Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování byl kvůli opatřením kolem koronavirové epidemie odložen. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil zároveň dřívější Zemanovo oznámení, že prezident opět nepovýšil ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku.
Jmenování do generálské hodnosti či povýšení do vyšší generálské hodnosti se týká 18 vojáků, policistů, hasičů, celníků a příslušníků Vězeňské služby. Mezi povýšenými je například policejní prezident Jan Švejdar nebo ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal.
Prezident generály každoročně povyšuje u příležitosti státních svátků 8. května a 28. října. Letošní květnové jmenování generálů se ale kvůli pandemii koronaviru neuskutečnilo. Pražský hrad nakonec kvůli aktuálnímu vývoji pandemie rozhodl i o odložení slavnostního aktu jmenování generálů v říjnu. Zeman ale jmenovací rozkazy a rozhodnutí podle Ovčáčka podepsal. Náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky Jan Kaše ČTK řekl, že jmenováni a povýšeni budou k 27. říjnu, tedy ke dni, na který se původně letos akt plánoval.
Kaše nyní vojákům, kteří jsou mezi povýšenými, rozhodnutí prezidenta oznámí, tím nabude právní moci. U ostatních příslušníků bezpečnostních sborů tento postup není nutný. Všichni zároveň rozhodnutí či rozkaz dostanou prostřednictvím pošty. O tom, kdy se slavnostní předání dekretů uskuteční, bude teprve rozhodnuto podle vývoje epidemie.
Zeman již dříve řekl deníku Mladá fronta Dnes, že navržené generály jmenuje s výjimkou Koudelky. Prezident práci BIS opakovaně kritizuje, tajná služba se naopak dočkala opakované chvály od vlády či Parlamentu. Podle Zemana by měl být Koudelka z funkce odvolán.
Koudelka dnes na twitteru BIS povýšeným pogratuloval a poděkoval vládě za navržení na povýšení i za zdůvodnění. "I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS," uvedl.
“Gratuluji všem povýšeným do generálských hodností. Přeji jim úspěch a pevné zdraví. Děkuji Vládě ČR za to, že mě na povýšení opět navrhla i za jeho zdůvodnění. I samotná nominace je oceněním práce pro celou BIS,” řekl dnes ředitel BIS Michal Koudelka. pic.twitter.com/oD0HVU7uOx
— BIS (@biscz) October 22, 2020
Kromě Koudelky vláda navrhla povýšit do hodnosti generálmajora policejního prezidenta Švejdara a jeho náměstka Martina Vondráška. Hodnost brigádního generála navrhla pro ředitele středočeských hasičů Miloslava Svatoše a zástupce velitele Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Davida Kareše. Dohnal se koncem října nově stane generálporučíkem a ředitelka Věznice Světlá nad Sázavou Monika Myšičková brigádní generálkou, stejně jako zástupce generálního ředitele celníků Pavel Kotraba.
Za armádu bylo do generálské hodnosti jmenováno 11 vojáků. Generálporučíkem se nově stane zástupce náčelníka generálního štábu armády Miroslav Hlaváč a velitel velitelství pro operace Josef Kopecký. Do hodnosti generálmajora byl povýšen šéf vojenských zpravodajců Jan Beroun, jeho první zástupce Libor Jílek, velitel pozemních sil Ladislav Jung a zástupce velitele velitelství pro operace Petr Procházka. Na povýšení na brigádního generála obrana navrhla ředitele Agentury logistiky Stanislava Hudečka, ředitele sekce zpravodajského zabezpečení Vladimíra Langa, náčelníka Vojenské policie Miroslava Murčeka, ředitele sekce SHAPE zahraničního pracoviště Mons Romana Náhončíka a velitele 21. základny taktického letectva Petra Tománka.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Miloš Zeman , Michal Koudelka (BIS) , Armáda České Republiky , Jan Švejdar (policejní prezident) , Petr Dohnal (šéf Vězeňské služby) , Policie ČR , prezident čr
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
před 2 hodinami
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 3 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 5 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 6 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 9 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 10 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 11 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 12 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 14 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 15 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák