Pardubický hejtman Netolický vyzývá kraje k jednotnému postupu

Kraje by měly v opatřeních proti šíření koronaviru postupovat jednotně a dát návrh vládě společně. Zamezí se zmatkům a nepřehlednosti situace, uvedl dnes pardubický hejtman Martin Netolický (3PK). V krajích dnes jednají bezpečnostní rady, v podvečer se sejde k poradě Asociace krajů.

"Nepřipouštím nejednotný postup krajů. Uvolnění mimo nouzový stav, nebo jeho nové vyhlášení musí být v celé zemi. Jiný postup nemá smysl," napsal Netolický na facebooku.

Sněmovna nepodpořila trvání nouzového stavu, skončí v neděli. S nouzovým stavem se pojí množství opatření i pravomocí vlády, ale některá opatření lze vyhlásit i bez nouzového stavu. Dnes večer bude Asociace krajů jednat. Někteří hejtmani nechtějí vyhlašovat na svém území stav nebezpečí, protože finanční náklady i odpovědnost pak nesou hejtmanství.

"Není možné, aby někde v zemi platila jedna opatření a jinde jiná. Nechci vícerychlostní zemi, kde budeme mít kombinaci krajů s nouzovým stavem, stavem nebezpečí a řešením situace pouze ministerstvem zdravotnictví a hygienami," řekl Netolický.

Nouzový stav by podle premiéra Andreje Babiše mohl platit jen v krajích, které o to požádají. Řekl to ČTK. Doufá ale, že požádají všechny kraje, aby všude byla stejná pravidla.

Hejtmani podle Netolického nenesou za současnou situaci odpovědnost. "Ta leží pouze a jenom na osobě, která má pocit, že něco od počátku řídí. Nicméně diletantismu a chaosu bylo už dost. Epidemii musí řídit odborníci, ne marketinkoví poradci, kteří nevyhodnocují rizika, ale pouze se snaží vytvářet dojem navenek," dodal hejtman.

Hejtman bude požadovat otevření obchodů s přesně stanovenými pravidly určenými podle výměry prodejní plochy a počtu zákazníků. Chce omezené a kontrolované otevření lyžařských středisek. Požaduje zrušení omezení volného pohybu v nočních hodinách a zrušení úplného zákazu shromažďování. Mělo by být podle něj možné za přesně stanovených hygienických opatření.

Hejtman žádá revizi všech platných opatření s doplněním zdůvodnění tak, aby veřejnost znala důvody restrikcí. Dalším bodem je odborné řízení epidemie. "Možná se něco z toho podaří prosadit, něco ne. Ale věřím opravdu v korektní a věcné řešení stávající situace, která opravdu není jednoduchá," uvedl hejtman.

Související

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Více souvisejících

kraje Martin Netolický (ČSSD)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel. 

včera

včera

včera

Nejednejte jménem EU. Přestřelka mezi Orbánem a Michelem pokračuje, šéf Evropské rady nešetří kritikou

Předseda Evropské rady Charles Michel odpověděl na dopis maďarského premiéra Viktora Orbána, který po své nedávné návštěvě Ukrajiny, Ruska a Číny vyzval Evropskou unii k diplomatickému řešení války na Ukrajině. Informoval o tom deník Népszava.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy