Piráti a Starostové zveřejnili povolební strategii. Nepůjdou s ANO, SPD a KSČM

Koaliční rada Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) se sejde hned v neděli po sněmovních volbách a stanoví vyjednávací tým pro účely dalšího vyjednávání povolebního uspořádání. Povede ho kandidát na předsedu vlády, což by měl být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Koalice opět vyloučila podporu kabinetu s účastí hnutí ANO, SPD a KSČM. Piráti a STAN to uvedli v dnes zveřejněné povolební strategii.

Ivan Bartoš

Výsledky voleb, které se uskuteční 8. a 9. října, budou subjekty sledovat ve společném volebním štábu. "Celostátní lídři mohou nezávazně komunikovat s ostatními stranami adekvátně situaci, případně domlouvat schůzky k povolebnímu vyjednávání," píše koalice.

Kandidáta na premiéra v čele vyjednávacího týmu případně bude zastupovat lídr druhé koaliční strany, tedy Vít Rakušan (STAN). Tým bude o svém postupu informovat poslanecké kluby, koaliční radu, předsednictva stran i členské základny. "Všichni poslanci za Piráty a Starosty vyplní a zveřejní majetkové přiznání nejméně v rozsahu požadovaném zákonem o střetu zájmů," píše též koalice.

Piráti a STAN po volbách vytvoří samostatné poslanecké kluby, které ale budou postupovat jednotně při jednání o zastoupení ve vedení Sněmovny a o vládní koalici, v hlasováních o důvěře vládě, o státním rozpočtu a o dalších důležitých zákonech, poznamenaly subjekty. Poslanecké kluby budou ustanoveny také v neděli po volbách.

Pokud Piráti a STAN vyhrají volby, nominují na premiéra Bartoše. Vyjednávací tým určí strany, které osloví jako první s ohledem na program, zvolené poslance či důvěryhodnost. Koalice už dříve představila 43 adeptů do vlády v případě volebního úspěchu.

Pokud koalice nezvítězí, také mohou její zástupci usednout v kabinetu, nechtějí být ale v pozici slabého hráče s malou možností korigovat rozhodnutí silnějších členů vlády. Pokud dojde k zohlednění priorit Pirátů a STAN a budou plněny dohodnuté závazky, je koalice připravena zvážit i toleranci menšinového kabinetu. "Případné nedodržení našich podmínek by znamenalo konec naší tolerance menšinové vlády, tedy v případě hlasování o (ne)důvěře vládě budeme aktivně hlasovat proti důvěře," uvedla koalice.

Pokud volební výsledek Pirátům a STAN neumožní podílet se na vládě, je koalice připravena být v opozici. "Demokraticky zvolenou vládu budeme respektovat a nebudeme se snažit bezhlavě a za každou cenu o její pád, protože je pro nás důležitá stabilita země, a tedy i její vlády. Snaha o vyvolání hlasování o nedůvěře vládě musí být až reakcí na silně negativní okolnosti, nikoliv standardem a cílem snahy opozičních stran," dodaly strany.

Piráti a STAN nechtějí hromadit funkce na plný úvazek. Každý poslanec či případně člen vlády musí svoji roli brát jako prioritu. "Přijatelný je souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí na obci či kraji nebo polovičním úvazkem (například v akademické sféře)," uvedli.

Piráti a Starostové se v posledních průzkumech většinou pohybují na třetím místě za vedoucím hnutím ANO a koalicí Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Průzkumy Pirátům a STAN přisuzují zhruba 20 procent hlasů.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

17.09.2021 21:44 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Bývalý prezident Klaus opustil střešovickou nemocnici

17.09.2021 12:12 Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Muž zapálil byt, v němž zemřelo 11 lidí. Dostal doživotí

17.09.2021 13:43 Pětapadesátiletý muž, který loni v srpnu založil v bohumínském panelovém domě požár, při kterém…

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, vyvedla ho…

17.09.2021 19:09 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Volný se záměrně chová skandálně. Cílí na voliče, kteří jdou proti systému…

17.09.2021 17:11 Expert na politologii a psychologii Robert Němec je přesvědčený, že nezařazený poslanec Lubomír…

Odbory budou jednat s Babišem o mzdách

17.09.2021 16:52 Premiér Andrej Babiš (ANO) projedná v pondělí s odbory jejich požadavky na růst platů ve veřejné…

Poslední řádná schůze Sněmovny skončila

17.09.2021 16:21 Poslední řádná schůze Sněmovny v nynějším volebním období dnes odpoledne skončila, příští týden už…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 15:12 Aktualizováno Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Související:

Právě se děje

reklama