NATO potřebuje reformu a definovat nepřítele, tvrdí Zeman

Severoatlantická aliance potřebuje podle českého prezidenta Miloše Zemana zásadní reformu. V souvislosti s děním v Afghánistánu dnes v rozhovoru pro Blesk.cz uvedl, že by NATO mělo přestat být servisní organizací Spojených států amerických a uplatňovat větší rovnost mezi svými členy.

Definovat by NATO mělo podle něj také svého nepřítele, tím je mezinárodní terorismus, nikoliv například Rusko.

Odchod z Afghánistánu doprovázený tím, že hnutí Tálibán prakticky převzalo v Afghánistánu moc, je podle něj chybou amerického prezidenta Donalda Trumpa i jeho nástupce Joea Bidena. Oběma je podle něj vlastní určitá "nestatečnost". "V každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu," řekl.

NATO by podle Zemana mělo přestat být "servisní organizací USA". Na posledních summitech podle něj lídři ostatních zemí k plánům USA opustit Afghánistán většinou mlčeli. "Potřebujeme kolektivní vedení NATO, jistou rovnoprávnost členských zemí. Ne to, že když nějaký prezident zavelí, tak všichni ostatní poslechnou," uvedl.

Doplnil, že souhlasí s názorem francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že Rusko není nepřítel NATO. Každá vojenská organizace by podle Zemana měla přitom svého nepřítele definovat. "Nepřítel je mezinárodní terorismus," zopakoval.

Odmítl naopak Bidenovo pondělní vyjádření, že Američané by neměli bojovat a umírat ve válce, ve které ani samy afghánské síly nechtějí bojovat. "Tálibán je teroristická organizace a má ve svém programu ovládnutí světa," vysvětlil. Američané tak podle něj odchodem z Afghánistánu zrazují nejen sami sebe, ale veškeré civilizované země.

NATO je podle Zemana nyní moloch, do kterého "se lijí peníze", které se platí různým zahraničním zbrojovkám. "Ale ten účel vojenské organizace není plněn. Opravdu si myslíte, že když pošleme pár vojáků do Pobaltí, že tím někoho odstrašujeme?" podotkl. Vadí mu verbální agrese vůči Rusku i Číně, i sankce, které podle něj poškozují vždy obě strany.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v sobotní Mladé frontě DNES uvedl, že Česko musí nalézat cesty, jak se s novou vládou Afghánistánu bavit. Dialog je podle něj nutný, aby se země nestala základnou pro mezinárodní terorismus. "S teroristy se nevyjednává," odmítl myšlenku Zeman. V úterý Zeman uvedl, že Tálibán podle něj vytvoří ze země teroristické centrum a obnoví se útoky po celém světě. "Až Tálibán předvede nějaký další teroristický akt, pak k tomuto názoru možná dojdou i ostatní," doplnil k otázce jednání s hnutím.

Související

Miloš Zeman

Zeman chtěl po Fialovi abolice, potvrzují odtajněné dokumenty

Bývalý prezident Miloš Zeman chtěl ve funkci zastavit stíhání i v případech úniku informací Bezpečnostní informační služby (BIS) a skartace zprávy o explozích ve Vrběticích. Zjistil to server iRozhlas.cz, který získal dosud utajenou korespondenci. Zemanovi ale zřejmě šlo především o beztrestnost kancléře Vratislava Mynáře.

Více souvisejících

Miloš Zeman NATO Terorismus

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Bob Newhart

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

před 9 hodinami

Biden se z covidu stále nevyléčil. Lékař prozradil podrobnosti o jeho stavu

Prezident USA Joe Biden má stále mírné příznaky COVID-19, ale pokračuje v práci. Ve čtvrtek to uvedl jeho osobní lékař, jak informoval Bílý dům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy