Covid-19 v ČR: Opozice žádá od vlády jasné informace, navrhuje odklad EET

Vláda by měla jasně informovat o dostupnosti ochranných pomůcek a zveřejnit scénáře pro další vývoj restriktivních opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru. Dnes k tomu kabinet samostatně vyzvaly nejsilnější opoziční strany ODS a Piráti. Jejich předáci budou chtít na dnešním jednání s premiérem Andrejem Babiše (ANO) také jednat o opatřeních na podporu ekonomiky. ODS navrhuje například odložení plateb povinných odvodů nebo dočasný zákaz vyvádění dividend do zahraničí. Piráti navrhují rozšíření ošetřovného i na živnostníky nebo větší dostupnost bezúročných půjček pro podnikatele.

Petr Fiala

ODS je podle svého předsedy Petra Fialy připravena s vládou spolupracovat při řešení současné epidemie koronaviru, žádá ale od kabinetu jasné informace o situaci. "Naprosto zásadní je, aby vláda přešla k otevřené politice," řekl Fiala na tiskové konferenci. Podle něj musí kabinet jasně informovat například o tom, kdy a kde budou k dispozici ochranné pomůcky a v jakém množství. "Musíme si říkat pravdu. Veřejnost pravdu unese," řekl Fiala.

Také podle Pirátů by vláda měla pravdivě informovat o skutečném stavu zásob ochranných pomůcek a o harmonogramu jejich distribuce. "Harmonogram a pravidla pro distribuce ochranných osobních pomůcek jsou v tuto chvíli zásadní, stejně jako navýšení výrobních kapacit tohoto materiálu," uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš v tiskové zprávě.

Občanští demokraté také chtějí, aby kabinet parlamentní strany i veřejnost informoval o střednědobých plánech. "Jaké jsou parametry vyhodnocování přijatých opatření. Kdy bude okamžik, kdy budeme moct některé zákazy opět uvolnit, na základě jakých parametrů," řekl Fiala. Podle něj to pomůže lidem lépe se připravit na nadcházející dny.

Stejný požadavek vznesli i Piráti. "Veřejnost má právo vědět, jaký je krizový scénář a další předpokládaný vývoj. Budou vznikat krizová centra? Stejně tak, jak dlouho budou opatření trvat? Co musí nastat, aby opatření byla postupně rušena?" uvedli.

ODS dnes také představila několik opatření, která by podle nich měla pomoci ekonomice, již nákaza koronavirem zasáhla. Podle místopředsedy strany Zbyňka Stanjury je nutné zajistit, že firmy budou mít dostatek disponibilních prostředků. Na dnešní schůzce s Babišem bude proto ODS navrhovat odklad platby záloh na daně, odklad platby zdravotního a sociálního pojištění, zkrácení lhůty pro vrácení přeplatků DPH státem nebo odklad zavedení závěrečných vln EET. ODS také žádá, aby stát převzal od firem vyplácení nemocenské lidem, kteří se dostali do karantény. Ošetřovné by se mělo zvýšit na 100 procent vyměřovacího základu.

Odklad EET bude navrhovat i TOP 09. "V tuto chvíli bychom měli v legislativní nouzi odložit platnost tohoto zákona. V tuhle chvíli se lékaři a další živnostníci nebudou soustředit na to, aby se přizpůsobovali EET," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekrová Adamová novinářům při příchodu na schůzku stran s Babišem. Její strana také podporuje rozšíření ošetřovného, poslanci TOP 09 jsou připraveni se v případě potřeby sejít k projenádání záležitosti ve Sněmovně kdykoli.

Piráti navrhují, aby vláda odpustila zaměstnavatelům daňové a sociální odvody za zaměstnance. Živnostníci bez příjmů by podle Pirátů měli mít odpuštěné povinné odvody, pro všechny osoby samostatně výdělečně činné by mělo být možné čerpat ošetřovné. "Nutné je z našeho pohledu také poskytovat bezúročné půjčky i v menším objemu, než 500.000 korun," uvedl poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti).

Opatření na podporu ekonomiky chce na dnešním setkání s premiérem řpedstavit i SPD. Hnutí navrhuje odklad splátek hypoték a exekucí u nemocných občanů nebo u těch, kteří kvůli koronaviru přišli o práci, nebo se jim snížil příjem. SPD také chce prosadit odklad splatnosti daně z příjmu za rok 2019.

Vláda kvůli kontrolám opatření zvažuje posílení pravomocí policie

24.10.2021 22:00 Aktualizováno Vláda plánuje projednávat novelu, která upravuje v souvislosti s epidemií koronaviru pravomoci…

Senát bude článek 66 asi řešit 9. listopadu. Nelze poznat, co je vůle…

24.10.2021 16:44 Aktualizováno Organizační výbor Senátu bude jednat o 9. listopadu jako o možném termínu mimořádné schůze horní…

Ministerstvo zemědělství chce v národních zemědělských dotacích pro příští…

24.10.2021 14:57 Ministerstvo zemědělství chce v národních zemědělských dotacích pro příští rok přerozdělit pět…

ANO podle Schillerové asi navrhne vlastního kandidáta na předsedu Sněmovny

24.10.2021 14:17 Hnutí ANO, které zřejmě míří do opozice, by mohlo nejspíš navrhnout i vlastního kandidáta na funkci…

Babiš otočil. Vondráček ve vedení Sněmovny už mu prý nevadí

24.10.2021 13:42 Předseda hnutí ANO a premiér Andrej Babiš už údajně není proti tomu, aby se nynější předseda…

Co se státním rozpočtem? ODS chce ušetřit 100 miliard, Schillerová tvrdí,…

24.10.2021 12:52 ODS podle ekonomického experta strany a poslance Jana Skopečka trvá na tom, že v rozpočtu na příští…

Předsedkyní KSČM bude europoslankyně Kateřina Konečná

23.10.2021 21:02 Aktualizováno Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina…

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, uvedla ÚVN

22.10.2021 22:27 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil,…

Zemana navštívil v nemocnici Klaus, hovořili spolu 50 minut

22.10.2021 18:40 Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední…

Policie dál stíhá exposlance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

22.10.2021 17:07 Aktualizováno Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a…

Související:

Právě se děje

reklama