Opoziční strany ani po dnešním jednání nepodpoří nouzový stav

Dnešní jednání lídrů všech sněmovních politických stran posun nepřineslo, koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Na dnešní tiskové konferenci to řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala. I z vyjádření zástupců dalších stran podle něj vyplývá, že kabinet většinu při dnešním hlasování ve Sněmovně nenajde.

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci.
doporučujeme

Vláda dnes žádá Sněmovnu o prodloužení stavu nouze, který aktuálně končí v neděli 14. února, o 30 dní. Kromě koalice Spolu ale podporu dnes ráno vyloučili Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Předseda KSČM Vojtěch Filip po dnešním jednání novinářům jen stručně odpověděl, že na stanovisku komunistů nepodpořit stav nouze se nic nezměnilo. SPD vylučuje podporu od začátku. Prodloužení nouzového stavu nepodpoří ani tři poslanci Trikolóry, uvedlo hnutí v tiskové zprávě.

"Jednání nepřinesla žádný výsledek, změnu našeho stanoviska, to znamená, že naše koalice Spolu nepodpoří prodloužení nouzového stavu," řekl Fiala. "Ta jednání vedla k závěru, že vláda nebude mít podle vyjádření ostatních politických stran většinu pro prodloužení," dodal. Myslí si, že žádné další jednání nic nového nepřinese.

Případný konec nouzového stavu neznamená, že by skončil boj s pandemií a nebyla potřeba přijímat opatření, míní Fiala. S vládou jsou opoziční představitelé připraveni jednat o dalším postupu. "Vláda ale bude muset více přemýšlet nad tím, jaká opatření přijímá, jak jsou účinná," řekl.

"Nemáme záruky od vlády, že se situace změní. Ukázala, že nemá vůbec žádný plán než jenom prodloužit nouzový stav. To nechce už žádná jiná politická strana," dodal.

O možnosti, že by kabinet znovu vyhlásil nouzový stav, pokud by Sněmovna jeho další trvání nepodpořila, podle Fialy na jednání nepadlo ani slovo. "Zajímavé je, a to na jednání zaznělo, že různé politické strany mají svoje právní analýzy, co je možné dělat a na základě čeho, kdyby nebyl nouzový stav. Zdálo se mně, ale nechci to nikomu podsouvat, že vláda takovou rozumnou analýzu a představu, jak bude postupovat, nemá a teprve v těchto hodinách ji hledá. To považuji za nezodpovědné a varující," řekl Fiala.

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky má vláda nástroje k ochraně životů a omezení šíření covidu-19 i bez nouzového stavu, například na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Může podle něj opatření předefinovat, některá ale zároveň nebude možné v aktuální míře vyhlásit. Pokud ani při přísném omezení života opatření nefungují, je potřeba je vyhodnotit a přehodnotit, míní.

Premiér Andrej Babiš (ANO) podle Jurečky přislíbil i bez ohledu na hlasování o nouzovém stavu další jednání s opozicí na příští týden. "Jsme připraveni s vládou jednat dál, i když to dnes nebude prodlouženo, o tom, jak opatření revidovat. Jasnou nabídku jsme dali, pan premiér říkal, že je na ni připraven," uvedl lidovecký předseda.

"Na schůzce s premiérem k žádné dohodě ve věci nouzového stavu nedošlo. Sice jako záruku navrhl 'své jméno', což jsme nepřijali s valnou důvěrou. Požádal jsem premiéra, aby sdělil občanům, že je důležité dodržovat opatření, která ve většině nejsou na nouzovém stavu závislá," napsal na twitteru předseda Pirátů Ivan Bartoš. "Snad jediný posun, že jsou připraveni k jednání i tehdy, když nouzový stav neprojde," sdělil ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda užívá necertifikované testy, povede to k dalšímu náporu na…

04.03.2021 14:21 Česká republika se řítí do dalšího velkého průšvihu. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský totiž…

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce pouze ANO

04.03.2021 13:04 Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení…

Hnutí ANO by vyhrálo volby, koalice Pirátů a STAN je v závěsu

04.03.2021 12:47 Aktualizováno Volby do Sněmovny by v únoru vyhrálo hnutí ANO, které by stejně jako o měsíc dříve získalo 26,5…

Babiš a Zeman chtějí experimentovat na Češích, přitom dorazí miliony…

04.03.2021 12:24 Aktualizováno Opoziční strany se staví proti užívání vakcín proti covidu-19 bez certifikace v Evropské unii. V…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama