ODS, TOP 09 a KDU-ČSL chtějí informace o objednaných vakcínách

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) žádá po vládě podrobné informace o objednávce vakcíny proti covidu-19. Představitelé stran dnes ve Sněmovně uvedli, že je zajímá například to, kdo rozhodl o objemu objednávky vakcín a podle čeho. Jinak požádají o mimořádnou schůzi Sněmovny.

Vlastimil Válek
doporučujeme

Server IHNED.cz v úterý uvedl, že vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má podle serveru vakcíny na to, aby do konce června očkovalo 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska.

Předseda poslanců TOP 09 Vlastimil Válek řekl, že tzv. anticovid tým koalice Spolu o informace o množství objednávek usiluje dlouhodobě. Prostřednictvím příslušného podvýboru Sněmovny se však poslanci domohli zatím smluv, kde jsou informace kompletně začerněné. "Snažili jsme se marně získat informace, kdo byl zodpovědný za objednávky jednotlivých vakcín a objemy," řekl.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý Rádiu Z řekl, že vakcín bylo objednáno dost. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že hned jak se stal koncem října ministrem, rozhodl o zvýšení dodávek vakcín od firem Moderna a Pfizer. "Máme tak objednáno o osm milionů dávek více než na podzim, celkem 26 milionů dávek," doplnil.

Válek řekl, že bez Blatného zásahu by bylo v Česku ještě o třetinu dávek vakcíny méně. "Já to považuji za velké selhání, chybu a amatérismus," uvedl. Spolu proto požaduje informace, kdo o objemu vakcíny rozhodl a na základě čeho. "Chceme jasné odpovědi na otázky. Pokud se nám odpovědi nedostane, tak budeme žádat o svolání mimořádné schůze," doplnil místopředseda ODS Martin Baxa.

Ministerstvo zdravotnictví HN sdělilo, že rozhodnutí o počtu vakcín učinili tehdejší šéfové resortu. Odkázalo tak na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO). Vojtěch, který byl ministrem do loňského 21. září, ČTK sdělil, že řešil pouze objednávku od firmy AstraZeneca. "Finální objednávku učinil již můj nástupce (Prymula). Na začátku září žádné další vakcíny na stole k objednání nebyly," uvedl. Prymula podle HN na dotaz k objednávkám nereagoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Setrvání Zaorálka na ministerstvu lidé z kultury převážně vítají

13.04.2021 14:57 Aktualizováno Zástupci profesních organizací z mnoha oblastí kultury, kteří se v minulých dnech postavili proti…

Opozice chce ve Sněmovně slyšet o vládní protikoronavirové strategii

13.04.2021 14:54 Aktualizováno Opoziční politici upozorňují na zmatek ve vládní komunikaci o protikoronavirových opatřeních.…

Vláda bude jednat o prodloužení Antiviru, návrh kurzarbeitu je přitom hotov

13.04.2021 14:52 Vláda by měla o pokračování programu Antivirus jednat příští pondělí. ČTK to sdělilo ministerstvo…

Jednání o konci tolerance vlády ze strany KSČM se má uskutečnit dnes

13.04.2021 14:30 Aktualizováno Komunisté chtějí jednat s lídry hnutí ANO o toleranční smlouvě, na jejímž základě podporují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama