Podpisy ke svolání mimořádné schůze poslanců ke kauze kolem pražského dopravního podniku a k roli vládního hnutí STAN v ní odevzdá opozice předsedkyni Sněmovny v pondělí. Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová dnes novinářům řekla, že předpokládá vypsání schůze na další týden, zřejmě na čtvrtek 7. července. Schůze musí být svolána pět až deset dní po odevzdání podpisů.
ANO na ní chce podle Schillerové použít informace z jednání pražského zastupitelstva a detaily, které se ještě mohou objevit.
Předsedu STAN Víta Rakušana ANO opakovaně vyzvalo kvůli "brutálnímu střetu zájmů" k rezignaci na funkci ministra vnitra, mohl by podle Schillerové obsadit uvolněný post ministra školství. ANO podle Schillerové netlačí na rekonstrukci kabinetu s ohledem na nadcházející předsednictví Česka Evropské unii. Nepřeje si blamáž jako při pádu vlády Mirka Topolánka (ODS) při prvním předsednictví.
Podle předsedy hnutí SPD Tomia Okamury by se mimořádná schůze mohla sejít už příští týden. Schillerová ale předpokládá, že kvůli takzvanému poslaneckému týdnu by se v dolní komoře mohlo sejít jen málo poslanců. K tomu se podle ní každý den mění okolnosti, na povrch vyplouvají nová zjištění.
Podle Okamury je neúnosné, aby Starostové dál zůstávali součástí vlády. "Trváme na tom, že STAN musí odejít z vlády," uvedl. Slova premiéra Petra Fialy (ODS) o tom, že nevidí důvod k rekonstrukci kabinetu, označil za výsměch občanům.
Místopředseda SPD Radim Fiala už dříve řekl, že považuje za velkou chybu, že vládní koalice ani pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) neřešili situaci kolem obviněných lobbisty Michala Redla a bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka už dříve, když se informace o jejich minimálně problematických aktivitách objevily v médiích. Na mimořádné schůzi Sněmovny, kterou iniciovala opozice, chce řešit i záměr ministra vnitra a šéfa STAN Víta Rakušana reorganizovat policii. Nevyloučil, že by opoziční strany mohly iniciovat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě, byť to ANO zatím odmítá.
Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Ve vazbě minulý pátek skončili Redl, Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah. Bývalého ekonomického náměstka a člena představenstva DPP Mateje Augustína soud poslal do vazby ve středu. Kvůli kontaktům s Redlem oznámil rezignaci ministr školství a místopředseda STAN Petr Gazdík.
Související
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
Tomio Okamura , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
včera
Putin zkritizoval „agresivní“ Ukrajinu. Obhajoval válku, tvrdě se pustil do NATO
včera
Fico se v Moskvě sešel s Putinem. Vojenské přehlídky se nezúčastnil
včera
Hrozí NATO rozpad? Bývalý generální tajemník vystoupil s rázným varováním
včera
VIDEO: Rusko oslavilo konec druhé světové skromnou vojenskou přehlídkou
včera
Na vině je počasí. Hantavirus se kvůli klimatickým změnám šíří rychleji než v minulosti
včera
Počasí: Teploty se o víkendu vrátí na téměř letní úroveň
8. května 2026 21:22
Trump vyhlásil třídenní příměří mezi Ruskem a Ukrajinou
8. května 2026 19:55
Provoz na letišti v Praze narušil dron. Policie majitele zadržela
8. května 2026 18:46
Historický krok: Pentagon zveřejnil první sérii utajovaných dokumentů o UFO
8. května 2026 17:22
Rubio: Írán by se měl ještě dnes vyjádřit k mírovému návrhu USA
8. května 2026 16:04
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
8. května 2026 14:49
Místo omluvy naštvání. Nejsem jeho podřízený, komentuje Babiš pozdní příchod za Pavlem
8. května 2026 13:31
Je třeba se obávat hantaviru? Ročně se jím nakazí 100 tisíc lidí, současný kmen je ale extrémně vzácný
8. května 2026 12:13
OBRAZEM: Česko si připomíná konec války. Pavel varoval na Vítkově před rezignací
Páteční dopoledne na pražském Vítkově patřilo vzpomínce na jeden z nejdůležitějších milníků moderních dějin. Armáda České republiky zde uspořádala slavnostní nástup, aby si připomněla 81. výročí konce druhé světové války na evropském kontinentu. Tato tradiční pieta u Národního památníku je každoročně symbolem úcty k těm, kteří položili životy za svobodu a konec nacistické tyranie.
Zdroj: Libor Novák