Koaliční místopředsedové Sněmovny Věra Kovářová (STAN) a Jan Bartošek (KDU-ČSL) se shodli na tom, že kvůli poslední obstrukci opozičního hnutí SPD při schvalování vládní pandemické novely není teď potřeba měnit zákonná pravidla jednání Sněmovny. Obdobně v dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se vyjádřil poslanec opozičního hnutí ANO, bývalý vicepremiér Karel Havlíček.
Kovářová označila obstrukci za legitimní nástroj opozice. Měla by ale mít podle ní nějakou politickou kulturu a hranici, aby koaliční většina mohla schvalovat vládní zákony a plnit program kabinetu. Zároveň Kovářová řekla, že není nakloněna tomu, aby se kvůli poslední obstrukci měnil jednací řád Sněmovny. "Pokud nebude dodržována politická kultura, žádný jednací řád tomu nepomůže," uvedla.
"Není to o změně jednacího řádu, ale o dohodě, jak jej interpretovat," poznamenal Bartošek. Opozice podle něho musí mít prostor na vyjádření, nemůže ale paralyzovat chod dolní komory. "Diskusi o omezování času na příspěvky nevidím jako první krok, kterého bychom se měli zhostit," uvedl Bartošek.
K obezřetnosti ohledně omezování opozice nabádal Havlíček. Na případné revizi jednacího řádu by se musely podle něho shodnout všechny sněmovní kluby s platností až od dalšího volebního období. Havlíček míní, že vládní většina "nastoupila do Sněmovny jako buldozer na sílu" a je právo opozice bránit se.
Předseda SPD Tomio Okamura upozornil na to, že hnutí "plně v souladu s parlamentní kulturou" předem oznámilo, že bude pandemickou novelu, ale také návrh na možnost zavedení korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí, blokovat. "Je to standardní demokratický nástroj," míní.
Sněmovna pandemickou novelu schválila ve středu večer po zhruba 35 hodinách od zahájení jednání v úterý dopoledne. Debatu o předloze provázela obstrukce poslanců SPD.
Související

Odvolání ukrajinského velvyslance Perebyjnise některé politiky překvapilo

Hovořit o rozvodu s Piráty je zatím předčasné. Žádná nevraživost mezi námi nepanuje, říká Kovářová ze STAN
Věra Kovářová , Jan Bartošek , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP
Aktualizováno před 42 minutami

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace
před 1 hodinou

Okresní správy sociálního zabezpečení mají zaniknout. Vláda a MPSV přišly s plánem územních správ
před 1 hodinou

Chersonu zbývá 24 hodin. Rusové ostřelují oblast evakuace
Aktualizováno před 1 hodinou

Pavel a další prezidenti B9 podpořili Ukrajinu, protiruské sankce mají pokračovat
před 2 hodinami

Výbuch přehrady je teroristický útok režírovaný Ukrajinci, řekl Šojgu
před 2 hodinami

Blažek připravil dvě varianty právní úpravy znásilnění, bude je řešit s poslanci
před 2 hodinami

Ukrajina a Rusko proti sobě stojí v Haagu. Soud závazně nařídil Moskvě ukončit teror, Kreml to ignoruje
Aktualizováno před 2 hodinami

Írán odhalil první hypersonickou balistickou raketu vlastní výroby
před 3 hodinami

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala
před 3 hodinami

Nová Kachovka: Voda s sebou bere celé domy, všechna zvířata v místní zoo se utopila
před 4 hodinami

Princ Harry u soudu ostře kritizoval bulvární média za to, jak se k němu chovala
před 4 hodinami

Ukrajina si zničila přehradu sama, kvůli Krymu a protiofenzívě, tvrdí Rusko
Aktualizováno před 5 hodinami

Lipavský srovnal zničení Kachovky s použitím zbraní hromadného ničení. Reagují i světoví politici
Aktualizováno před 5 hodinami

V Záporožské JE je situace pod kontrolou, bezprostřední nebezpečí nehrozí
před 5 hodinami

Zemřel Robert Hanssen. Nejškodlivější agent v historii FBI vynášel informace Sovětům a Rusům
před 6 hodinami

Je k vzteku, když vidím, jak média informují o výbuchu přehrady, řekl Kuleba
Aktualizováno před 6 hodinami

Karlovarsko postihl výpadek dodávek elektřiny, příčinou byla porucha na rozvodně
před 6 hodinami

Napětí ve východní Asii se stupňuje. Jihokorejské stíhačky startovaly k čínským a ruským narušitelům
před 7 hodinami
Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak
Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.
Zdroj: Libor Novák