O možnosti povinného očkování proti covidu musí podle Vojtěcha rozhodnout nová Sněmovna

O případném zavedení povinného očkování proti covidu-19 musí podle končícího ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) rozhodnout příští Sněmovna. Vyžadovalo by to široký společenský konsenzus, řekl dnes novinářům. Nová vláda by podle něj měla posoudit další setrvání armády v projektu Chytrá karanténa. Zatím platí, že by její účast měla skončit na konci listopadu.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) na twitteru uvedl, že armáda je připravena spolupráci prodloužit. Vyžadování bezinfekčnosti pro vstup na pracoviště, o kterém diskutoval v pondělí Ústřední krizový štáb, by podle Vojtěchova názoru vyžadovalo změnu zákoníku práce.

"Otázka povinného očkování je určitě na budoucí Sněmovnu. Určitě nemá být ministerstvo zdravotnictví, kdo rozhodne. Musí to být celospolečenský konsenzus," uvedl ministr.

Na příští vládě podle něj bude rozhodnutí, jestli se má na řízení protiepidemických opatření dál podílet armáda. "My jsme s armádou uzavřeli meziresortní smlouvu, která se v zásadě v čase prodlužuje," doplnil. Vojáci se podíleli na začátku epidemie zejména na propojení dat z laboratoří, krajských hygienických stanic a ministerstva zdravotnictví, postupně přibyla také externí call centra podílející se na trasování. Nastavení systému reportování a předávání dat bylo hlavní součástí projektu Chytrá karanténa.

"Armáda odpracovala obrovské úkoly. Nejen v Chytré karanténě, ale i při trasování a podobně," dodal Vojtěch. Armáda se prostřednictvím Ústřední vojenské nemocnice podílela také na provozu největšího očkovacího centra v ČR, které bylo v pražské hale O2 universum. "Uvidíme, jak se k tomu postaví nová vláda, budeme o tom jednat," dodal ministr k dalšímu zapojení armády.

Metnar potvrdil, současná dohoda s ministerstvem zdravotnictví o nasazení vojáků je do konce listopadu. "Jsme připraveni ji prodloužit a pomáhat, dokud bude třeba," napsal.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí po jednání Ústředního krizového štábu hovořil o možnosti, že by lidé stejně jako v Itálii nesměli na pracoviště bez negativního testu, potvrzení o prodělané nákaze nebo o očkování. Na twitteru napsal, že s návrhem přišla na pondělní jednání hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vojtěch dnes novinářům řekl, že návrh poprvé zazněl od Hamáčka, a to na jednání vlády minulou středu.

Podle ministra zdravotnictví je to zejména právní otázka, kterou musí kvůli potřebné změně zákoníku práce posoudit ministerstvo práce a sociálních věcí. "Myslím si, že je to komplikované řešit jenom na základě mimořádného opatření. Je otázka, jestli by nebyla nutná změna zákona," řekl Vojtěch. V pondělí po jednání vlády se proti návrhu vyslovil premiér Andrej Babiš (ANO), už teď je podle něj obtížné v některých oborech sehnat zaměstnance. Tématem se bude ve středu zabývat tripartita.

Související

Očkování, ilustrační foto

Do Česka dorazí další desítky tisíc vakcín proti černému kašli

Ministerstvo zdravotnictví zajistilo více než 110 tisíc vakcín proti černému kašli nad rámec již objednaných. Už v březnu dorazilo téměř 10 tisíc vakcín z Velké Británie, v dalších týdnech dorazí očkovací látky z Kanady a Francie, uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Více souvisejících

očkování Adam Vojtěch (ANO) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy