Premiér Andrej Babiš (ANO) podle opoziční ODS ztratil schopnost řídit vládu a stát. Předsednictvo občanských demokratů proto dnes vyzvalo menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, aby po skončení nouzového stavu požádal o důvěru. Jinak bude frakce ODS ve Sněmovně hledat podporu pro vyslovení nedůvěry vládě.
Fiala to oznámil na briefingu po jednání předsednictva. V případě pádu vlády bude ODS podle Fialy na takou situaci připravena.
Vláda a premiér jsou podle ODS zodpovědní za "fatální nepřipravenost" na druhou vlnu epidemie koronaviru, promrhali čas a prostředky, k tomu opakovaně lhali a nemají dostatek dat, usneslo se předsednictvo. Opatření, která kabinet přijal v pondělí večer, je podle Fialy nutné respektovat, ODS se ale za ně nemůže postavit. Uzavření prvních stupňů škol má za neodůvodněné, opětovně poukázal na chybějící kompenzace.
"Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést," prohlásil Fiala. Babiš podle něho opakovaně selhává a sněmovní hlasování o důvěře nebo o nedůvěře kabinetu by ukázalo, kdo vládu podporuje.
Je nepřijatelné, aby zemi dále vedl premiér, který je osobně zodpovědný za současný zoufalý stav a zjevně neví, jak z něj naši zemi vyvést.
— Petr Fiala (@P_Fiala) October 13, 2020
Vláda v pondělí dál zostřila omezení proti šíření koronaviru, vedle uzavření restaurací a barů až na výdejová okénka rozhodla o úplném uzavření škol mimo mateřských. Situaci sice celý den konzultovala s bezpečnostními experty, hejtmany a opozicí, té ale podle vyjádření ODS nedala prostor na její názor. Zatímco před týdnem byla ODS podle Fialy schopna postavit se za názor kabinetu, tentokrát tomu tak není. Občany nicméně Fiala poprosil, aby restrikce dodržovali.
Nouzový stav, jak o něm rozhodla vláda, má trvat 30 dnů, tedy do 3. listopadu. K tomuto dni jsou navázána také poslední opatření. Kabinet může nouzový stav prodloužit, to ale pouze se souhlasem Sněmovny. Hlasování o vládě by se mohlo podle Fialy uskutečnit až tehdy, kdy Česko epidemii koronaviru zvládne. "Výraznou politickou změnu mohou přinést jenom volby," dodal.
Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD získala důvěry Sněmovny předloni v červenci díky toleranci KSČM. Hlasování o důvěře vyvolané opozicí ustál nynější kabinet zatím dvakrát, a to předloni v listopadu a loni v červnu kvůli aférám kolem premiéra. Loni v dubnu vyzvala vládu k opětovnému předstoupení před poslance se žádostí o důvěru opoziční KDU-ČSL, kvůli obměně ministrů. Babiš tehdy lidovcům vzkázal, že pro takový krok není důvod.
Vláda o důvěru po konci nouzového stavu nepožádá
Vláda nepožádá po skončení nouzového stavu Sněmovnu o vyslovení důvěry, jak po ní žádá opoziční ODS. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) novinářům po dnešním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech řekl, že opozice má k dispozici mechanismy, jak vyvolat hlasování o nedůvěře.
Babiš uvedl, že o výzvě ODS se na schůzce s Hamáčkem a Zemanem nemluvilo. "Mě to překvapuje, protože my opakovaně mluvili s opozicí a opozice slíbila, že nás v těch opatřeních podpoří. To, co říkáte, znamená, že říká, že nejdřív máte zvládnout covid a potom vás chceme odvolat. Je to takový zvláštní přístup, aspoň pro mě," uvedl.
"Proč?" reagoval Hamáček na dotaz, zda vláda vyhoví výzvě ODS. "Opozice má ústavní mechanismy, jak vyvolat hlasování o nedůvěře," dodal. Občanským demokratům podle něj po pondělním jednání vlády s opozicí pozitivní přístup vydržel jen do večera. "Příliš nerozumím taktice kolegů z ODS, ale vysvětlovat to musí oni. Naše priorita je zvládnout tu aktuální situaci," podotkl.
Související
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
ODS , Petr Fiala (ODS) , Vláda ČR , Andrej Babiš , Jan Hamáček , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
včera
Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby
včera
Policie zasahovala v Chomutově. Muž se zbraní se procházel po městě
včera
Víkendové počasí bude za týden jiné, vyplývá z výhledu
Aktualizováno 16. května 2026 22:39
MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení
Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.
Zdroj: David Holub