Polský návrh zákazu obchodování s Ruskem není podle Stanjury realistický

Návrh polského premiéra Mateusze Morawieckého, aby EU zavedla úplný zákaz obchodování s Ruskem, není realistický. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl ministr financí (ODS) Zbyněk Stanjura. Nemyslím, že by měl šanci, uvedl. Čtyři balíčky sankcí EU proti Rusku podle něj fungují, pátý se připravuje.

Zbyněk Stanjura

Sankce jsou velmi efektivní, souhlasil guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Nezmění podle něj poměr sil na bojišti, ale pro Rusko budou zničující.

Podle informací České televize se však chce Česko nad rámec evropských sankcí zaměřit na ruské oligarchy a podnikatele, s mapováním majetků mají pomoci tajné služby a policejní specialisté. Aktuálně se podle ČT zabývají projektem luxusních bytových domů a golfového hřiště Oaks Prague v Nebřenicích v okrese Praha-východ.

Do projektu podle ČT investovali přes firmy na Kypru a Britských Panenských ostrovech ocelářští magnáti Alexander Abramov a Aleksandr Frolov. "Připravujeme se i po vnitřní linii bezpečnostního screeningu, které osoby v České republice mohou představovat bezpečnostní riziko," řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). "Chceme odstřihnout firmy, které vyhodnotí naše bezpečnostní složky jako rizikové," uvedl Stanjura.

Západní země nyní rozsáhlými sankcemi reagují na útok ruských vojsk na Ukrajinu, EU tento týden uvedla do praxe už čtvrtý balík sankcí proti Rusku. "Polsko navrhuje co nejdříve zařadit obchodní blokádu do balíku sankcí," uvedl podle agentury Reuters v sobotu Morawiecki.

Český premiér Petr Fiala (ODS) ČTK v sobotu řekl, že o konkrétních opatřeních budou lídři zemí EU jednat na summitu Evropské rady příští týden. "Česká republika vždy prosazovala nejtvrdší možné sankce proti ruskému agresorovi a budeme v tom pokračovat i nadále," uvedl.

Nejnovější balíček sankcí proti Rusku uvedla EU do praxe v úterý. Zasáhl mimo jiné jednoho z nejznámějších ruských miliardářů Romana Abramoviče a desítku dalších oligarchů napojených na ruského prezidenta Vladimira Putina. Unijní země rovněž zakázaly vývoz luxusního zboží včetně aut či jakékoli investice do ruské energetiky. Do Evropy se naproti tomu nově nesmí dovážet ruská ocel či železo. Sedmadvacítka také zakázala jakékoli transakce s některými ruskými státními podniky nebo poskytování ratingových služeb všem ruským subjektům.

Polsko navrhuje i mírovou misi na Ukrajině. Mohla by mít smysl, připustil Rakušan

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si umí představit, že by vyslání mírové mise Severoatlantické aliance (NATO) na Ukrajinu po ruské invazi mohlo mít smysl. Musí být ale řádně právně definovaná, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala podporuje spíše mírovou misi, kterou by vedla Organizace spojených národů (OSN).

Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek uvedl, že formální žádost o vyslání mise podá příští týden na summitu NATO, kterého se podle serveru Seznam Zprávy poprvé nezúčastní prezident Miloš Zeman. O návrhu hovořil tento týden při návštěvě Kyjeva i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Proti vyslání podobné mise se podle německého tisku ve středu ohradil německý kancléř Olaf Scholz.

"Musíme se dostat do nějakého právního rámce, aby skutečně mise byla definována jako mírová, abychom se nepustili do něčeho, co by bylo začátkem toho, že NATO vstupuje do války," řekl Rakušan. Pokud bude vydefinována a zároveň probrána například i na půdě OSN, umí si představit, že by měla smysl. "Česká republika se má účastnit všeho, co může pomoci vyřešit konflikt jako takový," dodal ministr.

Fiala z SPD považuje za zvláštní, že by mírovou misi vyslalo NATO, které poskytuje Ukrajině zbraně. Spíše by jeho hnutí bylo pro mírovou misi OSN. "Obávám se, že když NATO udělá mírovou misi, může se to zvrtnout," dodal.

Premiér Petr Fiala (ODS) bude o podpoře polského návrhu podle pátečního vyjádření pro ČTK debatovat s prezidentem Milošem Zemanem i členy vlády. Ani vláda, ani mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK nesdělily, kdy se jednání Zemanem uskuteční. "Nejvyšší účastní činitelé spolu řeší zahraniční politiku ČR průběžně. Před nadcházejícím summitem se budou zabývat i touto otázkou," uvedl pro ČTK mluvčí vlády Václav Smolka.

Mimořádný summit NATO, kde budou prezidenti a premiéři jednat o pomoci napadené Ukrajině a společném postupu vůči Rusku, se bude konat 24. března. Summitu se vůbec poprvé ve funkci prezidenta nezúčastní prezident Zeman. Česko bude reprezentovat Fiala. Na stejný den je plánován i summit Evropské unie.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Babiš ve svém obytňáku zahájil jízdy za voliči

16.05.2022 09:15 Předseda hnutí ANO Andrej Babiš dnes zahájil avizované jízdy obytným vozem za voliči. Ráno se vydal…

V Česku je nyní 200 tisíc uprchlíků, odhadl Rakušan. Chce novelu zákona

15.05.2022 18:05 Aktualizováno V Česku se podle odhadů z regionů aktuálně nachází přes 200.000 uprchlíků z Ukrajiny, řekl v…

Lživá ruská obvinění vůči Ukrajině se podobají nacistické propagandě, řekl…

15.05.2022 15:50 Aktualizováno Lživé informace a lživá obvinění nejvyšších ruských představitelů vůči Ukrajině a vůči svobodnému a…

Rakušan by měl do dvou týdnů informovat o možných změnách v civilní…

15.05.2022 13:49 Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) by měl do dvou týdnů informovat vládu a premiéra Petra Fialu (ODS…

Válek chce, aby se pro Romy z Ukrajiny našla místa i mimo Prahu

15.05.2022 13:20 Aktualizováno Pro ubytování ukrajinských Romů je potřeba najít i lokality mimo Prahu, řekl dnes v pořadu Partie…

Komunisty dál povede Konečná, strana podle ní ve Sněmovně chybí

14.05.2022 22:10 Aktualizováno Post předsedkyně KSČM dnes na sjezdu strany na brněnském výstavišti obhájila europoslankyně…

Česko vstup Finska a Švédska do NATO plně podporuje, řekl Lipavský

14.05.2022 21:23 Česko vstup Finska a Švédska do NATO plně podporuje. Při příjezdu na neformální zasedání ministrů…

Sněmovna by měla o možné žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu…

13.05.2022 18:26 Aktualizováno Sněmovna by měla podle místopředsedkyně komory Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) o možné žádosti…

Hejtmani se neshodnou na rozdělování uprchlíků, místa v krajích ale jsou

13.05.2022 16:37 Aktualizováno V názoru na rozdělování ukrajinských uprchlíků do krajů, jak navrhl pražský primátor Zdeněk Hřib …

Koalice ve Sněmovně prosadila roční odklad vzniku Nejvyššího stavebního…

13.05.2022 15:12 Aktualizováno Vládní koalice dnes ve Sněmovně i přes nesouhlas opozice prosadila roční odklad vzniku Nejvyššího…

Související:

Právě se děje

reklama