Odstartujeme změnu, zní heslo ODS pro závěr předvolební kampaně

Na koních, raftech, kolečkových bruslích či kolech zahájili dnes horkou část kampaně před říjnovými krajskými a senátními volbami na mítinku v loděnici u Vltavy v pražské Troji občanští demokraté. Do posledního necelého měsíce kampaně míří nejsilnější opoziční strana s heslem Odstartujme změnu.

Předseda ODS Petr Fiala chce změny směřovat ke sněmovním volbám v příštím roce, poté slibuje mimo jiné menší počet úřadů, omezení byrokracie a zrušení elektronické evidence tržeb (EET), ale i obecně politiku bez "proudu žvanění".

Fiala kritizoval kampaň vládních stran, ANO se podle něj například při prezentování počtu kilometrů postavených dálnic v posledních letech asi spletlo s desetinnou čárkou o dvě místa. "Já se stydím, kam až může klesnout v tak kulturní zemi jako Česká republika vládní marketing," uvedl. Dodal, že mnoho lidí si přeje změnu. "Je nás dost na to, abychom politické změny dosáhli. My vás slyšíme," vzkázal voličům.

Přál by si, aby se v krajských volbách nastartovaly změny, které budou pokračovat za rok u sněmovních voleb. "Více úcty k pravdě a méně lží, méně marketingu a proudu žvanění. Pojďme ochránit Senát a mít lepší krajské vlády, odstartovat změnu, kterou dokončíme do roka a do dne," uvedl. Hnutí ANO by podle něj už nemělo být další čtyři roky u vlády.

Při červnovém představení kandidátů Fiala zdůraznil, že ODS je lídrem spolupráce pro podzimní volby. Do krajských voleb jde v koalicích či spolupráci v devíti regionech. Podle šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) ale stojí v čele opozice. "Někdo musí stát v čele té skupiny, která se postaví Andreji Babišovi, Hradu. Jsem přesvědčen, že tím přirozeným lídrem je ODS v čele s Petrem Fialou," uvedl.

Lídr středočeské kandidátky ODS a místopředseda strany Martin Kupka zdůraznil, že strana přichází s realistickým programem. "Dobrým programem, který neslibuje nesmysly, nelže a nenabízí vzdušné zámky, ale dobrá realistická řešení. Jsme připraveni na běh na krátké tratě i přes překážky," řekl.

V závěru mítinku Fiala odstartoval cestu za změnou symbolickým výstřelem ze startovní pistole, po kterém se přítomní příznivci a členové ODS vydali na cyklostezku podél Vltavy jako běžci, ale i na koních, kolech či kolečkových bruslích. ODS plánuje na kampaň vydat částku v rozmezí 40 až 50 milionů korun. V Senátu obhajuje dvě místa.

Související

Více souvisejících

ODS Petr Fiala Volby krajské Volby

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 9 minutami

Robert Fico

První reakce politiků: Smer mlčí, Hlas chce rozhodovat o koalici

Předčasné parlamentní volby na Slovensku dopadly jinak, než avizovaly první exit polly. Vítězem je Smer-SD, ovšem na vyjádření Roberta Fica se stále čeká. Zásadní stanovisko nepřednesli ani zástupci Progresivního Slovenska. Optimismus zavládl u Hlasu, jehož členové se domnívají, že rozhodnou o budoucí koalici. 

před 1 hodinou

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

Z Karabachu už uprchlo přes 100 tisíc etnických Arménů. Lidé potřebují pomoc

Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá to z nejnovějších údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). V oblasti žilo před poslední etapou letitého konfliktu zhruba 120 tisíc lidí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy