Policii kauza plukovníka Husáka dobré jméno neudělá, lidé nás budou provokovat, říká Drexler

Obává se, že kauza odvolaného krajského ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka, který účastí na utajené oslavě v teplickém hotelu Prince de Ligne porušil vládní nařízení, poškodí jméno Policie České republiky. Předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler predikuje, že kolegové v terénu nyní mohou mít složitější službu. „Například hostinští, kteří teď nedovoleně otevřou interiér své restaurace, mohou upozorňovat, že když restrikce porušuje tak vysoce postavený policista, proč by oni nemohli. Budou provokovat. Případ pana plukovníka Husáka dobré jméno policistům nyní neudělá,“ říká pro EuroZprávy.cz Zdeněk Drexler.

Odmítá detailně komentovat rozhodnutí policejního prezidenta Jana Švejdara, který k 1. únoru odvolal krajského ředitele policie v Libereckém kraji Vladislava Husáka za účast na utajeném večírku. Oslava proběhla v době, kdy její účastníci porušili veškerá nařízení protiepidemického systému (PES). Zdeněk Drexler, předseda Unie bezpečnostních složek, která mimo jiné dobrovolně sdružuje příslušníky Policie České republiky, tvrdí, že mu nenáleží, aby podrobně analyzoval verdikt policejního prezidenta Švejdara. „Nedisponuji žádnými kompetencemi, abych říkal, co má anebo měl pan policejní prezident udělat. Ale ve světle minulých kauz, kdy například tehdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula navštívil v době vládních nařízení vyšehradskou restauraci Rio‘s a rezignoval, tak mně rozhodnutí pana policejního prezidenta přijde správné,“ praví poručík Drexler.

Vladimír Husák, policejní prezident v letech 2005 až 2007, se společně s expremiérem Jiřím Paroubkem, dnes už bývalým poslancem za hnutí ANO Milanem Hniličkou či místopředsedou Rady České televize Jiřím Šlégrem zúčastnil utajeného večírku v teplickém hotelu Prince de Ligne, kde slavil padesáté narozeniny známý podnikatel Petr Benda. Hosté podle snímků deníku Blesk neměli na ústech roušky či respirátory, nedodržovali dvoumetrové rozestupy a porušovali zákaz nočního vycházení, který začíná v 21 hodin. Podle současného vládního nařízení se během koronavirové pandemie nyní lidé nesmějí hromadně scházet v restauračních či hotelových zařízení, která musejí být uzavřené.

Husák se pro PressPort magazín bránil tím, že byl v Teplicích na služebním jednání s Milanem Hniličkou a Jiřím Šlégrem. Tvrdí, že bylo dlouho dopředu plánované, a proto v hotelu přenocoval. „Je možné, že kdyby pan plukovník na rovinu hned přiznal, že se svou účastí provinil, nemusela jeho kauza nabýt takových mediálních rozměrů. Nejsem však soudce, a tak mně nepřísluší, abych říkal, jak se měl zachovat,“ míní komisař I. oddělení obecné kriminality v Mostě.

Hospodští se budou odvolávat na policistův prohřešek

Drexler každopádně přiznává, že celá kauza je nešťastná. „Přichází v mimořádně vyhrocené situaci v souvislosti s koronavirovou pandemií. Kdyby se pan plukovník Husák provinil něčím za jiných okolností, možná by jeho eventuální prohřešek skončil jen jako přestupek. V současné době, kdy se některým lidem nelíbí, že musejí být neustále doma a nikam nechodit, je ale jasné, že všichni účastníci oslavy ještě více rozbouřili napjatou situaci ve společnosti.“

Absolvent Policejní akademie ČR v Praze má obavy, že policisté v terénu mohou mít ještě těžší službu. „Hospodští, kteří nyní nedovoleně otevřou své podniky, anebo hosté, budou argumentovat, že když jejich nadřízený porušil vládní nařízení, oni mohou také. Někteří se tak budou na prohřešek vysoké hodnosti odvolávat. Lidé se tak s policisty mohou hádat, provokovat, být vulgární, arogantní i agresivní. Teplická kauza, do níž se zapletl i pan plukovník Husák, bohužel dobré jméno Policii České republiky neudělala,“ je přesvědčený muž, který u sboru slouží už téměř šestnáct let.

Husákův přešlap se odehrál ve chvíli, kdy restauratéři, kteří navzdory zákazu otevřou, jsou pro porušení vládních nařízení předváděni na služebnu k podání vysvětlení, někteří dokonce dostávají pouta na ruce a končí v cele předběžného zadržení. Bývalý člen Krajské pořádkové jednotky v Ústí nad Labem se ale domnívá, že policisté se s dalším tlakem vypořádají a nenechají se vyprovokovat. „Nebude ale ani zapotřebí členům naší odborové organizace zdůrazňovat, že někteří lidé je budou nyní záměrně provokovat a zkoušet jejich nervy. Je jasné, že většina z nich se bude ohánět případem pana plukovníka Husáka. Ve sboru ale slouží profesionálové, kteří mají vyšší vzdělání, a tak moc dobře vědí, co je v terénu čeká,“ zdůrazňuje pro EuroZprávy.cz předseda Unie bezpečnostních složek Zdeněk Drexler.

Stále ještě krajský ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák má pověst kontroverzního policisty. Byl členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti, který byl nasazován na potlačování demonstrací proti odpůrcům komunistického režimu. Seznamzprávy.cz upozorňují, že zkraje devadesátých let dlouhou dobu působil ve vedení pražské policejní správy, a to i v době, kdy z ní vzešel nejzávažnější skandál tehdejší doby: spolupráce zločinců z Berdychova gangu s detektivy Odboru pro boj s organizovaným zločinem.

Agentura ČTK připomíná, že jeho jméno se v roce 2007ocitlo v korupční aféře okolo rozdělování státních zakázek na výrobu biolihu. I proto ve stejném roce rezignoval na post policejního prezidenta, který vykonával od roku 2005. Po schůzce v pražském Obecním domě, na níž byl v listopadu 2011 jako náměstek policejního prezidenta zachycen s kontroverzními podnikateli Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem, nabídl o měsíc později rezignaci. Tehdejší policejní prezident Petr Lessy ji v březnu 2012 přijal. O osm měsíců později byl odvolán z funkce šéfa ochranné služby, protože jeho bezpečnostní prověrka pozbyla platnosti. Od září 2013 je krajským ředitelem policie v Libereckém kraji.

Zdeněk Drexler Vladislav Husák Policie ČR Jan Švejdar (policejní prezident) policie

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 35 minutami

před 1 hodinou

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

před 10 hodinami

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

před 10 hodinami

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 12 hodinami

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy