Piráti čekají na výsledky voleb. Máme ambiciózní, ale reálné cíle, uvedl Bartoš

Cílem Pirátů je uspět v každém kraji a mít stovku krajských zastupitelů. Strana má ambiciózní, ale reálné cíle. Ve volebním štábu Pirátů to dnes při čekání na výsledky krajských a senátních voleb řekl ČTK předseda Pirátů Ivan Bartoš. S průběžnými výsledky je zatím spokojen. Pravděpodobná vyšší volební účast než před čtyřmi roky podle něj ukazuje, že se lidé o politiku zajímají a chtějí se vůči některým věcem vyhranit.

"Oproti minulým krajským volbám, kdy jsme uspěli ve třech krajích, jsme řekli, že chceme uspět v každém kraji. Naše ambice je mít po těchto volbách stovku krajských zastupitelů," uvedl Bartoš. "Máme ambiciózní cíle a vždy se ukázaly jako reálné, tak já doufám, že to na konci dne dopadne," řekl. Podle něj bude těžké hlavně vyjednávání povolebních koalic.

Nálada je dobrá! Děkujeme ještě jednou každému jednomu z vás za podporu, bez níž by Piráti neexistovali. Později se přihlásíme s tiskovkou, kde okomentujeme výsledky! ?#sancezmenitbudoucnost pic.twitter.com/9BBHt6VkLq

— Piráti (@PiratskaStrana) October 3, 2020

Bartoš připomněl, že Piráti kandidovali téměř ve všech krajích samostatně, výjimku představuje Olomoucký kraj, kde jsou v koalici s hnutím STAN. "V tuto chvíli je to druhá nejúspěšnější kandidátka v tom kraji a celorepublikově si vedeme taky dobře, takže já doufám, že Piráti té mety, kterou jsme si vytyčili, dosáhnou a zasedneme i ve vedení řady krajů," dodal.

Spokojený je i s odhadovanou volební účastí, která po sečtení poloviny okrsků činila 36,5 procenta hlasů. Překvapením podle něj byly už minulé evropské volby, kde byla volební účast také vyšší, než se očekávalo. "Čím větší účast, tím víc je cítit, že se lidé o politiku zajímají, nebo se chtějí nějak vyhranit," řekl.

V posledních krajských volbách před čtyřmi roky získali Piráti pět mandátů z 675. Před letošním hlasováním analytici odhadovali, že letos by strana mohla zaznamenat na krajské úrovni jedno z největších posílení, a to díky propadu obliby levicových stran. V souběžných senátních volbách Piráti letos žádné místo neobhajují. Dosud mají jediného senátora, kterým je Lukáš Wagenknecht zvolený v roce 2018. Letos za stranu do Senátu kandidovalo po republice 13 lidí.

Související

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) krajské a senátní volby 2020 Česká pirátská strana Volby krajské

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 41 minutami

Boris Jelcin

Jelcin před 30 lety rozpustil parlament. Šlo o tvrdý mocenský střet, ne o souboj idejí, hodnotí Holzer

Dne 21. září 1993 se tehdejší ruský prezident Boris Jelcin rozhodl rozpustit parlament. Krok, který neměl oporu v platné ústavě, výrazně eskaloval politickou krizi v zemi, jež následně vyústila v násilnosti s několika stovkami mrtvých. Politolog Jan Holzer se nicméně nedomnívá, že by se jednalo o zásadní moment pro přehodnocení přístupu Západu vůči postsovětskému Rusku. Profesor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že aktérů, kteří by výrazně podporovali ryze demokratické principy, bylo na ruské politické scéně naprosté minimum. Podle odborníka převládlo mocenské uvažování a hledání řešení bez ohledu na pevné ideové konstanty. Pokládá proto i otázku, zda Západ raději neupřednostnil sociálně-ekonomickou a územní stabilizaci Ruska před vizí jeho demokratizace.   

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

Ruské drony zasáhly ropnou rafinerii v Kremenčuku v Poltavské oblasti

V noci na dnešek byla ropná rafinerie ve městě Kremenčuk v Poltavské oblasti na střední Ukrajině zasažena ruským dronovým útokem. Uvedl to šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy