Odvolání ukrajinského velvyslance Perebyjnise některé politiky překvapilo

Odvolání ukrajinského velvyslance v České republice Jevhena Perebyjnise první místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Věru Kovářovou (STAN) překvapilo. Jeho práci v Česku ocenila. Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček se pozastavil nad tím, proč Ukrajina k rotaci velvyslanců ve válečné době přistoupila.

Místopředseda vlády Marian Jurečka (KDU-ČSL) v sobotu na twitteru vyjádřil názor, že Perebyjnis mohl ještě v České republice "nějaký čas dělat dobrou službu své vlasti". Poděkoval mu za práci a ocenil jeho nasazení. Předseda SPD Tomio Okamura je za odvolání rád, Perebyjnis podle něj bagatelizoval zločiny banderovců za druhé světové války. Politici to dnes řekli v televizní debatě na CNN Prima News.

Perebyjnise odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu společně s velvyslanci z Německa, Maďarska, Norska a Indie. Rotaci ambasadorů označil za běžnou součást diplomatické praxe. Podle ukrajinské ambasády je důvodem výměny to, že Perebyjnis již odsloužil v čele ambasády čtyři roky. Deník N v sobotu citoval Perebyjnisovu reakci, kterou mu velvyslanec napsal: "Jsem tady 5,5 roku. Normálně mise trvá 4 roky. To je jediný důvod. Vracím se na Ukrajinu."

Kovářovou krok ukrajinského prezidenta překvapil. Perebyjnise i jeho manželku za práci ocenila. "Můžeme pouze spekulovat, proč tato rotace, která patří do mírových časů, byla uskutečněna v době v podstatě válečné a jestli to je na místě, jestli v tomto směru se Ukrajina domnívá, že se může chovat stejně jako v mírových časech, ale je to čistě jejich záležitost, ne naše," řekl dnes Vondráček.

Podle místopředsedy Sněmovny Jana Skopečka (ODS) byla spolupráce s ukrajinským velvyslancem bezvadná. "Na straně druhé to, jaký diplomat v dané zemi funguje, záleží na té zemi, která ho vysílá. Tudíž v tomto smyslu je na ukrajinské straně, koho chce mít v České republice jako svého velvyslance," řekl. Jaké jsou důvody odvolání, ví podle něj pouze ukrajinská strana.

Poděkování Perebyjnisovi na twitteru vyslovilio i mnoho dalších politiků. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že Perebyjnis bude v České republice ještě několik týdnů, a bude mít tedy možnost velvyslanci za jeho práci osobně poděkovat.

Perebyjnise kritizoval předseda SPD Okamura, ukrajinský velvyslanec podle něj po svém nástupu obhajoval zvěrstva banderovců za druhé světové války. Okamurovi vadí, že se ukrajinský velvyslanec po svém nástupu do funkce veřejně vymezil proti odvysílání filmu Volyně v České televizi. Film režiséra Wojciecha Smarzowského zachycuje polský pohled na genocidu na Volyni, při které byly za druhé světové války zabity desítky tisíc Poláků banderovci (příslušníky ukrajinských nacionalistických bojůvek). Perebyjnis v září 2018 zaslal České televizi dopis, ve kterém protestoval proti jeho odvysílání, tehdy uvedl, že některé "zavádějící a nepravdivé záběry z filmu hodně Ukrajinců považuje za urážející". Promítání filmu v Kyjevě bylo již dva roky předtím na žádost ukrajinského ministerstva zahraničí zrušeno.

Perebyjnis je velvyslancem v České republice od roku 2017. Dříve stál v čele zastupitelského úřadu v Lotyšsku, působil také jako mluvčí ukrajinské diplomacie. V 90. letech a na počátku tisíciletí působil rovněž na velvyslanectví v Praze postupně v roli druhého tajemníka, prvního tajemníka a rady.

Související

Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 
Jevhen Perebyjnis

Ukrajina bude potřebovat dalších pět miliard dolarů měsíčně, řekl Perebyjnis

Ukrajina bude podle náměstka ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise potřebovat v příštím roce dalších pět miliard dolarů (114,2 miliardy korun) měsíčně na udržení chodu ekonomiky. Bývalý ukrajinský velvyslanec v ČR to dnes řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Dodal, že země také potřebuje více dodávek zbraní.

Více souvisejících

Jevhen Perebyjnis Věra Kovářová Marian Jurečka (KDU-ČSL) Radek Vondráček (ANO)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 36 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 6 hodinami

Na Slovensku se srazil autobus plný dětí s autem. Na místě zasahoval vrtulník

K vážné nehodě došlo dnes na Slovensku za obcí Lubina v okrese Nové Mesto nad Váhom. Autobus plný dětí se tam srazil s osobním vozem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy