to dnes ukrajinští statistici. Příznivěji se vyvíjí také míra inflace, která se za listopad snížila o desetinu procentního bodu na 26,5 procenta.

včera

Aktualizováno včera

Nachlazení, ilustrační fotografie

V Česku přibývá akutních respiračních nemocí, šíří se RS virus i chřipka

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Vydavatelé budou silnější vůči internetovým platformám. Zeman podepsal i zrušení poplatků za hudbu v prodejnách

Vydavatelé a mediální domy získají silnější pozici vůči provozovatelům internetových vyhledávačů, agregátorů zpráv či sociálních sítí při sjednávání licenčních poplatků za využívání článků. Změnu přinese novela autorského zákona, která vychází ze směrnic EU a kterou prezident Miloš Zeman podepsal. ČTK o tom dnes informoval Hrad.

včera

Jan Lipavský

Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, řekl Lipavský

Připomínat si Mezinárodní den lidských práv je letos podle ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) důležitější než kdy dříve. Základní evropské hodnoty jsou pod přímým útokem, agrese ruského prezidenta Vladimira Putina vůči státu, který stojí na těchto hodnotách, dokazuje, že nemohou být brány za samozřejmé. Lipavský to řekl v projevu na setkání s bývalým šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem při příležitosti jeho 85. narozenin.

Aktualizováno včera

Masivní požár zničil část nákupního centra na okraji Moskvy. Nejméně jeden mrtvý

Při rozsáhlém požáru nákupního střediska na severním okraji Moskvy dnes zahynul jeden člověk. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na záchranné složky, podle kterých se oheň rozhořel na ploše 18.000 metrů čtverečních. Požár podle záchranářů souvisel se svářečskými pracemi na střeše budovy, přesnou příčinu určí experti po dohašení plamenů, napsal list Kommersant.

Zdroj: ČTK

Další zprávy