Ministr Brabec se na výboru zastal inspekce, slova znalce nekomentoval

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nemá důvod nevěřit České inspekci životního prostředí (ČIŽP) ohledně postupu po zářijové havárii na Bečvě. Brabec to dnes řekl sněmovnímu Výboru pro životní prostředí. Podle něj je však důležité, aby ČIŽP své kroky obhájila.

Brabec na jednání také odmítl komentovat nedávné vyjádření znalce Jiřího Klicpery, který má na starosti klíčový posudek. Klicpera uvedl, že viníka zná a havárii nezpůsobila chemička Deza. Policie později oznámila, že Klicperu nezbavila mlčenlivosti.

Brabec dnes výbor informoval o postupu ve vyšetřování případu. Odkázal na informace známé z médií a dodal, že více sám neví. Členka výboru a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová Brabce se zeptala, zda je možné mít k soudnímu znalci po jeho vystoupení v médiích důvěru. "Na mě to působí dojmem, že by byl nejradši, kdyby z toho případu byl odvolán," uvedla. "Já o tom vůbec nechci spekulovat," odpověděl Brabec s tím, že k případu se vyjadřují stovky lidí, kteří nemůžou mít komplexní informace. Upozornil také, že znalce si jako partnera vybrala Policie ČR. Vyhodnocení Klicperova chování je tak podle něj na policii. Ministr dodal, že doufá, že posudek bude známý dříve než koncem března.

Ohledně důvěry v ředitele ČIŽP Erika Geusse Brabec řekl, že i páteční výzva zastupitelů Valašského Meziříčí požadující, aby ministr ředitele ČIŽP odvolal, je založena na informacích z médií. Podle Brabce se inspekce nikdo neptal, proč dělala to, co dělala. Ministr také řekl, že podle jeho informací bude ČIŽP zhruba do týdne mediálně aktivnější v komentování a objasnění svých postupů - v míře toho, co může prozradit. Řekl, že nemá důvod nevěřit inspekci, která podle něj například uvedla, kdy na místo havárie dorazila a v kolika lidech. Zároveň však zdůraznil, že je na ní, aby obhájila své postupy.

Člen výboru František Elfmark (Piráti) navrhl usnesení vyzývající Brabce k odvolání Geusse, výbor ho však nepřijal. Elfmark řekl, že si nemyslí, že ČIŽP funguje správně. Odkázal i na to, že za rok 2019 inspekce neobjasnila 48 procent případů. Brabec uvedl, že je třeba posuzovat objasněnost za delší dobu, zmínil komplikovanost a táhlost některých případů. Úspěšnost řešení je podle něj nutné hodnotit v širším kontextu.

Inspekce čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v uvedeném pořadu České televize chemik Ivan Holoubek.

Závažná ekologická havárie, kterou podle ČIŽP způsobily kyanidy, postihla řeku 20. září v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

Související

Petr Hladík

Hladík je ministrem životního prostředí. Petr Pavel ho jmenoval den po nástupu do funkce

Prezident Petr Pavel dnes den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval místopředsedu KDU-ČSL Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Předchozí prezident Miloš Zeman jmenování začátkem roku odmítl, což lidovci označili za protiústavní, kompetenční žalobu ale s ohledem na končící mandát bývalé hlavy státu nepodali. Vláda nebyla kompletní od začátku listopadu, kdy ze zdravotních důvodů skončila na ministerstvu životního prostředí (MŽP) Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).
Richard Brabec (ANO)

Ropákem roku se stal exministr životního prostředí Brabec

Titul Ropák roku 2021 udělili ekologičtí aktivisté bývalému ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi (ANO). Zelenou perlu za antiekologický výrok má Pynelopi Cimprichová, místopředsedkyně hnutí Švýcarská demokracie. Jde o první ženu, která tuto cenu získala. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Miroslav Patrik ze spolku Děti Země, který anketu pořádá.

Více souvisejících

Richard Brabec (ANO) Česká inspekce životního prostředí Poslanecká sněmovna úhyn ryb v řece Bečvě

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy