Piráti a STAN se spojili s ANO a SPD, vítězné Spolu chtějí v Plzni poslat do opozice. Bartoš i Rakušan jsou proti

Lídr vítězného Spolu v Plzni David Šlouf míní, že vznikající koalice ve volbách druhého ANO, Pirátů a STAN byla domluvená předem. Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL komunální volby v Plzni vyhrálo, skončí ale v opozici. ANO, Piráti a STAN po sečtení hlasů oznámili, že mají 23 křesel v 47členném zastupitelstvu a že ANO získalo dva další zastupitele za SPD. Předseda Pirátů Ivan Bartoš i šéf Starostů Vít Rakušan se postavili proti.

Hned po komunálních volbách podepsali lídři ANO, Pirátů a STAN memorandum. Lídr ANO Roman Zarzycký, který by se měl stát primátorem, už v noci spekulace o předem domluvené koalici odmítl.

"Jenom čekali ANO, Piráti a STAN), kolik (mandátů) budou muset dokoupit z SPD. S tím se těžko bojuje, k tomu není co říct," řekl dnes ČTK o vznikající koalici David Šlouf z ODS, jednička na kandidátce Spolu. Koalice Spolu po poledni vyzvala zástupce Pirátů a STAN k jednání o budoucím uspořádání a koaliční spolupráci na plzeňské radnici.

Podle Zarzyckého mohli ANO, Piráti a STAN novou koalici utvořit tak rychle, protože půl roku funguje dobrá a široká spolupráce stejných stran a hnutí na Plzeňském kraji. "Vyměnili jsme si informace a zjistili jsme, že další partneři s námi nejednají fér," uvedl. Už v noci na dotaz ČTK odmítl, že byla koalice domluvená předem. "Dostal jsem SMS zprávy, které nám nabízely koalici s ODS a s dalším partnerem, a kolegové dostávali totožné nabídky, které ale byly zcela v rozporu s tím, jak by se koalice mohla vyvíjet," řekl.

"Nevím, kdo komu co psal, ale já jsem nikomu žádnou SMS neposílal, žádnou nabídku jsem nedával," prohlásil Šlouf. Dodal, že Spolu bylo připraveno jednat o spolupráci s různými úspěšnými subjekty. "Když je v půlnoci oznámená koalice a hodinu předtím se sečetly výsledky, tak to museli mít připravené," řekl a poděkoval za vítězství voličům i všem, kdo se podíleli na kampani. "Možná, že nějaký prostor pro vyjednávání ještě bude, uvidíme," podotkl. Spolu je podle něj ochotno jednat, řekl bez detailů. Zůstanou-li v opozici, budou podle Šloufa čtyři roky pracovat na 100 procent.

"Věříme, že v kontextu současné obtížné situace je spolupráce demokratických stran na vládním půdorysu jediným možným nástrojem, jak udržet stabilitu a zajistit budoucí rozvoj města. Občané Plzně si nezaslouží vedení města, jehož pevnou součástí budou zastupitelé zvolení za SPD," uvedla Spolu ve výzvě. Podepsali ji kromě Šloufa Štěpán Krňoul (KDU-ČSL) a Michal Vozobule (TOP 09). Zapojení zastupitelů zvolených za SPD do vedení města by podle nich pošlapalo hodnoty, které jejich strany společně sdílejí a ohrozilo praktické fungování města.

ODS je v plzeňské komunální politice nejúspěšnější stranou ve městě Plzni. Ve vládnoucí koalici je od roku 1994 a pouze jedno volební období - v letech 2014 až 2018 - neměla primátora.

Zarzycký do nynějška působil jako první náměstek primátora a ekonomický náměstek hejtmana. Podpis dohody potvrdili kromě ANO ještě Aleš Tolar za STAN a Pavel Bosák za Piráty, který se má stát prvním primátorovým náměstkem. Hnutí ANO bude mít většinu - primátora a čtyři členy rady a Piráti a STAN po dvou radních. Zarzycký dále ČTK řekl, že zhruba do 1,5 měsíce dokončí sestavení krajského rozpočtu a poté z krajské rady odstoupí a bude se věnovat pouze práci primátora na magistrátu města.

Bartoš i Rakušan jsou proti koalici

Předseda Pirátů Ivan Bartoš i šéf Starostů Vít Rakušan se postavili proti vznikající koalici ANO, Pirátů a STAN s podporou dvou zastupitelů za SPD ve vedení Plzně. Bartoš na twitteru uvedl, že chce případně využít kontrolní mechanismy v pirátské straně. O věci také jednal s Rakušanem. Ten ČTK napsal, že žádná spolupráce v Plzni s SPD uzavřena nebyla. S koalicí, která by se opírala o podporu SPD, nesouhlasí.

Bartoš uvedl, že má s ustavovanou koalicí v Plzni osobně velký problém. "U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití," dodal. Podrobnosti se ČTK snaží zjistit.

"S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů," napsal Rakušan v sms zprávě ČTK. Identickou zprávu poslal DeníkuN.

Nad spoluprací s SPD se pozastavili také zástupci plzeňského Spolu. Zapojení zastupitelů zvolených za SPD do vedení města by podle nich pošlapalo hodnoty, které Spolu sdílí s dalšími demokratickými stranami, a ohrozilo praktické fungování města. Lídr vítězného Spolu v Plzni David Šlouf vznikající koalici označil za předem domluvenou. Zarzycký to odmítl.

Koalice Spolu získala v Plzni v obecních volbách 27,72 procenta hlasů, což je 15 mandátů v zastupitelstvu. ANO bylo těsně druhé s 27,26 procenta a rovněž 15 mandáty. Ve volbách před čtyřmi lety byla situace opačná, tehdy těsně zvítězilo ANO před ODS. Třetí byla letos PRO Plzeň, čtvrtí Piráti mají čtyři mandáty, čtyři zastupitele bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se čtyřmi mandáty.

Šéfovi Pirátů se nelíbí podpora SPD v koalici v Plzni, lídr si za ní stojí

Plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák stojí za vznikající koalicí, kterou Piráti zamýšlejí v Plzni s hnutím ANO a STAN a s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů zvolených za SPD. Právě to kritizoval předseda Pirátů Ivan Bartoš. Bosák dnes řekl ČTK, že bude situaci dnes večer vysvětlovat na předsednictvu České pirátské strany v Praze.

"Byl jsem pozván na jednání republikového předsednictva. Já jim musím vysvětlit, jaká je situace v Plzni, která je teď hodně pohyblivá," řekl Bosák ČTK. "Nicméně já jsem něco podepsal, někdo si může myslet, že je to chyba, ale já svoje slovo budu držet," dodal. Večer bude vedení Pirátů vysvětlovat, co ho k tomu vedlo. "Následně uvidíme, co republikové předsednictvo podnikne za kroky a jestli vůbec nějaké," uvedl.

Členská základna v Plzni podle Bosáka projednala povolební strategii, s níž jsou podle něj uvedené kroky v souladu. "Nikdy bychom nejednali s SPD a nikdy bychom nepodpořili městskou radu s SPD," uvedl Bosák. Dodal, že ANO dál shání podporu a zopakoval, že má minimálně 17 hlasů, tedy 15 mandátů z voleb a podporu dalších dvou zastupitelů, kteří kandidovali za SPD, po dalších čtyřech mandátech mají Piráti a STAN.

"Kolik lidí nakonec při ustavujícím zasedání a z jakých stran zvedne ruku pro koalici, tak to já teď ještě nevím. Ale minimálně víme, že ty tři subjekty, které to podepsaly (ANO, Piráti a STAN) spolu budou spolupracovat," uvedl. "Koalice je de facto menšinová, ale shání pro sebe podporu," dodal. Primátorem by měl být podle dohody lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana.

Související

Záchranná služba, ilustrační foto

Před základní školou v Plzni se v noci upálil starší muž

V plzeňské čtvrti Slovany se v noci na dnešek zapálil starší muž. Před základní školou v Brojově ulici se před půlnocí zřejmě polil hořlavinou a zapálil, záchranářům se ho nepodařilo přes usilovnou resuscitaci zachránit, zjistila ČTK. Policie žádné informace neposkytla, její mluvčí Veronika Hokrová pouze uvedla, že kriminalisté vyloučili na smrti devětašedesátiletého muže cizí zavinění a případem se dál zabývají.
Plzeň, ilustrační fotografie.

Evakuace v Plzni. Dělníci na stavbě překopli plynovod

Stavbaři v sobotu večer v Plzni na Borech narušili plynové potrubí. Kvůli úniku plynu museli hasiči evakuovat 52 obyvatel bytového domu, nikdo se nezranil. Zhruba po třech hodinách se lidé mohli vrátit, řekl dnes ČTK velící důstojník krajských hasičů Michal Pathy.

Více souvisejících

Plzeň Volby

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Vladimir Putin

Putin dál přichází o spojence. Arménie žádá o pomoc raději Macrona

Arménie požádala francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby předsedal mírovým rozhovorům s Ázerbájdžánem. To představuje novou výzvu pro ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž má v důsledku války na Ukrajině stále slabší vliv na regionální spojence Moskvy. Tato urážka od tradičního Putinova spojence následovala po katastrofálním summitu šesti bývalých sovětských republik, píše list The Guardian.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Bloomberg varuje před nedostatkem nafty. Dotkl by se všeho, upozorňuje

Žádné palivo na světě není pro světovou ekonomiku tak důležité jako nafta. Pohání nákladní a osobní auta, autobusy, lodě a vlaky, ale také stroje ve stavebnictví, výrobě a zemědělství. Používá se také při vytápění domácností a vzhledem k vysoké ceně zemního plynu se na některých místech používá k výrobě elektřiny. V nejbližších měsících ale bude téměř každý region na této planetě bojovat s nedostatkem nafty, a to v době, kdy krize v zásobování téměř všech světových trhů s energie zhoršila inflaci a utlumila ekonomický růst. Důsledky mohou být obrovské, upozornila agentura Bloomberg.

před 1 hodinou

Radovan Krejčíř

Radovan Krejčíř hvězdou Netflixu? Streamovací platforma o něm chce mít dokument

Americká streamovací služba Netflix má v úmyslu natočit dokument o českém podnikateli Radovanu Krejčířovi, který nyní pobývá v jihoafrickém vězení. Netlix už kvůli svému záměru oslovil Krejčířovy právní zástupce, informoval portál News 365. Právnička Nastasja Otrebskiová to jako svědkyně potvrdila u soudu ve městě Kempton Park, který se zabývá obviněním, že se Krejčíř v roce 2016 pokusil o útěk z vězení.

před 1 hodinou

Neymar a Pelé

Rána pro favorita. Brazílie se ve skupině už bude muset obejít bez zraněného Neymara

Přestože zpočátku by nikdo nehádal, a to ani sám brazilský kouč Tité, že z duelu se Srbskem odejde hvězdný útočník Neymar se zraněním, v pátek se tato zpráva potvrdila. Favorit celého turnaje v Kataru tak po výborném vstupu do šampionátu (2:0 nad Srbskem) vstřebává informaci, kterou si nepřál v Brazílii nikdo. Kvůli poraněným vazům v kotníku se totiž Neymar rozhodně nepředstaví ve zbytku skupiny G.

před 1 hodinou

Hasiči

Hasiči každoročně evidují v závěru roku kolem 1200 požárů

V období adventu a vánočních svátků hasiči vyjíždí každoročně ke zhruba 1200 požárům, jejich počet je v posledních letech stabilní. Třetina z nich vzniká v domácnostech, nejčastěji od zápalek, svíček, prskavek a vánoční pyrotechniky. Vyplývá to ze statistik hasičů, které má ČTK k dispozici.

před 1 hodinou

Očkování, ilustrační fotografie.

Vědci slibují univerzální vakcínu proti chřipce v dohledné době

Univerzální vakcína proti chřipce, která chrání proti všem kmenům viru, by mohla být k dispozici během příštích dvou let. Stanici BBC to řekl virolog John Oxford z londýnské univerzity Queen Mary. Očkovací látka proti všem kmenům viru je považována za významný krok v ochraně před potenciálně ničivou pandemií chřipky.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Exekutor chce po českém dlužníkovi v průměru téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488.500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148.000 korun. Na konci června mělo 683.239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR. 

před 1 hodinou

Čínský prezident Si Ťin-pching

Si Ťin-pching nabídl Kim Čong-unovi spolupráci na míru, o raketách se nezmínil

Čínský prezident Si Ťin-pching nabídl severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi spolupráci na míru a rozvoji v regionu. Uvedla to dnes agentura AFP s odvoláním na severokorejská státní média. Severokorejská agentura KCNA nezmínila nedávné severokorejské raketové testy, které znepokojují sousedy KLDR, například Japonsko a Jižní Koreu, a porušují rezoluce OSN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Karel Janeček

Kandidáti na prezidenta: Nelze to statisticky dost dobře vysvětlit, říká Janeček k vyřazení z voleb. I Diviš bude reagovat

Uchazeči o post prezidenta podnikatelé Karel Diviš, Karel Janeček i Karel Březina se odvolají proti rozhodnutí ministerstva vnitra, které je nezaregistrovalo do lednových voleb. Řekli to dnes ČTK nebo sdělili médiím. Úřad Divišovi uznal 49.884 podpisů, Janečkovi 48.091 a Březinovi 45.894, potřebovali jich minimálně 50.000. Soud se bude zřejmě muset zabývat odvoláním i dalších kandidátů.

před 4 hodinami

Participants pose nude during sunrise on Sydney's Bondi Beach for US art photographer Spencer Tunick, to raise awareness for skin cancer, on November 26, 2022.

V Sydney se svléklo 2500 lidí, aby upozornili na velký problém

Na jedné ze známých pláží v Sydney se dnes svléklo 2500 lidí, aby upozornili na nebezpečí rakoviny kůže. Lidé pózovali pro amerického fotografa Spencera Tunicka, který je známý svými hromadnými fotografiemi nahých lidí. Počet účastníků se více méně shoduje s počtem lidí, kteří v Austrálii ročně zemřou v souvislosti s rakovinou kůže, napsala agentura AFP.

před 4 hodinami

Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce (25. listopadu 2022).

VIDEO: Kosmická loď Orion vstoupila na oběžnou dráhu kolem Měsíce

Kosmická loď Orion vstoupila v pátek pozdě večer SEČ na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Orion zůstane na oběžné dráze zhruba týden a pak začne cestu zpět na Zemi, uvedla agentura AP. Cesta kosmické lodě má prověřit podmínky pro návrat astronatů na Měsíc.

před 4 hodinami

Praha

Do ulic Prahy dnes vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD

Do pražských ulic dnes po setmění vyjedou vánočně nazdobená vozidla MHD. Jízdě bude předcházet požehnání sochy svatého Kryštofa, který je patronem řidičů a cestujících, a rozsvícení vánočního stromu v Muzeu MHD ve střešovické vozovně.

Aktualizováno před 4 hodinami

Vitalij Kličko, Kyjev (Ukrajina)

Zelenskyj nezvykle ostře kritizoval vedení Kyjeva

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval nezvykle ostře kyjevskou radnici za nedostatečnou pomoc lidem, kteří kvůli ruským útokům zůstali bez elektrické energie. Podle ukrajinského prezidenta kyjevské vedení musí vyvinout větší nasazení, napsala agentura Reuters. Kyjevský starosta Vitalij Kličko na prezidentovy kritiky zatím nereagoval.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Staroměstské náměstí

Vánoční trhy 2022 na Staroměstském náměstí startují

Na Staroměstském náměstí v Praze dnes začínají vánoční trhy. Budou se konat po dvou letech, kdy jejich pořádání znemožnila vládní rozhodnutí, která měla zamezit šíření koronaviru. Dnes se také poprvé rozsvítí vánoční strom, svítit bude každý den až do Tří králů od 16:00 do půlnoci. Stánky prodejci otevřou každý den od 10:00 do 22:00.

před 4 hodinami

Drogy

Albánská policie našla 450 kilogramů kokainu v zásilce hnojiva

Albánská policie dnes oznámila, že odhalila přes 450 kilogramů kokainu v nákladních autech v zásilce hnojiva z Kolumbie. Policie nákladní vozy zastavila ve městě Fier, asi 100 kilometrů jihozápadně od Tirany, kde odhalila laboratoř pro konečné zpracování kokainu, píše web stanice Fox News.

před 4 hodinami

Huawei, ilustrační foto

Konec Huawei a ZTE v USA: Americký úřad zakázal dovoz nových komunikačních technologií čínských firem

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes vydala pravidla zakazující dovoz do USA nových modelů telekomunikačních zařízení od několika čínských firem, a to včetně společností Huawei či ZTE. Zákaz se týká i dovozu bezpečnostních kamer a souvisejícího vybavení. Podle úřadu tyto technologie představují "nepřijatelné riziko" pro americkou národní bezpečnost. Huawei odmítl rozhodnutí komentovat a další firmy se zatím nevyjádřily, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Rusko přidalo exstarostu Jekatěrinburgu Jevgenije Rojzmana na seznam zahraničních agentů

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo opozičního politika Jevgenije Rojzmana mezi takzvané zahraniční agenty, informoval dnes ruský servis BBC.

Zdroj: ČTK

Další zprávy