Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní test na covid-19. Negativní test má také jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) a opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS). Všichni jsou nadále v karanténě. O výsledcích svých testů informovali ČTK. Nakazit se mohli v pondělí na jednání městské rady od primátorova náměstka Petra Hlubučka (STAN), který měl pozitivní test.
V karanténě je všech 11 pražských radních a další politici a musela do ní rovněž část úředníků magistrátu. Karanténa se týká desítek lidí. Podle vyjádření magistrátu byly zatím u 46 lidí z 50 testovaných výsledky negativní.
Hřib tráví karanténu v odloučení od své rodiny, aby vyloučil možnost přenosu nákazy na svou manželku a tři děti. Od úterý pracuje na dálku a většiny schůzek se účastní on-line. "Včerejší (středeční) odběr na koronavirus vyšel dnes negativně, ale karanténa nadále platí až do 29. června," uvedl.
Výsledek testu už dostal také primátorův náměstek Hlaváček. "Cítím se dobře, ale je to teprve třetí den od expozice," napsal ČTK.
Negativní výsledek má rovněž místostarostka Prahy 2 a předsedkyně klubu opozičních zastupitelů ODS na magistrátu Alexandra Udženija. "Test na covid mám negativní. Karanténu ale budu nadále dodržovat. Příští týden podstoupím další test, abych měla jistotu, že jsem nic nepodcenila. Přeji stejné výsledky i svým kolegům," uvedla.
Testy na koronavirus podstoupili všichni, kteří byli přítomni pondělnímu jednání rady, které trvalo neobvykle dlouho, zhruba sedm hodin. Výsledky všichni dostávají postupně. Pražská hygienická stanice dnes odpoledne uvedla, že se zatím u žádného z testovaných politiků či úředníků nákaza nepotvrdila, další výsledky budou přicházet dnes a a zřejmě i v pátek.
Magistrát v tiskové zprávě uvedl, že ve středu test absolvovalo 34 z 50 lidí a dnes bylo otestováno dalších 14 lidí. "Nyní nemáme výsledky pouze od čtyř lidí. Všech ostatních 46 osob má negativní výsledky na onemocnění covid-19," uvedl dnes po 19:00 mluvčí města Vít Hofman.
Kromě toho byli testováni také příslušnicí hasičského sboru kvůli schůzce Hlubučka s dobrovolnými hasiči v minulém týdnu. Zúčastnili se jí i zástupci profesionálního sboru. Kateřina Suchánská ČTK za hasiče sdělila, že testováno bylo 16 hasičů včetně ředitele pražského sboru Luďka Prudila a jeho náměstka. Výsledky testů jsou již známy u šesti hasičů včetně obou členů vedení, všechny jsou negativní. Suchánská dodala, že po konzultaci s lékařem a ministerstvem vnitra nebudou muset příslušníci, jejichž výsledky byly dnes negativní, do karantény a vrátí se do služby.
Hlubuček uvedl, že v pondělí se během dne přestal cítit dobře. Večer si pak naměřil teplotu 37,8 stupně Celsia. Následně vyhledal lékaře a test potvrdil nákazu. Už nemocný se v pondělí zúčastnil zasedání rady.
Související
Politici zareagovali na tragédii v Pardubicích. Ozval se i premiér Babiš
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Zdeněk Hřib , Aleksandra Udženija , magistráty Praha , Petr Hlubuček (STAN) , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák