Policisté v pěti krajích dostanou stabilizační příspěvek

Policisté v Praze, Středočeském, Karlovarském kraji a částech Ústeckého a Libereckého kraje a na inspektorátu cizinecké policie v pražské Ruzyni budou od srpna zatím do konce roku dostávat stabilizační příspěvek 2500 až 5000 korun.

Částka by měla motivovat k tomu, aby byl o práci v regionech s personálním podstavem zájem. Vyplácet se bude v první až sedmé pracovní třídě, v některých případech v osmé, stát to do konce roku vyjde asi na 230 milionů korun, řekl dnes novinářům ministr vnitra Jan Hamáček. Resort také vyhradil zhruba 300 milionů korun na odměny za služby při koronavirové krizi.

Příspěvek, jehož vyplácení umožnila novela zákona loni, by podle policejního prezidenta Jana Švejdara měl pomoci stabilizovat personální stav v regionech, kde je problém místa obsadit. V Ústeckém kraji se bude policistů týkat na Teplicku a Lounsku, v Libereckém kraji se jedná o Českou Lípu a Jablonec, dodal. "Chceme tento příspěvek využít k tomu, aby lidé sami šli sloužit do regionů, které mají podstav," řekl Hamáček.

V závislosti na regionu dostanou od srpna policisté k výplatě navíc 2500 až 5000 korun, podle Hamáčka se to bude týkat zhruba čtvrtiny policejního sboru, asi 9000 osob. Jedná se o policisty zařazené do první až sedmé třídy, kteří podle tarifních tabulek letos vydělávají od 19.210 korun do 44.830 v závislosti na délce praxe a platové třídě. V některých případech se bude příspěvek týkat i osmé platové třídy. "Výš nárok nebude, ve vysokých tarifních třídách problém s obsazeností není," uvedl Hamáček.

Příspěvek bude vyplacen z rozpočtu ministerstva vnitra, do konce roku vyjde asi na 230 milionů. O penězích na příspěvek v příštím roce bude Hamáček s ministryní Alenou Schillerovou (za ANO) ještě jednat, podle jeho odhadu je na příspěvky nutné vyčlenit asi 600 milionů korun. "Cílem je udržet příspěvek pro další roky," uvedl. Podle Švejdara aktuálně celorepublikově chybí policii k plným stavům asi 3000 lidí.

Stabilizační příspěvek umožňují předpisy udělovat od loňského léta, přiznávat je mohou ředitelé sborů a ročně by mohly činit až 24násobek celostátní průměrné hrubé mzdy. Není na ně právní nárok. Poskytování příplatků je podmíněno dostatečným množstvím peněz v rozpočtech příslušných ministerstev.

Mezi policisty se po prázdninách rozdělí také 300 milionů korun v rámci odměn za služby při koronavirové krizi. Hamáček uvedl, že se jedná o druhou vlnu odměn, v rámci první bylo pro policisty, hasiče, celníky a vojáky určeno 1,2 miliardy korun. Na policistu se jednalo podle Hamáčka řádově o částku přes 10.000 korun.

Nynější odměny by se podle Hamáčka měly rozdělit víceméně plošně, výrazná ale bude při jejich rozdělování role krajských policejních ředitelů. "Drtivá většina policistů by je dostat měla," řekl Hamáček. Průměrnou výši odhadl na šest až sedm tisíc. "Musíme nechat rozhodování na ředitelích jednotlivých útvarů, plošné vyplácení není v souladu s tím, co bychom chtěli. Chceme odměňovat za práci," dodal Švejdar.

Související

Více souvisejících

Policie ČR Jan Švejdar (policejní prezident) Jan Hamáček

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy