Ministerstvo zdravotnictví zaplatilo za právníky v kauze Diag Human 15 milionů

Za zastupování v kauze Diag Human zaplatilo ministerstvo zdravotnictví v druhé polovině loňského roku přes devět milionů korun. Ve sporu s firmou Diag Human úřadu i nadále radila advokátní kancelář Bělina & Partners AK s.r.o, vyplývá z údajů, které dnes ministerstvo zveřejnilo na svém webu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ministerstvo zdravotnictví
doporučujeme

Výše částky za právníky je podle mluvčí ministerstva Gabriely Štěpanyové dána nárůstem aktivity Diag Human v zahraničí a nutností hradit právní zástupce specializované na příslušné jurisdikce. Sdělila to dnes ČTK. Za první pololetí úřad firmě zaplatil podle dřívějších informací necelých šest milionů korun, celkem tak právní služby stály asi 15 milionů. Za právní služby v kauze Diag Human platilo loni v druhém pololetí i ministerstvo financí, které právníkům podle zveřejněného seznamu zaplatilo 27,2 milionu korun.

Diag Human se s Českem řadu let pře kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou. Stát od poloviny roku 2013 tvrdí, že arbitráž o miliardy korun definitivně vyhrál. Trojice rozhodců vydala usnesení, kterým arbitráž zastavila. Usnesení odůvodnila tak, že věc už byla rozhodnuta v roce 2002, kdy stát firmě vyplatil 326 milionů za poškození dobrého jména, takže všechna následující rozhodnutí ve věci nemají právní účinky. Diag Human se dále v několika zemích soudí s Českem o náhradu za údajně ušlý zisk. Po ČR požaduje 14,5 miliardy korun. Na počátku února vydala firma zprávu, podle které soudy v Rakousku a Německu uznaly její nároky. Podobně podle firmy už dříve rozhodly Belgie a Lucembursko.

Štěpanyová v únoru ČTK sdělila, že se Diag Human snaží obejít dřívější rozhodnutí soudů. "Ministerstvo zdravotnictví dělá dlouhodobě maximum pro ochranu majetku ČR v tomto sporu a je úspěšné. V pěti státech již ČR spor vyhrála," uvedla dnes.

Ministerstvo zdravotnictví dnes podle zákona zveřejnilo seznam poradců, poradních orgánů či advokátů, za jejichž služby ve druhém pololetí loni platilo. Vyplývá z něj, že přímo ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi radili tři poradci, a to v oblasti zahraniční spolupráce Tomáš Pala, ohledně vědy, výzkumu a vzdělávání Štěpán Svačina a v oblasti zdravotní péče Josef Vymazal. Za hodinu konzultací shodně dostávali 250 korun a úřad jim celkově dohromady vyplatil 165.000 korun. Svačina je předsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Pala se ve společnosti Govin Group věnuje podpoře obchodu s asijských regionem. Vymazal je členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). V době, kdy ministerstvo hledalo nového ředitele Nemocnice Na Homolce, byl pověřený jejím řízením.

Ministerstvo také za posledních loňských šest měsíců zaplatilo asi 540.000 korun advokátní kanceláři Havel & Partners s.r.o za poradenství ve věcech veřejné podpory, přes 280.000 za konzultační služby v souvislosti se Strategickým rámcem Zdraví 2030 nebo asi 354.000 korun Českému vysokému učení technickému za odhad ceny zakázky na provoz letecké záchranné služby.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Všichni nakažení senioři do nemocnic? Babiš a Vojtěch odmítli návrh…

05.04.2020 18:31 Aktualizováno Pokud se potvrdí zpráva, že v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli na covid-19 dva klienti domova pro…

Babiš: Od čtvrtka by se mohly otevřít další obchody a sportoviště

05.04.2020 18:20 Vláda by mohla od čtvrtka povolit otevření obchodů s pracovními oděvy, dětským textilem, kočárky a…

Benešová pro ČRo: Testy před schůzkou se Zemanem nařídil Mynář

05.04.2020 18:18 Účastníci sobotní schůzky s prezidentem Milošem Zemanem podstoupili test na koronavirus na příkaz…

FN Brno přijme pacienty s covid-19 z Francie, oznámil Babiš. Ambasáda…

05.04.2020 17:30 Fakultní nemocnice Brno by měla v nejbližších dnech přijmout šest nemocných s koronavirem z Francie…

Související:

Právě se děje

Další zprávy