O skandální prohře či naprostém selhání premiéra Andreje Babiše (ANO) hovoří opoziční politici v souvislosti s výsledkem vyjednávání o podílu ČR z dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech proti covidu-19. Uvedli to dnes na dotaz ČTK. O odpovědnosti premiéra hovoří i ministři koaliční ČSSD Jan Hamáček a Tomáš Petříček.
ČR spolu s Rakouskem a Slovinskem odmítá kompromisní plán na dělení dávek, podle Babiše není solidární a vyvážený.
Podle serveru Politico získaly Rakousko a Slovinsko trochu vakcíny navíc díky tomu, že se k návrhu portugalského předsednictví odmítly připojit, naopak ČR z "balíku solidarity" mohla získat asi 140.000 dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70.000 dávek, píše Politico s odvoláním na diplomaty.
Předseda ODS Petr Fiala dnes ČTK sdělil, že vakcíny zachraňují životy a povinností premiéra je bojovat o každou z nich. "Opakuje se to s železnou pravidelností: doma dělá Andrej Babiš ramena, v EU neprosadí nic. Pokud se zpráva potvrdí, je to skandální prohra," konstatoval. Později na twitteru označil výsledek za "totální krach Babišovy evropské politiky". "Premiér, který nedokáže hájit naše zájmy, prokaučuje možnost získat více vakcín, je českým občanům k ničemu," uvedl.
ČR přijde kvůli selhání premiéra o vakcíny, které jinak mohla dostat, sdělila ČTK místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová. "V přímém přenosu sledujeme jeho neschopnost vyjednávat na evropské úrovni. Pokud by byl solidární k ostatním státům, dovedl lépe komunikovat a naslouchat, byli by i ostatní solidární k nám," uvedl. Doplnila, že nejde o první Babišovu chybu při očkování, jejich následky ale nenese premiér, ale běžní lidé v ČR.
Vicepremiér Hamáček na twitteru napsal, že jde čistě o odpovědnost Babiše, který vyjednával sám bez porady ve vládě. "Musí občanům vysvětlit, proč jsme přišli o 70.000 vakcín," uvedl. Petříček, který bude za týden kandidovat proti Hamáčkovi na předsedu ČSSD, na twitteru předtím také napsal, že Babiš chtěl jednat sám a strategii s nikým nekonzultoval. "Výsledky nám neoznámil. Takže teď musí také sám převzít zodpovědnost a omluvit se těm, kdo budou na vakcíny čekat zase o něco déle," uvedl.
Šéf SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že Babiš se bojí jednat samostatně ve prospěch ČR a evidentně ani není dobrý vyjednavač. V zajišťování vakcín selhala Evropská komise, jejíž šéfka Ursula von der Leyenová by měla odstoupit, dodal. "Neschopní ministři české vlády by měli podat demisi a umožnit vznik vlády odborníků," uvedl Okamura.
Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky jde o Babišovo naprosté selhání v jednáních. "Mohl zajistit pro naše občany více vakcín, neudělal to ani včera (ve čtvrtek), ani na podzim, když neobjednal pro ČR maximální možný počet vakcín, které objednat mohl," napsal Jurečka ČTK. Babišova špatná rozhodnutí tak mohou za tisíce zbytečně zmařených životů, doplnil.
Předseda KSČM Vojtěch Filip ČTK sdělil, že je lepší se na Brusel nespoléhat. "Je to odporný krok evropské politiky. ČR by se měla obrátit na jiné výrobce bez EU," uvedl. Filip v minulosti prosazoval především využití ruské vakcíny Sputnik V, kterou unijní orgány dosud neschválily. O tom, že Babiš o Sputniku uvažuje, zmínily dnes server DeníkN či portál SeznamZprávy.
O opakovaném selhání předsedy vlády mluví také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. "Nyní se ukázal jako neschopný vyjednavač. A dokonce české občany připravil o 140 tisíc vakcín, které mohl získat navíc. Může za to přímo Babiš sám, i kdyby vinu házel na kohokoliv, z toho se nevymluví," napsala Adamová ČTK. Kvůli Babišovým opakovaným selháním přišly už desítky tisíc rodin o příbuzné, míní. "A další ještě přijdou," varovala.
Předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že Babišova pozice je v rámci EU "slaboučká". "Ramena dělá jen doma. Odmítl být solidární, finálně se nám to vymstilo a výsledek jeho vyjednávání jde proti zájmům ČR a našich lidí. Je to doslova osudové selhání, které může ovlivnit zdraví stovek a tisíců lidí," uvedl.
Související
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
Andrej Babiš , opozice , Petr Fiala (ODS) , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Markéta Pekarová Adamová , Tomáš Petříček , Jan Hamáček , Olga Richterová (Piráti) , Vít Rakušan (STAN)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Velryba Timmy byla vyproštěna, míří do Severního moře. Vědci se stále neshodnou, zda přežije
před 2 hodinami
Rána pro organizaci, vítězství pro Trumpa. Spojené arabské emiráty oznámily, že vystoupí z OPEC
před 2 hodinami
Češi se rozloučili s hercem Janem Potměšilem. Na mši mohl dorazit kdokoliv
před 3 hodinami
Teherán mě informoval o kritické situaci, Írán je ve stavu kolapsu, tvrdí Trump
před 4 hodinami
Svět přijde kvůli válce s Íránem o bilion dolarů. Ropné společnosti si ale namastí kapsy
před 5 hodinami
EU schválila povinné čipování psů a koček, zavádí minimální standardy pro jejich chov
před 5 hodinami
Mrazivé počasí se vrací, varovali meteorologové. Bude až šest stupňů pod nulou
před 6 hodinami
Trump po střelbě opět kope kolem sebe. Sám si dělá srandu ze smrti jiných
před 7 hodinami
Írán ponížil Spojené státy, prohlásil Merz
před 7 hodinami
Hormuzem proplula loď s vazbami na miliardáře z okolí Putina
před 8 hodinami
Muž zachytil vír na Kroměřížsku. Tornádo to nebylo, experti prozradili detaily
před 8 hodinami
Karel III. zahájil návštěvu USA. Vítal ho Trump, platí přísná bezpečnostní opatření
před 9 hodinami
Na obranu nedáváme dost. Nemocnice nikoho neodstraší, míní prezident Pavel
před 10 hodinami
Útok psa na dítě na Karlovarsku. Pro chlapce letěl vrtulník
před 11 hodinami
Atentátníka na prezidenta Trumpa obvinili. Hrozí mu doživotí
před 12 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Příští týden se ještě oteplí, tvrdí meteorologové
včera
Tragickou nehodu na Uherskohradišťsku nepřežila dívka. Pro řidičku letěl vrtulník
včera
Z Bulharska do vazby. Soud rozhodl o dalším obviněném v pardubickém případu
včera
Hokejová baráž opět terčem kritiky. Hadamczik apeluje na tlak na extraligové kluby
včera
Radioaktivita z Černobylu doputovala i do Česka, potvrzuje mapa od meteorologů
Svět si v neděli připomněl černobylskou tragédii, která se před 40 lety dotkla i života v tehdejším Československu. Připomněli to meteorologové, když zveřejnili mapy, z nichž vyplývá, kde na našem území byla největší kontaminace. Zásadní roli sehrály dešťové srážky.
Zdroj: Jan Hrabě