Jan Švejdar (policejní prezident)

Vít Rakušan (STAN)

Rakušan chce policejní reformu, neformální schůzku se Švejdarem má za nešťastnou

Policejní reforma je podle nového ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) nutná. Vyčlenění samostatných útvarů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) tak, aby její struktura byla přehlednější, podle něj v obecné rovině dává smysl. Rakušan to dnes řekl v pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce. Schůzku s policií kvůli reformě Rakušan plánuje v příštím týdnu.
Jan Švejdar

Policejní prezident Jan Švejdar v březnu skončí

Policejní prezident Jan Švejdar podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Od policie plánuje odejít ke konci března. Oznámil to dnes na twitteru. Uvedl, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí. Policejním prezidentem se Švejdar stal 1. prosince 2018. Funkční období šéfa policie je ze zákona pětileté.
Policie ČR kontroluje řidiče

Policie nechystá o Velikonocích intenzivnější kontroly

Policie bude o Velikonocích provádět kontroly dodržování vládních opatření proti covidu-19 jako o běžném víkendu, řekl po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům policejní prezident Jan Švejdar. Situaci podle něj ovlivní i počasí, které už v úterý vylákalo na některá místa řadu lidí.
Zdeněk Drexler

Policii kauza plukovníka Husáka dobré jméno neudělá, lidé nás budou provokovat, říká Drexler

Obává se, že kauza odvolaného krajského ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka, který účastí na utajené oslavě v teplickém hotelu Prince de Ligne porušil vládní nařízení, poškodí jméno Policie České republiky. Předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler predikuje, že kolegové v terénu nyní mohou mít složitější službu. „Například hostinští, kteří teď nedovoleně otevřou interiér své restaurace, mohou upozorňovat, že když restrikce porušuje tak vysoce postavený policista, proč by oni nemohli. Budou provokovat. Případ pana plukovníka Husáka dobré jméno policistům nyní neudělá,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdeněk Drexler.
Jan Hamáček

Husákovo odvolání je správné rozhodnutí, míní ministr Hamáček

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) považuje odvolání Vladislava Husáka z postu libereckého krajského policejního ředitele kvůli jeho účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu za správné rozhodnutí. Bylo podle něj jediným možným krokem ze strany policejního prezidenta Jana Švejdara, který Husáka odvolá k 1. únoru. Hamáček to dnes řekl novinářům ve Sněmovně.
Vladislav Husák

Husák kvůli účasti na oslavě končí. Policejní prezident ho odvolá

Liberecký policejní ředitel Vladislav Husák v této funkci skončí k 1. únoru. Důvodem je jeho účast na sobotní narozeninové oslavě v teplickém hotelu Prince de Ligne v době přísných koronavirových opatření. Dnes ho odvolal policejní prezident Jan Švejdar. Husák v prohlášení pro média uvedl, že svůj post nabídl sám.
Marek Výborný

Agresivní policista selhal a musí dostat trest. Služba u sboru je ale nyní extrémně náročná, říká pro EZ Výborný

Jeho počínání odsuzuje, ale zároveň by celou kauzu nedramatizoval. Lidovecký poslanec Marek Výborný se snaží incident, při němž policista bez roušky nafackoval na autobusové zastávce silně opilému muži, protože si odmítal nasadit ústenku, posuzovat bez emocí. „Policistovo chování je neomluvitelné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že aktuální služba u sboru, je extrémně náročná. Řada policistů je koronavirem nakažena či musela do karantény, což způsobuje podstav. Tím ale nikoho neomlouvám,“ říká pro EuroZprávy.cz Marek Výborný.
Miloš Zeman

Prezident Zeman podepsal jmenování generálů, Koudelku zase nepovýšil

Prezident Miloš Zeman podepsal rozkazy a rozhodnutí o jmenování nových generálů. Povýšeni budou k 27. říjnu. Slavnostní akt jmenování byl kvůli opatřením kolem koronavirové epidemie odložen. ČTK to dnes řekl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Potvrdil zároveň dřívější Zemanovo oznámení, že prezident opět nepovýšil ředitele Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelku.
Na Staroměstském náměstí se demonstrovalo proti opatřením. (18.10.2020)

Demonstrace v Praze přerostla v násilné střety, policie nasadila vodní dělo

Demonstrace proti vládním protiepidemickým opatřením, která se dnes konala na pražském Staroměstském náměstí, se po oficiálním ukončení akce zvrhla v bitku s policií. Část protestujících z řad fotbalových fanoušků se pokusila prolomit policejní kordon a na policisty házela pyrotechniku. Policie nasadila vodní dělo a některé z útočníků zadržela. Nejméně 20 lidí včetně policistů utrpělo zranění.
Ředitel BIS Michal Koudelka vystoupil v Senátu. (25.9.2020)

Vláda opět žádá prezidenta Zemana o povýšení šéfa BIS, už popáté

Vláda bude opět po prezidentovi Miloši Zemanovi žádat povýšení ředitele Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky do hodnosti generála. Soubor návrhů na jmenování do vyšších hodností dnes schválila beze změny, uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).
Jan Hamáček

Bude s trasováním pomáhat policie? Hamáček tvrdí něco jiného než Babiš

Policisté by mohli pravděpodobně příští týden začít pomáhat hygienikům s trasováním kontaktů nakažených koronavirem. Zapojit by se v první fázi měla zhruba stovka příslušníků policie, sdělil ČTK ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Již v úterý uvedl, že se na zapojení policistů dohodl s policejním prezidentem Janem Švejdarem.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Ľudovít Ódor

Politická krize na Slovensku: Hrozí, že důvěru nezíská ani úřednická vláda. Ficův SMER získává na popularitě

Politická krize na Slovensku pokračuje. Úřednická vláda Ľudovíta Ódora podle posledních informací zřejmě nezíská důvěru. Volby se ale mají konat v září. Na popularitě získávají opoziční strany v čele s bývalými premiéry Robertem Ficem a Petrem Pellegrinim. Slovensko zaznamenává nestabilní politickou situaci už od loňského prosince, kdy podal demisi své vlády Eduard Heger.

před 48 minutami

před 1 hodinou

Varšava

EU versus Polsko: Problém s mocným zákonem o potírání ruského vlivu míří k soudu

Evropská komise učiní první krok v soudním řízení proti Polsku kvůli jeho zákonu o nepatřičném ruském vlivu, který by podle kritiků mohl vést k zákazu výkonu veřejných funkcí opozičních politiků, oznámila dnes agentura Reuters. Formální výzva bude odeslána ve čtvrtek s tím, že Varšavě tím dnem začne běžet dvouměsíční lhůta pro zjednání nápravy. Ještě nedávno byla Polsku vyměřována sankce jednoho milionu eur denně. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Česká národní banka

Pravidla pro hypotéky zmírňují. Pořídit si nemovitost ale pořád nebude jednoduché

Všechno zlé je k něčemu dobré, říká se rádo v tuzemských končinách. Když se v Česku rozjela inflace k hodnotám, které, vsadím se, nezažila stávající většina obyvatel země, jedno „dobro“ z onoho přísloví na úvod, se objevilo. A totiž, že se zastavil prudký růst cen nemovitostí. A nyní přichází (možná) další „dobro“. Domácí finanční regulátor ‒ Česká národní banka (ČNB) oznámila, že od července zmírní podmínky pro poskytování hypoték. Její Bankovní rada totiž rozhodla, že už nebude nutné u žadatelů uplatňovat limit výše splátek dluhu k čistému měsíčnímu příjmu (DSTI).  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

Kosovo

Kosovo si klade podmínky ke konání nových voleb. Ty nedávné způsobily krvavé nepokoje

Kosovo je otevřeno možnosti nových voleb. Podle kosovské ministryně zahraničí Doniky Gervalla-Schwarzové je ale potřeba pro otevření voleb podniknout určité kroky, citovala agentura Reuters. NATO kvůli nepokojům muselo posílit svou vojenskou přítomnost, do Kosova zamířilo 700 nových vojáků zejména z Turecka. Doplní kontingent o čtyřech tisících mužích. 

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Patrik Tušl

Soud s Tušlem byl odročen. Na místo se dostavila „smetánka“ dezinformační scény v čele s Peterkovou a Zítkem

Patrik Tušl čelí další obžalobě, tentokrát z nebezpečného pronásledování, je stíhán také kvůli výtržnictví. „Pokračuje soud v případu Patrika Tušla, který je obžalovaný kvůli obtěžování šéfa České lékařské komory Kubka. K soudu dorazili i jeho příznivci,“ informoval server iRozhlas.cz prostřednictvím twitteru. Podle fotografií ze soudní síně Obvodního soudu pro Prahu 8 se spolu s veřejností a ostatními podporovateli na místo dostavila Jana Peterková, odsouzená minulý týden.

před 5 hodinami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023)

Katastrofální dopady zničené přehrady Ukrajinu změní navždy. Pole se změní v poušť, černomořská fauna vymře

Zničení přehrady a vodní elektrárny na Ukrajině bude zřejmě mít katastrofální důsledky pro tamní ekosystém. Podle úřadů může zničení elektrárny vysušit bohatou zemědělskou oblast jižní části Ukrajiny, vyplavit znečišťující látky do vodních toků a převrátit ekosystémy, které se vyvinuly kolem masivní nádrže. Podle expertů potrvá roky, než se ukáže, jak rozsáhlý bude dopad těchto změn. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Antony Blinken

Kapka naděje do poškozených vztahů USA a Saúdské Arábie. Blinken se sešel s korunním princem

Americký ministr zahraničí Antony Blinken se dnes setkal se saúdským korunním princem Mohammedem bin Salmánem. O důležitém setkání informovala agentura Reuters s tím, že mělo jít o „otevřený a upřímný rozhovor“ o celé řadě bilaterálních otázek. Mezi oběma zeměmi panuje i přes spojenectví viditelné napětí. Rijád obnovil diplomatické vztahy s Íránem a dosud nehodlá navazovat vztahy s jeho úhlavním nepřítelem Izraelem. 

před 7 hodinami

Rusko žádá kvůli zničené přehradě zasedání RB OSN

Rusko obvinilo Ukrajinu z úterního útoku na Kachovovu přehradu a vyzvalo mezinárodní společenství, aby tento zločin odsoudilo. Žádá také o zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy